Nedir Bu “Fred” Güncellemesi

Selamlar. Uzun süredir buralara bir şeyler karalamadığımı fark ettim. Biraz yoğunluktan ve iş hayatının getirdiği yüklerden olsa gerek. Biliyorsunuz ki 8 Martta bir çok sitenin hitleri yerle bir olurken bir çok sitenin de hitleri ortalam %80 oranında arttı.

Gary-Illyes-Google-Fred-Update

Gary Illyes Google Fred Güncellemesi

Herkes bir güncellemenin açıklanmasını bekliyordu. Şurada  ve burada yapılan tahminlere göre backlink konusunda bir güncelleme yaptığı düşünülüyordu. Peki ama gerçekte ne oluyor ? Yani bu “Fred” güncellemesi dediğimiz güncellemeden etkilendik mi ? Etkilenmediysek neden etkilenmedik ? Şanslı mıyız yoksa bazı işleri doğru mu yapıyoruz ?

Fred SEO güncellemesi adı altında bilinen bu güncellemenin asıl esası PBN yani paravan blog networklerini bitirmek ve tek içerikle yukarıda olan değersiz sitelerin önüne geçmek kullanıcıya gerçekten bir bilgi aktarımı gerçekleştirmek. Söylenenler bu şekilde ama peki bu gerçekten böyle mi işliyor ?

Fred Güncellemesinde kimler kaybetti ?

 • Sitesine sadece arama motoru üzerinden giriş olanlar tek içerik ile footer ve sidebardan bir çok link çıkılmış siteler kaybetti
 • PBN oluştururken aynı webmaster tools üzerinde aynı analaytics hesabı ve whois üzerinde olanlar kaybetti.
 • White Hat SEO yapmaya çalışıp farketmeden Black Hat SEO çalışmalarına dönenlere.

Fred Güncellemesinde kimler kazandı ?

 •  Spam mantığını kavrayanlar düzgün ve düzenli spam yapanlar kazandı.
 • Black Hat SEO yapıp bunu saklamayı becerenler kazandı. Örneğin 10 tane paravan blog açıp bunların hepsini ayrı sunucu , ayrı ip ve ayrı whois değişik şekillerde linklendirmeler  yapanlar kazandı. Nasıl yani ? Şu şekilde örnek vermek gerekirse tekrardan 1.paravandan footer , 2.paravandan banner link 3.paravandan header link vb. şekillerde linklerin hem çeşitini hem verilme şeklini farklılaştıranlar kazandı.

algoroo-tool

Algroo 7-8 Martta alınan Fred güncellemesini işaret eden görsel

 

Accuranker.com'dan alınan ekran görüntüsü

Accuranker.com’dan alınan ekran görüntüsü

 

 

2 cevaplar
 1. Hamdi Gültekin says:

  Selamlar Oğuzhan, şu anki süreci çok net şekilde özetlemişsin. Ek olarak ne söylenebilir diye düşündüm ama özellikle şu kısım çok nokta atışı olmuş “Spam mantığını kavrayanlar düzgün ve düzenli spam yapanlar kazandı.” Fazla söze gerek yok diye düşünüyorum.

  Cevapla
 2. behram says:

  Yazınızı beğendim, pek yorum yazan biri değilim ama katılıyorum yazdıklarınızın çoğuna.
  yalnız farkettiğim birşey var google siteadi/baslik/ şeklinde olan çoğu siteyi temizlemiş
  yerine fred güncellemesinden etkilenmeyen siteler siteadi/kategori veya belirlenmiş kısa başlık/başlık şeklindeki siteler çoğunlukla ön sırada ve https olayıda kafamı kurcalamıyor değil.
  hitimin yaklaşık %80’ini kaybettim aşırı karamsar haller sardı beni. ümitsizlik gelecek kaygısı, birdaha site çıkaramayabilir miyim acaba kaygısı. zaten psikolojik sorunları olan bir insanım üst üste binen şeyler çok yıpratıyor beni.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir