Hiç bilmeyenler hazırladığımız temel SEO yazımızda. Web sitenize başarılı bir SEO için yapılması gerekenler ve bilinmesi gereken temeller bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir.

Doğru Kelime Seçimi

Doğru kelime seçimi SEO için olmazsa olmaz stratejilerden biridir. Bu konuda size yardım edebilecek Google araçları mevcuttur. Doğru kelime sonucu web sitenizin ismi veya web sitenizin yazıları hakkında doğru seçimler yapılabilir. Bunu örnekler ile göstermemiz gerekirse:

temel-seo

Görüldüğü gibi anahtar kelimeler olarak barkod okuma makinesi yazdığımda ortaya çıkan sonuçlar bunlardır. Fakat doğru bir seçim olarak kelimeler düzeltildiğinde ortaya çıkan sonuç çok daha farklı olmaktadır.

temel-seo

Barkod okuyucu olarak değiştirerek aylık arama sayısını 10-100 arasından 10.000 ile 100.000 arasına kadar yükseltmek mümkün. Bununla birlikte rekabet incelemesi yaparak kararınızı verebilirsiniz. Bu arama sonuçları için Google AdWords kullanabilirsiniz ve sizde detaylı incelemenizi yapabilirsiniz.

Doğru Adres Yapıları

Web sitenizde kullanıcıların ve Google botlarının sizi daha rahat algılayabilmesi ve organik trafiğinizi arttırmanın bir yolu da doğru adres yapıları kullanmaktır. Adres uzantılarının uzun olması sizi Google aramalarında geriye düşürebilir. Örnek verilmesi gerekirse:

https://www.clicksus.com/trendyol-seo gibi bir uzantı ile https://www.clicksus.com/trendyol-seo-nasil-yapilir-ve-nasil-kullanilir gibi bir uzantı arasındaki farkları inceleyelim. Trendyol SEO anahtar kelime olarak sayılırsa birinci örnek ikinci örnekten daha net ve basit durmaktadır ve araması kolay bir uzantıdır. Bu gibi doğru kullanım uzantılar SEO için çok önemlidir.

Title ve Header Etiketleri

Google botlarının önem verdiği ve trafiğini arttırmaya yarayacak bir diğer konu da title ve headerlardır. Title web sitenizin ana başlığı konumundadır ve oldukça önem arz etmektedir. Doğru kelime kullanımı ve alakasız, uzun tanımlardan kaçınmak burada çok önemlidir. Header etiketleri ise kısaca web sitenizin başlık bölümlerine verilen isimdir. Header etiketlerinde ise önemli kıstaslar şu şekildedir:

Birden fazla H1 etiketinden kaçının.

H1 etiketleri web sitelerde sayfanın ana başlığı olarak sayılmaktadır. H1 etiketini her sayfada bir kere kullanmaya özen gösterin aksi takdirde Google botları sizi sıralamada geriye çekebilir.

H etiketlerinin sıralamasına özen gösterin.

H etiketlerinin sıralaması da H1 etiketini birden fazla kullanmamak kadar önemlidir. H1 etiketinden sonra H2 ve daha sonra H3, H4 sıralamasına özen gösterin.

Birden fazla H2, H3 etiketleri kullanılabilir.

H1 etiketi dışındaki etiketler diğer kurallara uyulduğu takdirde birden fazla kullanılabilmektedir.

Site Hızı ve Performansı

Site hızı ve performansı SEO için bir başka önemli olan konulardır. Site performansı ve hızı kullanıcıları memnun edeceği gibi Google botlarını da memnun etmektedir.

site-hizi

Bu tür performans testlerini PageSpeed Insights ile yapabilirsiniz. Sadece sitenize puan vermekle kalmayıp sitenizin puanını ve yüklenme sürenizi kısaltmak için kullanabileceğiniz seçenekleri de sizlere sunmaktadır. PageSpeed tarzı siteler girdiğiniz URL ile deney yapmaktadır. Yani tam sonuç için farklı site uzantılarınızı da incelemenizi öneririz. Google botları her web site için belirli süreler ayırmaktadır ve bu süre içerisinde ne kadar veri analizi yapabilirse o kadar sonuç çıkarabilir ve sizi yükseltebilir.

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk kontrolü için Google araçlarına başvurabilirsiniz. Google Mobile Friendly sizin için web sitenizi mobil uyumlu olup olmadığını gösterebilir ve uyumlu olması için çeşitli sorunları sizlere sunabilir.

temel-seo

SEO İçin Backlink Kullanımı

SEO için backlink kullanımı sitenizin tanınması ve organik trafiğin artması için en önemli şeylerden biridir. Backlink kısaca sizin web sitenizin başka web siteleri tarafından referans göstermesine denmektedir. Backlink kontrollerini Google Search Console yardımıyla yapabilirsiniz. Backlink önemli olmakla birlikte sizi yanlış backlinkler ile geriye düşürebilecek ve sizin sitenizi Google botları tarafından spam olarak görünmesine sebebiyet verebilir. Web sitenizin amacının dışındaki yazıda link verilmesi. Tıklayınız şeklinde verilen linkler ve Google tarafından spam olarak görülen web sitelerinin size backlink vermesi sizi geriye düşürebilir veya yükselmenize katkısı az olabilir.

SEO Analiz Araçları

SEO analiz araçları sizin bu işlemleri yapabilmeniz için ve işlemlerinizi hızlandırmanız için kullanabilirsiniz. SEO analiz araçları Google botlarını simüle edip sizin web sitenize Google tarafından nasıl puanlanacağına da yardımcı olmaktadır. En çok kullanılan SEO analiz araçları ise şu şekildedir:

Çoğu analiz araçları ücretlidir. Fakat ücretsiz veya deneme sürümleri mevcuttur kendiniz deneyerek en uygun analiz aracınızı bulabilirsiniz.