Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Sitenizi daha fazla ve daha efektif ziyaretçiler için optimize ediyoruz.

Mevcut web sitenizin potansiyelini (Dönüşümlerini) açığa çıkartıyoruz. Sitenizin sadece ziyaretçi oranlarını artırarak satışlarınızın artacağı garantisini kimse veremez ancak detaylı analizler sonucunda sitenizin müşteri edinme konusunda nasıl daha yetenekli hale geleceğini biz çok iyi biliyoruz!

Dönüşüm Nedir?

Dönüşüm, bir sitenin ya da uygulamanın hedef kitlesinin kullanım alanını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu hedef farklı anlamları ya da beklentileri ifade edebilir. Web sitesi ya da uygulama üzerinden satış yapma, ücretli üyelik oluşturma, kişilerin sitenin ya da uygulamanın yararına çalışması gibi pek çok özelliği ifade eden dönüşüm süreci ile sitenin kullanıcılarla daha fazla etkileşime geçmesi hedeflenmektedir.

Başka bir ifadeyle faaliyet gösteren sitenin ya da uygulamanın ticari hedefine bağlı olarak ürün satın alınması, oyunda seviye atlanması, mail gönderim listesine üye olunması gibi farklı dönüşüm hedefleri oluşabilmektedir.

Dönüşüm Neden Önemlidir?

Bir web sitesine ya da uygulamaya doğru hedef kitlenin ulaşması için önemli bir çaba gösterilmekte ve bu çaba sonucunda gerekli karşılığı almak için doğru stratejiler kurgulanması gerekmektedir. Ancak gelen ziyaretçi trafiğinin doğru şekilde analiz edilmemesi halinde istenilen aksiyon sağlanamamaktadır. Dönüşümü tamamlayabilmek için ziyaretçilerin doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve site ya da uygulama ile etkileşime geçmelerini sağlamak gerekmektedir. Dönüşüm faaliyeti ile birlikte pazarlama için harcanan bütçenin daha verimli kullanılması sağlandığı gibi, aynı zamanda web sitesiyle etkileşime geçen kişiler üzerinden dolaylı şekilde başkalarına reklamının yapılması da sağlanmaktadır.

Dönüşüm Sürecinde Ne Yapılır?

Dönüşüm sürecinde yapılanlar sitenin ya da uygulamaların ihtiyaçlarına, hedef kitlenin özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu değişim bazı durumlarda basit renk ve tema değişimleri olabileceği gibi içinde daha karmaşık süreçleri barındıran, metodik yaklaşımlar da barındırmaktadır. Bu durumda ziyaretçilerin çoğunun alıştıkları görüntü ile karşılaşmak istemeleri, değişikliklerin ziyaretçiler üzerinde ne gibi etkilerinin olduğu gibi konuların araştırılması, belirli testler sonucunda bu durumun analiz edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan dönüşüm süreci birden fazla içeriğe sahip bir alan olarak ortaya çıkmaktadır.

Dönüşüm optimizasyonu, web siteleri ya da mobil uygulamalar da dahil olmak üzere internet üzerinden gelen ziyaretçilere yönelik belirlenen hedefin gerçekleştirilmesini ifade etmektedir. Başka bir deyişle; satın alma, üye olma gibi işlemlerin oranını artırmayı amaçlayan bu işlem, ziyaretçileri üyeye ya da müşteriye dönüştürmek amacıyla yapılmaktadır. Dönüşüm optimizasyonu için birtakım süreçlerin takip edilmesi gerekmektedir;

Dönüşüm Türleri Nelerdir?

Genelde makro ve mikro dönüşüm olarak adlandırılan dönüşüm optimizasyonu türleri şu şekildedir:

Makro dönüşümler; ürün satın almaya teşvik etmek, hizmete abonelik sağlamak, teklif formu istemek.
Mikro dönüşümler; e – posta listesine üye olmak, siteye üye olmak, sepet içerisine ürün eklemek.

Bu şartlar web sitesi ya da mobil uygulamanın ihtiyaçlarına göre belirlenip, doğru olan adımlar süreç içerisinde atılmaktadır. Dönüşüm optimizasyonun en büyük yararı düşük bütçeler ile yüksek kâr oranlarını yakalamaktır.

Şimdi projeniz hakkında daha detaylı görüşelim

200+
Tamamlanan Proje
100+
Mutlu Müşteri
20+
Farklı Sektör
10+
Kurumsal Eğitim

İhtiyacınız olan hizmeti göremediyseniz size özel çözüm üretebiliriz

Clicks'us olarak markaların dijital pazarlama departmanı seviyesinde çalışmalar yaparak, özelleştirilmiş hizmet sunuyoruz.

Dönüşüm Optimizasyonu hizmetleri ile ilgili merak edilenler

Clicksus creative ve basılı işler ile ilgili sorulan soruları ve cevaplarımız

 

Dönüşüm Optimizasyonu Yapmak İçin Hangi Araçlar Kullanılıyor?

Analiz araçları süreç boyunca dönüşümün nasıl ve hangi şekiller ile yapılması gerektiğinin ön kontrolünü sağlayan ve Google Analytics, Hotjar, Omniture, Zarget vb. araçlardır.

Edinim Başına Maliyet (Cost Per Action) Nedir?

Kısaca EBM olarak bilinen bu özellik, akıllı teklif stratejisi olarak tanınmaktadır. Reklamlar için uygun olan tekliflerin otomatik olarak belirlenmesine yardımcı olur.

Yatırım Geri Dönüş Oranı (ROI) Nedir?

Dönüşüm süreci için etkili olan, en anlaşılır tanımı ile birlikte Yatırım Geri Dönüş Oranı(ROI) dijital operasyonlar sonrasında elde edilen miktarın yüzdelik olarak ifade edilmesidir

Dönüşüm Kodu (Conversion Pixel) Nedir?

Dönüşüm kodu, dönüşümle ilgili süreci izleyebilmek için siteye yerleştirilmesi gereken kod parçacığına verilen isimdir. Site içerisine küçük bir izleme kodu yerleştirerek, ilgili süreç rahat bir şekilde takip edilmektedir.