SEMrush, SEO çalışmaları için olmazsa olmaz; temelde domain ve anahtar kelime üzerinden analizler yapan bir araçtır. Kendi domaininizi ve rakiplerinizi yakından takip etmenizi sağlayan bu araç etkin kullanımda çok büyük faydalar sağlar. Sağlamış olduğu hayati önem taşıyan veriler haricinde trendlerin ve yenilikçi yaklaşımların da öne çıkmasını sağlamaktadır. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz daha önce yazdığımız Semrush Nedir yazımıza geçebilirsiniz.

SEMrush, rakip analizleri yaparak bulunduğunuz pazarı/sektörü anlamanıza ve rekabet ortamına göz atmanızı sağlar. Rakipler ile farklarınızı ortaya koyarak olası eksiklerinizi tespit edip; düzeltmenizi mümkün kılar. Gelecekteki stratejilerinizi ve yapacağınız hazırlıklar için sizi hazırlar. Birçok katkısı olan bu araç etkin ve sürekli kullanıldığında sağlayacağı faydalar web sitenizi daha da ileriye taşıyacaktır. Tabi bu analizleri ve bu analizlerin incelemelerini yaparken

Bazı unsurlara dikkat etmeliyiz. Madde madde ele alarak bu konuları inceledim.

semrush-ikonu

SEMrush’u Daha Yakından Tanıyalım!

Rakiplerinizi ‘Gerçek’ Belirleyin: SEMrush, sizin için olduğunuz pazardaki rakipleri inceleyerek size analizler sunar. Bu analizler sonucunda yapacağınız çalışmalarda alan rakiplerinizi net bir şekilde görebilir ve onların hangi konularda size fark yarattığını bulabilirsiniz. Gerçekçi olmalısınız. Mesela Türkiye pazarında bir e-ticaret sitesiyseniz sizin rakibiniz Amazon olmayacaktır. N11, Trendyol, Hepsiburada gibi ülke pazar liderleri baş rakibiniz olacaktır. Gerçek rakiplerinizin farkına varın ve analiz sonuçlarınızda gerçekçi sonuçlara odaklanın.

semrush-karsilastirma-raporu

Rakiplerinizi belirlemeniz sizin için yeterli olmayacaktır. Rakiplerin belirlenmesiyle birlikte onların ne yaptıklarını öğrenmeli; sizden farklı oldukları konulara yoğunlaşıp arayı kapatmalısınız. Bunun için de çevrimiçi ortamda sizden daha çok kimin göründüğüne dikkat etmelisiniz. Organik aramalardaki rakiplerinizin hangi organik kelimelerle üzerinizde yer aldığını belirlemeli ve stratejilerinizi ona göre oluşturmalısınız.

Rakipler belirlendi, stratejiler oluşturuldu ama bir etmen daha sizin için çok önemli olacaktır. ‘Kiminle rekabet etmeyeceğiniz’. Verdiğimiz örnekten devam etmek gerekirse; yeni kuruldunuz ve ticaret hayatınıza başladınız. Hem altyapısal hem de bütçesel olarak Amazon ile rekabet etmeye çalışmanızın size yarardan çok zarar getireceğini söylemeden edemeyeceğim. Adım adım geliştiğiniz gibi hedeflerinizi de adım adım arttırmalısınız.

Anahtar Kelime Analizi ve Eksikler: Tüm rakiplerinizin sıralamada yer aldığı ama sizin sıralamada yer almadığınız anahtar kelimeleri fark edip üzerinde durmalı, o kelimeler için çalışmalar yapmalısınız. Rakiplerinizin var olduğu ve size fark yarattığı yerlerde kendinizi yarışın içine sokmalı; onlarla mücadele içinde kalmalısınız. Farkları kapatıp kendiniz fark yaratmalısınız. Aranan, istenen, gündemde olan, lider, öncü veya en farklı gibi sıfatları kazanmak istiyorsanız bu bölüme dikkat etmelisiniz.

semrush-anahtar-kelime-karsilastirma-raporu

Ortak kullanımlar ve farklar şemada da belirtildiği şekilde kümelerle anlatılmış. Fark kümenizin büyüklüğü size pozitif dönüşler sağlayacaktır. Elde etmek istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Doğru adımlarla farkı daha da açabilir ve rakiplerinizden öne geçebilirsiniz. Kesişim kümeleri için de yapabileceğiniz çalışmaları EverGreen (kalıcı içerik, tam kelime anlamı her zaman yeşil) şeklinde üretebilirseniz hem kalıcılığı yakalayıp sürekli tıklanabilirsiniz hem de eskimeyen bir içerik sunduğunuz için diğerlerinden ayrılabilirsiniz.

semrush-anahtar-kelime-karsilastirma-raporu

Unutulmamalıdır ki rakiplerin var olduğu ve başardıklarını siz de doğru adımlarla başarabilir hatta önlerine geçebilirsiniz. Ekte rakiplerimizin hani kelimelerde sıralamalarda nerde olduklarını ve ne kadar trafik çektiklerini görebilirsiniz. İncelemeler yapıldıktan sonra iyileştirilmesi gerekenleri belirleyip onlar üzerine çalışabilirsiniz.

 

Rakiplerin Enlerinin Belirlenmesi: Bazı durumlarda rakipleriniz birçok anahtar kelimede ve sayfada önünüzde sıralanabilir. Bu durum ve durumlarda hangi sayfa da ya da anahtar kelime de nasıl bir çalışma yaptıklarını kavramamız gerekir. İncelemeler ve analizler sonucunda kendi stratejimizi oluşturup tekrar bir rekabet ortamı oluşturabilirsiniz. Hangi sayfalar en çok anahtar kelime ile sıralanıyor? Hangi sayfalar en çok trafik alıyor? Hangi sayfalar trafik yüzdesinden büyük dilim alıyor? Bu sorulara verilecek cevaplar ve cevaplar sonucunda yapılacak yatırımlar sizi yarışın içerisinde tutacaktır.

semrush-anahtar-kelime-raporu

Sayfa Karşılaştırmaları: Sayfa karşılaştırmalarını iki farklı başlık altında inceleyebilirsiniz. Biri sayfaların yazılım tarafını ilgilendirirken bir diğeri de sayfalarda bulunan içeriklerle alakalıdır. Web sayfaları oluşturulurken yazılım tarafında ‘başlıklar, meta etiketleri, açıklamalar’ gibi bölümler yer alır. Meta etiketlerinin bazıları Google aramalarında çıplak gözle görülür. Siz de analizlerinizi yaparken bunlardan faydalanabilir, rakiplerinizin çalışmalarını görebilirsiniz. Meta Description (Meta açıklaması) Google aramalarında size hakkında bilgi verdikleri ve etkin kullanıldığında sizi üst sıralara taşıması kaçınılmaz olan bu etiket de fark yaratarak veya rakiplerinizin yarattıklarından ilham alarak sitenizi daha iyi konuma getirebilirsiniz. Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri iyi analiz edip siz de yararlanabilirsiniz.

  Sayfa karşılaştırmalarınızı yaparken içerik konusunda da analizlerinizi iyi yapmalısınız. Rakiplerinizin içeriklerinde hangi anahtar kelimeleri vurguladıklarını, bu vurgular yapılırken nasıl bir üslupla sunulduğunu ve özgün içeriklerin farkını analizlerinizle belirleyip kendinize buradan da bir pay çıkarabilirsiniz. Google’ın önem verdiği unsurlardan biridir içerik. Unutulmamalı ve göz ardı edilmemelidir.

semrush-anahtar-kelime-siralama-raporu

İçerik Türleri: İçeriklerinizi oluştururken rakiplerinizin ne tür içerikler oluşturduğunu iyi analiz etmeniz gerekir. Rakiplerinizle kıyasla nerelerde eksik olduğunuzu görmek ve eksiklerinizi tamamlamak size iyi sonuçlar olarak geri dönecektir. İçerik incelemesi yaparken rakiplerinizin sayıca çok ve bağlantılı konularla ilgili düzenli blog sayfalarının olup olmadığına dikkat edin. Blog içeriklerinde neler üretiyorlar, neye nasıl değiniyorlar bunları bilmek farkı kapatmanız için çalışmalar yapmanıza temiz bir başlangıç sağlar. Sizden farklı olarak ürettikleri canlı içerikleri varsa (video, infografik) izlemeniz ve o konuda da rakiplerinizle rekabet istiyorsanız sizin de üretim yapmanız gerekmektedir.

semrush-onizleme

Baclink Araştırması: Rakip analizlerinizi yaparken aldığınız backlinklerin verimliliğine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Backlinkler siteniz için referans niteliği taşımaktadır. Bu referansların kötü ve anlamsız olmasını istemezsiniz. Bu yüzden backlink çalışmalarına gereken önemi vermelisiniz.

Backlinklerinizi düzenlerken backlink veren sitelerin yüksek kalitede olmalarına odaklanın. Örneğin Hürriyet’in sitesinden backlink almanın size artıları olacağı gibi yasaklı veya engelli bir siteden backlink almak size negatif değer katacaktır.

Aldığınız backlinklerin follow ve nofollow gibi iki seçeneği olacaktır. İki seçenek de sitenize değer katacaktır. Fakat bu değerler katılırken iki seçenek arasındaki oran da mümkün olduğunca birbirine yakın olmalıdır. Google bu konuya dikkat etmektedir.

Backlink Gaps ile rakiplerinizi analiz ederek yararlanabileceğiniz fırsatları bulun ve değerlendirin. Unutmayın özen ve çalışma iyi sonuçlar getirecektir.

semrush-backlinkler

Rakiplerinizin SERP Özellikleri: Yukarıda bahsettiğimiz tüm işlemlerin yanında rakiplerinizin SERP özelliklerinin varlığını da analiz etmeniz size yarar sağlayacaktır. Bir SERP özelliğini seçin ve buna odaklanın. Oluşturacağınız içerik içerisinde çözümlemelere yer verin ve rehber oluşturun. Bu farklılık yaratacaktır ve olumlu dönüşler alacaktır. Bu işlemi yaparken Schema.org adresini kullanabilirsiniz.

Kısacası SEMrush ile rakip analizi yapmak onun bize sunduğu seçeneklerle oldukça kolaylaşıyor. Rakiplerimizi tanımayı, varlığımızın en önemli yapı taşlarından biri haline getirmemiz gerekmektedir. Rakip analizini bir seferlik olarak düşünmemekle birlikte bir süreç olduğu ve değişebileceğini benimsemek gerekmektedir. Emin olun rekabet ortamının varlığı rekabet içerisinde olan her taraf için faydalıdır. Rakipler başarıyorsa siz neden başarmayasınız?

Rakiplerinizin anahtar kelimelerini araştırırken SEMrush alternatifi arıyorsanız daha önce bu konumuzda değindiğimiz ayrıntılı rakip analiz araçları konumuzu inceleyebilirsiniz. Profesyonel çözümler için SEO ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.