Özellikle son yıllarda sosyal medyanın vazgeçilmez yapı taşlarından olan Instagram, zaman geçtikçe kullanıcılarına avantajlar sunsa da, bazen istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle Instagram hesaplarına bot takipçi atılması, pek çok kullanıcının karşılaşabileceği bir sorun haline gelmiştir.

Peki bu durumlarla nasıl başa çıkılabilir? Instagram hesabınıza gelen bot takipçilerle nasıl mücadele edebilirsiniz? Bu yazımızda “Instagram Hesabıma Bot Takipçi Atılınca Neler Yapılmalı?” sorusuna cevap bulacak ve hesabınızın güvenliğini artırabileceksiniz.

Unutmamalısınız ki her sorunun bir çözümü vardır, bu yazı sizlere yardımcı rehber niteliği taşıyacaktır. Şimdi hazırsanız, Instagram hesabınıza atılan bot takipçilerle başa çıkmak için neler yapabileceğinizi keşfetmeye başlayalım.

Instagram Bot Hesaplar Nasıl Tespit Edilir?

Instagram hesabınıza girdiğiniz zaman, sizleri takip eden hesapların arasında hangilerinin bot hesap olduğunu anlamanız için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlara arasındaki en mantıklı yöntem ise manuel kontroldür.

Manuel kontrol sağlarken bot hesapları ayıklamanız için şu maddelere dikkat edebilirsiniz:

  • Bot hesapların genellikle profil resimleri bulunmamaktadır. Hazır bot hesaplarında ise profil resmi ve genellikle 1 adet gönderi bulunur.
  • Bot hesaplar genellikle otomatik açılan hesaplardır. Bundan dolayı manuel bir isim girilmez ve kullanıcı isimleri rastgele sayı ve harflerden oluşur.
  • Bot hesaplarının genellikle biyografi bölümleri boş bulunur, gelişmiş bot hesaplarında ise yine rastgele açıklamalar yazar.
  • Bot hesaplarının 1 takipçisi bulunur, takip ettikleri ise binlerce olabilir.

Instagram bot hesapların zararları

Instagram Bot Hesapların Zararları Nelerdir?

Instagram bot hesapları herkes tarafından kötü olarak bilinmektedir. Instagram bot hesapları kaçınılmaz bir şekilde bizleri eksiye sürüklemektedir, fakat neden?

  • Instagram bot hesapların yoğun olduğu hesapları çeşitli yöntemler ile cezalandırmaktadır.
  • Instagram bot takipçiler genellikle aktif etkileşim sağlamazlar, bu durum Instagram grafiklerinizi dengesizleştirir ve çeşitli yöntemler ile cezalandırılabilirsiniz.
  • Etkileşim eksikliği direkt olarak marka itibarınızı zedeleyebilecektir.
  • Instagram bot hesaplarının yoğun olduğu hesaplarda, algoritmalar bu Instagram hesabının hangi kitleye hitap ettiğini algılayamayacağı için, reklam ve keşfet gibi aktif olan bölümlerde gözle görülebilir bir doğru kitleye ulaşma oranı düşecektir.

Instagram Bot Hesaplardan Kurtulurken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

Instagram botlarından kurtulurken dikkat etmeniz gereken maddeler vardır, bu maddeler sürecinde Instagram botlarından da kurtulabilirsiniz. Şimdi hazırsanız maddelerimize geçelim:

1. Madde: Hesap Ayarlarınızı Güncelleyin

Eğer ki bot hesaplarda herhangi bir azalma görülmüyor ve her gün geçtiğinde bot hesaplar gelmeye devam ediyorsa, hesabınızı gizliye almayı düşünebilirsiniz.

İlk söylendiğinde doğru olarak görünse bile hesabınızı gizli moda aldığınız takdirde, tüm işletme profiliniz değişecektir. Bu durum hem Instagram algoritmasının gözünde, hem de sizlerin istatistik raporlarında değişimlere ve olumsuzluklara sebep olacaktır.

2. Madde: Instagram ile İletişime Geçin

Instagram veya Meta ile iletişime geçmek sizlerin hesaplarına özel incelemeler sonrası yapmanız gereken en doğru kararı iletecektir. Bu sayede Instagram yetkililerinden sizlerin hesaplarının eksiye düşmeden düzeltmenin yollarını iletebileceklerdir.

Instagram bot hesaplardan kurtulma yolları

3. Madde: Manuel Yöntemlerle Bot Takipçilerden Kurtulabilirsiniz

Bot takipçileri otomatik bir şekilde silen, üçüncü parti yazılımlar kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz, fakat bu durumda hızlı yükselişle birlikte, hızlı takipçi düşüşü Instagram tarafından olumsuz karşılanacaktır.

Bundan dolayı manuel yöntemler ile takipçileri temizlemeniz çok daha doğrudur. Manuel yöntem ile temizleme yaparken de tek seferden yüzlerce hesabı ardarda kaldırarak hata yapmayın. Belirli aralıklarla temizlemeniz en sağlıklısı olacaktır.

Aynı zamanda bu süreçte Instagram algoritmaları da otomatik bir şekilde bot hesapları kaldıracağı için sizler manuel işlem yaparken, Instagram da sizlere algoritmaları ile yardımcı olacaktır.

4. Madde: Yaptığınız Paylaşımları Kontrol Edin

Yaptığınız ve yapacağınız paylaşımlara oldukça özen göstermelisiniz. Bot takipçi sürecinde, eş zamanlı olarak gönderilerinize beğeni de gelebilecektir. Bu durum kötü gibi görünmese de aslında karmaşık bir beğeni grafiği oluşturacaktır.

Yeni paylaşacağınız gönderilerde ise botların beğenileri olmayacağı için görünüm, beğeni dengeleri iyice bozulacaktır. Aynı zamanda gönderileri rastgele hesaplar beğendiği için Instagram algoritmalarını bozabilir ve sizlerin gönderi kitlenizi niş alandan, genel alana çekebilir. Bu durumla birlikte uzun ve karanlık bir düşüşe sürüklenebilirsiniz.

Tüm bu maddeleri yaparken dikkatli olmanızı öneririz, bu gibi durumlar özen ve dikkat gerektirmektedir. İsterseniz sosyal medya ajansı ile iletişime geçerek bu işlemleri uzmanların ellerine bırakabilirsiniz.