Selamlar. Uzun süredir buralara bir şeyler karalamadığımı fark ettim. Biraz yoğunluktan ve iş hayatının getirdiği yüklerden olsa gerek. Biliyorsunuz ki 8 Martta bir çok sitenin hitleri yerle bir olurken bir çok sitenin de hitleri ortalam %80 oranında arttı.

Gary-Illyes-Google-Fred-Update
Gary Illyes Google Fred Güncellemesi

Herkes bir güncellemenin açıklanmasını bekliyordu. Şurada  ve burada yapılan tahminlere göre backlink konusunda bir güncelleme yaptığı düşünülüyordu. Peki ama gerçekte ne oluyor ? Yani bu “Fred” güncellemesi dediğimiz güncellemeden etkilendik mi ? Etkilenmediysek neden etkilenmedik ? Şanslı mıyız yoksa bazı işleri doğru mu yapıyoruz ?

Fred SEO güncellemesi adı altında bilinen bu güncellemenin asıl esası PBN yani paravan blog networklerini bitirmek ve tek içerikle yukarıda olan değersiz sitelerin önüne geçmek kullanıcıya gerçekten bir bilgi aktarımı gerçekleştirmek. Söylenenler bu şekilde ama peki bu gerçekten böyle mi işliyor ?

Fred Güncellemesinde Kimler Kaybetti?

  • Sitesine sadece arama motoru üzerinden giriş olanlar tek içerik ile footer ve sidebardan bir çok link çıkılmış siteler kaybetti
  • PBN oluştururken aynı webmaster tools üzerinde aynı analaytics hesabı ve whois üzerinde olanlar kaybetti.
  • White Hat SEO yapmaya çalışıp farketmeden Black Hat SEO çalışmalarına dönenlere.

Fred Güncellemesinde Kimler Kazandı?

  • Spam mantığını kavrayanlar düzgün ve düzenli spam yapanlar kazandı.
  • Black Hat SEO yapıp bunu saklamayı becerenler kazandı. Örneğin 10 tane paravan blog açıp bunların hepsini ayrı sunucu , ayrı ip ve ayrı whois değişik şekillerde linklendirmeler  yapanlar kazandı. Nasıl yani? Şu şekilde örnek vermek gerekirse tekrardan 1. paravandan footer, 2. paravandan banner link 3. paravandan header link vb. şekillerde linklerin hem çeşitini hem verilme şeklini farklılaştıranlar kazandı.

algoroo-tool
Algroo 7-8 Martta alınan Fred güncellemesini işaret eden görsel

 

Accuranker.com'dan alınan ekran görüntüsü
Accuranker.com’dan alınan ekran görüntüsü