Google günümüzde bilinen arama motorları arasında en çok kullanılan arama motorudur. Sektörün devi Google’ın %87’lik küresel bir pazar payı bulunuyor. (Ülkemizde bu oran çok daha yüksek) Elindeki bu güç sayesinde, algoritmaları ile insanların neyi araştırdığı , ne zaman araştırdığı gibi önemli bilgileri içerisinde barındırıyor. Ve bütün bu veriyi Google depolamış oluyor. Bütün bunların sonucunda Google bu verileri sadece depolayarak kendini saklamakla kalmıyor bugün bahsedeceğimiz Google Trendler ürünü sayesinde bunları bizlerin görüntüleyebilmesi için detaylıca derliyor ve Google Trends yani Google Trendler aracılığı ile son kullanıcısı ile buluşturuyor.

TRENDS NEDIR

Google Trends (Google Trendler) Nedir?

Google Trends 2016 yılında kullanıma açılan Google’ın büyük verisini ve kişilerin aranma trendlerini içerisinde barındırıp anlamlı bir şekilde bizlere sunan ücretsiz bir araçtır. Belirlediğiniz kelimenin arama hacimlerini popülaritesini istatistiksel ve grafik üzerinde görmenizi sağlayan ücretsiz Google servisidir. Google Trends güncel aranan kelimeleri , kelime gruplarını ve terimleri öğrenmenize yardımcı olur. Her yıl düzenli olarak ülke bazlı aranan kelimeleri raporlayarak bizlere ekstra sunması da cabası. Ayrıca, Trends ile sadece günümüzdeki popüler kelimeleri değil geçmişteki popüler kelimeleri de görebilmemizi ve karşılaştırma yapmamızı sağlıyor.

Google Trends Faydaları Nelerdir?

Trends-Takim-Elbise

 • Tüm dünyada hangi konularda arama yapıldığını keşfetmemizi sağlar.
 • Google Trends sayesinde , senelik , özel günler gibi konularda dönemsel bilgiler alabilirisiniz.
 • Sezonluk veya mevsimsel değişiklikleri, eğilimleri takip edebilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde kampanya veya reklamlar verebilirsiniz.
  Tek seferde her grupta 25 kadar terim olabilecek şekilde beş terim grubunu karşılaştırabilirsiniz.
 • Terimleri + Ekle işaretini kullanarak gruplandırılır. Karşılaştırma sonrası bizim için hazırladığı grafikte hangi kelimenin daha popüler olduğu, en çok aramanın hangi zaman aralığında yapıldığını ve daha fazlasını gösterir.
 • Türkiye’ de son 12 ay için karşılaştırma yapar Eğer isterseniz zaman aralığını değiştirebilirsiniz.
  Başka ülkelerdeki trendleri keşfedebilirsiniz.
 • Google Trends sayesinde gündemi takip edebilir, güncel arama sorgularından haberdar olup sezonluk olabilecek iniş ve çıkışları tahmin etmek ve değerlendirmek için kullanılabilir.
 • Seçtiğiniz anahtar kelimelerin yıllın hangi dönemlerinde daha çok aratıldığını görebilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends’in web sitesine erişmek için “https://trends.google.com/” adresinden ulaşabilirsiniz.

Trends-Nasil-Kullanilir

Google Trends yalnızca Google’dan yapılan araştırmaları bize veri olarak sunar. Trendler’inizdeki arama sonuçlarını filtrelemek için noktalama işaretleri kullanabilirsiniz.

Noktalama Rehberi

Kelimenin başına ve sonuna çift tırnak “” koyulduğunda kelime o halde algılanır. Kendinden önce veya sonra başka kelimeler de kullanılabilir.

2 kelimenin arasına + ifadesi eklenirse veya anlamı kazanır. “Kağıt+ (veya) makas”+ ifadeleri yan yana kullanılabilir.
2 kelimenin arasına – ifadesi eklenirse – ifadesinden sonra gelen kelime hariç tutulur.

“Kağıt- makas” Google Trends bize üye olmadan da bu hizmeti kullanmamıza izin vermektedir. Aramalarımızı kolayca ve hızlıca yapmamız mümkündür. Siteye giriş yaptığımızda bizi ilk olarak arama bölümü karşılar. Google hesabınız ile girişi yapıp ülke değişikliği de yapabilirsiniz.

Son Haberler ve Analizler

Last-news-trends

Google bu kısımda dünya çapında ve ülke ile ilgili son gelişmelere öne çıkan haberlere yer vermektedir.

Ayrıca Google bu kısımda analizlere ve çeşitli testlere de yer vermektedir.

Son Trendler

Son-Analiz-Trends

Google en son trend olan ilk 10 aranan kelimeleri gösterir ve trendde olan daha fazla kelimeyi görmemiz için bizi yönlendirir. Bu sayede trend olan kelimeler hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Yılın Arama Trendleri

Google-Trends-Rehber

 • Bu kısımda 2001 yılından 2019 yılları arasında trend olarak kabuk edilen kelime , kelime gruplarını bu kısımdan ulaşabilirsiniz.. Yıl yıl sonuçları incelemek mümkündür.
 • Google haberler inisiyatifi ana sayfanın son kısmında yer alır. Dijital çağda haberciliğin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla haber sektörüyle birlikte çalışmak için gerçekleştirilen bir girişimdir.
 • Google Alert’ e abone olarak da trend olan kelimeleri bana bildir seçeneğini kullanabiliriz. Bu sayede her zaman diliminin trendlerini en kolay şekilde mail üzerinden ulaşabilirsiniz. Google tarafından sunulan bir diğer serviste Google Alert’tir. Gmail hesabı ile kullanmamız mümkündür.

Google Trends Etkili Kullanım İçin İpuçları

Hedef kitlenizi doğru şekilde, doğru lokasyonda tespit edebilmek ve ölçümleyebilmek adına coğrafi filtrelemeden yararlanabilirsiniz.

Lokasyon-Filtresi

SEO İçin Google Trends Nasıl Kullanılır?

SEO’da başlık seçimlerinde, anahtar kelime belirlemede ve içerik oluşturma konusunda anahtar kelime varyasyonlarını seçerken sizlere fayda sağlayabilecek Google Trends ile yeni farklı perspektif edinebilmeniz mümkün.

İlginizi Çekebilir : İçerik Denetimi İle Trafik Nasıl Artırılır?

Google-Trends-SEO-Kullanim

 • Arama hacimleri ve hacmi yüksek olan anahtar kelimeler Google Trends ile belirlenebilir.
 • Google Trends araştırma yaptığınız kelimeleri anlayarak size yeni anahtar kelime önerisinde bulunur ve bu size yeni fikirlere ışık olur.
 • Belirlediğiniz kelimeleri Blog sayfamızda veya Web sayfalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca konu başlığı belirmeme gibi konularda yardımcı olur. Bu durum da sizlerin CTR oranı yüksek başlıklar seçmenizde önemli rol oynayabilir.
 • SEO için anahtar kelime bulmak istiyorsanız Google Trendsler kısmında ilgili sorgular bölümüne bakmalısınız.
 • Google Trends ayrıca size insanların yaptığı aramaları da göstermektedir.
 • SEO uzmanları veya SEO’ya ilgi duyan kişiler de içerik ve başlık stratejisinde belirli konuların tespitinde bu servisten yararlanabilir.
 • Google Trends’te arama motorunuzu kendiniz seçerek SEO araştırmaları açısından yeni fırsatlar bulabilirsiniz.
 • Görsel arama kısmı yüksek sorgu miktarına sahiptir ve verileri incelemenizi sağlar.
 • Tek seferde her grupta 25 kadar terim olabilecek şekilde beş terim grubunu karşılaştırabilirsiniz. Terimleri + Ekle işaretini kullanarak gruplandırılır. Karşılaştırma sonrası bizim için hazırladığı grafikte hangi kelimenin daha popüler olduğu , en çok aramanın hangi zaman aralığında yapıldığını ve daha fazlasını gösterir.
 • Google Trends’i SEO çalışmalarında artış gösteren müşteri taleplerini analiz etmek için kullanmak çok işinize yarar.
 • Google Trends arama pazarlamacıları için çok değerli bir hizmettir.
 • Google Trends pazar araştırması ile SEO verilerini birleştirerek kullanabildiğiniz en etkileyici alanlardan birisidir. Trend kelimeleri istediğimiz her şekilde sıralamanıza yardımcı olarak işimizi kolaylaştırır.
 • Google Trends aracı bize gerçek zamanlı verilere erişim imkanı sunar.

Google web kullanıcıları için ve web sitesi sahipleri için bir çok aracı ücretsiz olarak servis etmekte. Google Analytics, Search Console, Dev Tools, Google Trends gibi bir çok popüler araç analiz ve ölçümleme konusunda çok ciddi fayda sağlıyor.

İlginizi Çekebilir :Chrome Geliştirici Araçları Nasıl Kullanılır?

Peki sizler Google’ın hangi araçlarını kullanıyorsunuz?  Aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.