İşletmenizin SEO ve ADS kampanyalarını yürütmenizde yardımcı olacak ve internet sitenizi optimize ederek trafiğinizi artırmaya yardımcı olacak Ahrefs en popüler SEO araçlarından birisi olan Ahrefs nasıl kullanılır ve Ahrefs nedir?

Özellikle dijital pazarlama ajansı için gereken bütün SEO araçlarını içinde barındıran Ahrefs özellikle rakip ve backlink analizinde öne çıkıyor. Kendi içerisinde ücretsiz olarak bir çok seo aracı ve eklentisi barındırıyor. Ücretsiz planda limitli kullanıma izin verse de basit bir internet sitesini yönetmek için fazlasıyla yeterli olacaktır. 2007 yılında ilk olarak SEO Aracı olarak piyasaya çıkan Semrush, aynı zamanda içerik planlama ve sosyal medya pazarlama stratejileri belirlemenizi de sağlayarak her platformda pazarlama stratejisi geliştirmenizi sağlıyor.

Ahrefs nedir?

Basit tasarımı ve kolay kullanım sağlayan arayüzüyle Ahrefs kullanımı oldukça basit. Web sitenizi optimize etmek, rakip analizi yapmak, anahtar kelime analizi yapmak, içerik analizi ve sıralama takibi gibi bir çok özelliğiyle Ahrefs stratejik kararlar almanızda ve derinlemesine inceleme yapmanızda en büyük yardımcınız. Facebook, eBay, Tripadvisor, Shopify, LinkedIn, Adobe, Netflix, Uber, Pinterest, Expedia, SurveyMonkey ve Huffpost gibi büyük markaların da pazarlama alanında kullandığı Ahrefs nasıl kullanılır?

Ahrefs Proje Yönetimi

Ahrefs seo aracında Proje Yönetimi alanından kendi seo projelerinizi ekleyerek düzenli olarak takibini yapabilirsiniz. Bu arayüzde karşınıza alan adı otoritesi, gelen bağlantı sayısı, dışa çıkan bağlantı, organikten tıklanma aldığınız kelimeler ve tahmini organik trafiği gösteriyor. Ek olarak internet sitenizin tahmini SEO performansını ölçümlüyor.

ahrefs

Ücretsiz Ahrefs Araçları

Ahrefs kullanıcılarına bir çok ücretsiz aracı ücretsiz kullanma fırsatı sunuyor. Backlink Analizi, Kırık Link Analizi, Otorite Kontrol Aracı, Anahtar Kelime Analiz Aracı, YouTube Anahtar Kelime Analiz Aracı ve Amazon satıcıları için anahtar kelime analiz aracı gibi bir çok aracı limitli olsa da ücretsiz bir şekilde sunuyor. Onun dışında ücretsiz üyelik açarak kısıtlı da olsa internet sitenizi aktif olarak kontrol edebilirsiniz.

ahrefs

Backlink analizi

Ahrefs tamamen ücretsiz bir şekilde rakibinizin veya kendi internet sitenizin 100 adet backlink profilini inceleme fırsatı sunuyor. Ücretli planda tüm link geçmişini inceleyerek rakibinizin nerelerden backlink aldığını analiz edebilir veya sitenize gelen zararlı bağlantıları denetleyebilirsiniz.

Ahrefs ile Zararlı Bağlantıları Bulma & Reddetmeahrefs

Kırık Link analizi

Kırık Linkler internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için oldukça önemli. Kullanıcılar organik veya diğer kanallardan internet sitenizin bir sayfasına girmek isteyip giremediğinde o kullanıcıyı kaybetmiş olursunuz. Bunun önüne geçmek için ücretsiz bir şekilde Ahrefs’in Kırık Link Analizi aracını kullanabilirsiniz.

ahrefs

Otorite analizi

Ahrefs diğer Moz ve Semrush gibi araçlara göre iddasını ortaya koyuyor. Moz ve Semrush’a nazaran tamamen SEO skorunuzu ölçen bir araç olduğunu iddia ediyor. İçeriklerinizin, backlink geçmişinizin ve sitenizin neredeyse tüm seo kriterlerine göre internet sitenizi değerlendiren Ahrefs otorite analizi ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

ahrefs

Anahtar Kelime Öneri Aracı

8 milyondan fazla sorguyu veritabanında barındırdığını belirten Ahrefs, girebileceğiniz anahtar kelime veya long tail anahtar kelimeden en fazla aranan 100 ilgili anahtar kelime önerisi paylaşıyor.

Anahtar Kelime Analiz Araçlarıahrefs

Ücretsiz sunduğu bir çok aracın yanısıra ücretli planda sınırsız proje oluşturma hakkı veriyor. Bu projelerin her biri için binlerce ve milyonlarca sayfa tarama hakkı verirken anahtar kelime takibi, site içi seo hatalarının analizi, backlink analizi ve takibi gibi daha bir çok özellik sunuyor. Ayrıca rakibi Semrush’a göre daha uygun fiyatlı seçenekleri bulunuyor.