Semrush, temelde domain ve anahtar kelime üzerinden analizler yapan, öneriler sunabilen bir SEO aracıdır.

Semrush’ın Web Sitelere Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

Arama motorlarına dayalı en çok aranan anahtar kelime analizi yapan ve rekabet ettiğiniz sektörde kelime stratejini yapabilmeniz için en iyi uygulama ve araçlardan biri olan Semrush, günümüzde SEO deneyimin noktasında en iyi kullanabileceğiniz araçlardan biridir. Kaliteli bir SEO aracı kullanmak istediğinizde, en iyi deneyimi sunacak olan Semrush ile birlikte backlink fırsatlarının nerelerde olduğunu görebilir, rakip analizleri yapabilir ve çok daha fazlasını kapsayan özellikleriyle beraber siz de web sitenizi rekabet etiğiniz sektörlere göre önde olmasını sağlayabilirsiniz.

Ahrefs hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak için Ahrefs nasıl kullanılır? içeriğimize göz atabilirsiniz.

Hangi Amaçla Semrush Kullanabilirsiniz?

Web sitenize trafiği artırmak için en iyi şekilde SEO çalışmalarıyla beraber, potansiyel müşterilerinizi internet üzerinden bulabilmek için arama motoru optimizasyonu gerekmektedir.

Yapacağınız analizler noktasında birkaç araç kullanarak, rakiplerinizi analiz edebilir, optimizasyon çalışmalarında neler gerekli olduğunu görebilmeniz için faydasını görebilirsiniz. Bunun için SEMrush aracı ile birlikte siz de SEO çalışmalarına katkı sağlayacak tüm analizlerinizi tek tık ile yapabilir ve dijital pazarlama yöntemleriyle beraber siz de birçok tekniği uygulayabilirsiniz.

Semrush Ücretli mi? Ücretsiz Semrush Nasıl Kullanılır?

Semrush, altyapısındaki güçlü gelişim kazanması için ücretli bir planlamaya sahiptir. 3 farklı plan sunularak, deneme sürümünden sınırsıza kadar aralarında 3 farklı paket kullanabilirsiniz. Deneme sürümüyle 7 günlük ücretsiz kullanım yapabilir ve ihtiyacınıza göre 7 gün sonunda memnun kalırsanız, ücretli planlamaya geçebilirsiniz.

Semrush’a üye olduktan sonra ücret ödemeden direkt 7 günlük ücretsiz deneme hesabı oluşturabilirsiniz. Hesabınız aktif olduktan sonra hemen sitenize ait sektörünüz için en iyi anahtar kelime analizleri yaparak, hedef kelimeler ve anahtar kelime fikirleri edinebilirsiniz.

Semrush Özellikleri Nelerdir?

Sitelerinizi yaratırken nasıl bir anahtar kelime ile yola çıkmalısınız, en iyi fikirleriyle beraber siz de iyi bir tema belirleyebilirsiniz. Burada ayakkabı sektöründe bulunuyorsanız, “spor ayakkabı” ile birlikte seçim yapabilir, giyim sektöründe bulunuyorsanız da “pantolon modelleri” anahtar kelime seçimiyle beraber en çok aranan anahtar kelimeleri listeleyebilirsiniz.

Ülkelere göre arama yapılarak, anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Böylelikle kendi bölgenizde, ülkenizde hangi kelimeler en çok aranan kelimeler, sektörünüze göre bulabilirsiniz.

Semrush ile Adım Adım Rakip Analizi Yapma Rehberi

Semrush ile birlikte kullanabileceğiniz bir başka özellik ise, rakiplerinizin analizini yaparken kullandıkları anahtar kelimeleridir. Özel bir optimize yaptırarak, karşınızdaki rakiplere ait kullandıkları ve hedefledikleri anahtar kelimeler nedir? Bunların tamamını görebilirsiniz.

Semrush Aracını Neden Tercih Etmelisiniz?

Yeni bir web sitesi açtıktan sonra, en doğru şekilde müşterilerinizi bulabilmeniz için en doğru anahtar kelime seçimi yapılması gerekir. SEMrush ise, size en çok görüntülenmeyi sağlayacağı gibi potansiyel müşterilerinizi bulabileceğiniz anahtar kelimeler de sunar. Böylelikle SEO teknikleriyle beraber siz de gerekli optimizasyon ve içerik stratejileriyle en iyi hedeflemeleri yapabilirsiniz.

Rakiplerinizin performansları, neye dayalı artmaktadır? Bunların tamamını sizlere doğru rakip analizi yaparak sunar. Analiz yapmak istediğiniz tüm sitelerde, görüntülenme sayısından tutun da potansiyel müşteri kazancına kadar genel bakışı direkt görebilir olacaksınız.

Sitelerinizi bir proje gibi ekleyip, her gün takip edebilirsiniz. Gerçek zamanlı şekilde sıralamalarınızda düşüş veya yükseliş yakaladığını görebilirsiniz. Bu raporlarınızın tamamını PDF olarak istediğiniz her zaman raporlayabilir ve her hafta takip edebilirsiniz.

Semrush Kullanım Alanları Nelerdir?

Web sitelere önemli fayda sağlayan Semrush ile birlikte siz de birçok özelliğini kişiselleştirebilir ve sorunsuz kullanabilirsiniz. PPC çalışmalarında, SEO çalışmalarında analiz etmek için “Domain Analytics” özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Projeler menüsü sayesinde, web sitelerinizin her biri için iyi bir proje kaydedebilirsiniz. Sıralamaları takip eder, backlinklerinizi inceler ve SEO’ya dair tüm özellikleri takip ederek web sitenizde analizinizi projelendirebilirsiniz.

Sıralama takibi sayesinde, web siteniz arama motorlarında nasıl bir sıraya sahip? Anında görebilirsiniz. İşlemleriniz sayesinde en iyi şekilde sıralamalarınızı takip ederek, en doğru şekilde sıralamaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamında ise PDF çıktısı alabilir ve kaliteli bir raporlama yapabilirsiniz.

Semrush ile sitenize ve rakiplerinize ait verileri ölçümleyebilir, analiz edebilirsiniz. Bulunduğunuz sektörün dijitaldeki bacağını daha iyi anlar, fırsatları görür ve durum değerlendirmesini daha iyi yapabilirsiniz. Tüm bunların neticesinde dijital pazarlama performansınızı ölçümleyebilir ve değerlendirebilirsiniz.

Bonus ;
Dijital Pazarlama Performansı Neden Düşer?

Ücretsiz Semrush Analizi Almak İçin Aşağıdaki Formu Doldurabilirsiniz.