Trendyol SEO ile markaların emin adımlarla girdiği Trendyol pazaryerinde, Clicksus ailesi olarak biz de “Trendyol SEO Nedir? Nasıl Yapılır?” yazımızda keyifle değerlendirdik. Bu yazımızda Trendyol SEO nedir, nasıl yapılır gibi sorularınızı cevaplayacağız. Aynı zamanda E-ticarete adım atarken yanınızda bir rehber istiyorsanız buradan E-Ticarete Nasıl Başlanır Ve İlerlenir? yazımıza da ulaşabilirsiniz.

E-Ticaretin son dönemlerde olan zirvedeki duruşuyla hayatımıza dahil olan Trendyol, binlerce mağazanın ve milyonlarca ürünün yer aldığı en önemli pazar yerlerinin bulunduğu bir hale geldi. Fiziksel mağazaların aksine, büyük küçük tüm satıcıların bir araya geldiği ve alıcılara her zaman ulaşabildiği sanal platformdur. Bu durumda da rekabet kaçınılmaz oluyor.

Trendyol SEO, ise bu durumda dahil oluyor ve başarılı olmak açısından uygulanan yöntem haline bürünüyor. Trendyol, müşterilere mağazaları ve ürünleri belirli kriterlere göre listeliyor.

Trendyol SEO Nedir?

Trendyol Türkiye’de ki en büyük Pazar yerlerinden biri ve her geçen gün büyümeye, gelişmeye devam etmektedir. Satıcı ve alıcıları konum farketmeksizin bir araya getiren bu pazaryeri çok büyük bir rekabeti de içerisinde barındırıyor. Bu rekabet de başarılı olmak için, Arama sonuçlarında ürünlerin üst sıralarda listelenmesi ve mağazaların tanınırlığının artması için uygulanan stratejilere Trendyol SEO adı verilir.

Bu noktada sağlıklı ve düzenli Trendyol SEO yaparak, markalar rakiplerinden her zaman önde olur ve istedikleri başarıyı yakalar. Bu noktada düzenli olarak, uygulamanın algoritmalarına uygun olarak yapılan optimizasyon işlemler sağlıklıdır.

trendyol-seo
Trendyol SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Trendyol Algoritması Nasıl Çalışır?

Trendyol arama yapan herkese aynı sonucu göstermez. Her kullanıcıya özel kişiselleştirilmiş bir sayfa sunmaktadır. 20 yaşındaki kullanıcın “elbise” aramasında çıkan sonuçlar ile, 50 yaşındaki kullanıcın arama sonuçları aynı olmaz. Cinsiyet ya da yaş gibi kriterler o kişinin aram sonucunu şekillendiren faktörlerdendir. Ayrıca Trendyol sizin yorum yapmanızdan açtığınız maillerine kadar takip edebiliyor. Bu durumu da arama sonuçlarınıza yansıtıyor.

Tendyol SEO Nasıl Yapılır?

Trendyol SEO aşağıda bahsettiğimiz başlıklara ön planda tutmaktadır. Pazaryerindeki ürünlerini kullanıcılar arama yaptığında, doğru hedef kitleye ulaşabilmek için, ön sıralara çıkartılması için yapılan Trendyol SEO çalışmasıdır.

Ürün Başlıklarına Özen Göstermek

Trendyol’a ürün eklediğinizde başlık en önemli SEO çalışması olarak görülüyor. Algoritma kullanıcılara ve doğru hedefe ürününüzü göstermesi gerekir. Ürünlerin de bu aşamada iyi tanımlanması size satış getirecektir.

Benzer ya da aynı ürünü sattığınız rakiplerinize bakabilirsiniz. Özelikle üst sıralarda çıkan rakiplerinize bakabilirsiniz. 65 karakterle sınırlayacağınız başlıklarda ürün adı, model, markası, rengi gibi detaylara yer vermeniz sağlıklı olacaktır.

trendyol-seo
Trendyol SEO

Ürün Açıklamaları Yapmak

Alıcılar ürün açıklamasına dikkat eder. Bu nokta da uzun, anlaşılır açıklamalar yapmak size avantaj sağlayacaktır. Ürünle ilgili yeterli detayı ve bilgiyi veren açıklamalar rakipleriniz ile aranıza mesafe ekleyecektir.

Trendyol SEO stratejinde büyük yer kaplayan ürün açıklamalarında;

Ürünün detayı, içeriği, üretim koşulları, aşamaları, hedef kitlesi, etkileri, kullanım sebebi gibi tüm detaylara yer verilmeli.

Yazdığınız açıklama da anlaşılır olmak büyük rol oynuyor. Soru cevap gibi detaylara yer vermek ürüne güvenirliği arttıracaktır. Bu da e-ticaretin en önemli kurallarından biridir.

trendyol-seo

Ürün Görselinin Dikkat Çekmesi

Alıcıların başlık ve açıklamadan sonraki baktığı en değerli hazine de ürünün öne çıkan görselleri oluyor. Bu aşamada da ürün görselin de dikkat çekecek hiçbir nokta olmamalıdır. Örneğin; Yazı, farklı ürünler, objeler gibi.

Eklenilen görseller internet ortamından veya farklı bir rakibin görseliyle aynı olmamalıdır. Yüksek çözünürlüklü ve farklı açılardan kendinizin çektiği, sade bir arka fon kullandığınız görsel kullanmanızı tavsiye ederiz.

trendyol-seo

Satıcı Puanı Önemi

E-ticarette en büyük etken güvendir. Trendyol SEO’da bu etkene fazlasıyla önem veriyor. Satıcı puanı ürünün gönderdiğiniz süreden satış sonrası hizmete kadar uzanan bir serüvende değerlendirme puanıdır. Bu puanı da ürün ve sizinle alakalı geri dönüşü göstermektedir.

Müşterilerinizin sizlere verdiği memnuniyet başlığı altında 1-10 arası puanların ortalaması satıcı puanını oluşturmaktadır. Bu noktada da sizlerin kargoyu zamanında vermeniz, paketleme ve faturalamanız, sorulan sorulara verdiğiniz cevaplar, hizmet zarfında çıkan sorunlara hızlı çözüm üretmeniz müşteriden dönüşünüzü iyi yönde etkileyecektir.  Bu puanlarda sizleri rakiplerinizden çok daha fazla üst sıralara çıkaracaktır.

trendyol-seo

Ücretsiz Kargo Fırsatı

Müşteri kargo ücretini çok fazla önemser. Bundan dolayı sattığınız ürünleri ücretsiz kargo ile göndermeye özen gösterin ve bunu ürün sayfasında belirtin.

Fiyatlandırma ve İndirim Doğru Olmalı

Birçok satıcın bir arada olduğu Trendyol pazaryerinde, doğru fiyatlandırma satışınızı etkileyecektir. Orantısız fiyat politikası, yanlış fiyatlandırma yaparsanız müşteri güveninizi kaybedersiniz ve satıcı puanınızı etkileyecektir. Doğru zamanda indirim yapmanız müşterilerinizi memnun edecektir.

Stok Güncellemesi

Etkili bir strateji olan stok yönetimi, stok sayınızı doğru girmeye, düzenli olarak güncellemeye ve sipariş iptalinin önüne geçmeye çalışmalısınız.

Satılan ürüne “şu anda elimizde bulunmuyor “ gibi bir dönüş yapmak, güven ve satıcı puanınızı çok fazla düşürecek bir etkendir. Trendyol SEO ile ilerlediğimiz aşamada müşterilerin dönüşleri bizim için çok büyük bir rol oynamaktadır.

Soru – Cevap Aktifliği

Trendyol SEO ‘yu da etkileyen soru – cevap bölümünü aktif kullanmak sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Gelen sorulara kısa sürede, anlaşılır, ilgili ve kibar cevaplar vermek müşteriyi değerli hissettirecektir. Sorulan sorulara asla aynı cevapları vermemeli özenle cevaplamalısınız.