Sosyal Medya SEO’ya Etkisi Var Mıdır? Google çalışanlarının yorumlarını ve kişisel tecrübelerimizi baz alarak bu içeriği sizler için kaleme aldık.

Sosyal Medya: Sıralama Faktörü

İlk olarak şöyle bir gerçek var ki; Google’da çalışan biri “Google’ın sıralama faktörü bunlar!” diyerek, bizimle paylaşmaya karar vermediği sürece, Google’ın algoritmasında ne olduğunu tam olarak bilmemiz pek olası bir durum değildir.
Şaşırdınız mı?

Şaşırmayın; bunun gerçekleşmesi maalesef mümkün değil.

Google çalışanlarının anlattıklarına ve vaka çalışmalarımızda edindiğimiz tecrübelere dayanarak çıkarımımız; Google ve sosyal medya sinyallerin doğrudan sıralama faktörü olmadığını belirtmiştik. Fakat, Google’ın bir sıralama faktörü olmadığını söylemek, sıralamanın etkilemediği anlamına gelmez.

Sosyal Medya SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Sosyal medya, doğrudan Google sıralama faktörü olmasa da, sosyal medyanın aslında SEO çalışmalarında yardımcı olmasının dört yolu vardır bunlar;

  1. Bağlantılar için potansiyel paylaşımlar hazırlamak
  2. Bir kitle oluşturmak
  3. Markalı anahtar kelime aramaları yapmak
  4. Promosyona yardımcı olmak

Biraz daha detaylandırmak gerekirse;

Bağlantılar İçin Potansiyel Paylaşımlar Hazırlayın

Sahip olduğunuz sosyal medya hesaplarınızda daha fazla paylaşım, kullanıcıların içeriğinizi görmesi ve ona bağlanması için daha fazla kapı aralayacaktır. Sosyal medyada ilgi çeken yüksek kaliteli içerikler yaparsanız, diğer web sitelerinden doğal backlink almanız daha yüksektir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli backlink alıyorsa o kadar trafik sağlar.

Bir Kitle Oluşturmak

Sektörünüz ile alakalı en iyi ürün veya hizmete sahip olabilirsiniz, ancak insanlar bunu bilmiyorsa bu hiçbir işe yaramayacaktır. Proaktif olmalısınız ve insanların nerede olduklarına ulaşmalısınız. İnsanların çoğunluğu nerede? Sosyal medyada. Facebook’un yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Sosyal medyadaki kullanıcı sayısı, erişim ve paylaşım kolaylığı ile sosyal medya, web varlığınızı oluşturmanın ve hızlı bir şekilde kitle oluşturmanın harika bir yoludur. İnternetteki milyonlarca site arasında bulunmak istiyorsanız, sosyal medyada bulunmalısınız.

Ek olarak, tıklama oranlarının Google Arama Motoru ve diğer arama motorlarında sıralamasını etkileyebileceğini de biliyoruz. Sosyal medya reklamcılığı, marka bilinirliği ve kitle oluşturmada katkı sağlayacaktır. Bu da, kullanıcıların Google’ın arama sonuçlarında markanızın içeriğine tıklama olasılığını artıracak yöntemlerden biridir.

Markanız ne kadar büyükse ve tüketiciler size ne kadar güvenirse, Google’da daha büyük bir tıklama elde etme olasılığınız o kadar yüksek olur. Sosyal medya, markanızı oluşturmanıza ve başka türlü sizi bulamayacak kişilere görünmenize yardımcı olacak harika ve etkili bir yöntem. Genişletilen kitlenizden, Google’daki tıklamaların payından daha fazla yararlanmaya başladıktan sonra, sıralama da o kadar yüksek olur.

Markalı Anahtar Kelime Aramaları Yapmak

Müşteriler markanızın adını ve bir anahtar kelime öbeğini Google’da aradığında, benzer anahtar kelime öbekleri de sıralamaya yardımcı olur. Örnek ile açıklamak gerekirse; “(marka adı) elbise ” araması yapan bir tüketici kitlesine sahip ve içeriğinde olumlu etkileşimde bulunuyorsanız, Google sayfasında “(marka adı) elbise” için iyi bir yer olduğunu düşünür. “elbise” içinde iyi bir sonuç olur ve “elbise” anahtar kelimesi için size daha fazla yer verir.

Promosyona Yardımcı Olur

Unutmadım 🙂 Makalede Facebook üzerinden konuştuk ama Youtube‘u unutmadım. Çünkü YouTube en çok aranan ikinci arama motorudur.  SEO performansınızı olumlu etkilemek için YouTube’u kullanabilirsiniz. İçeriğinizi veya markanızı tanıtmak için bağlantı oluşturabileceğiniz videolar oluşturabilir ve videolarınız potansiyel olarak SERP’lerde organik olarak sıralanabilir. Hatta Youtuber’lar ile çalışarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

İçeriğinizi kitlenize tanıtmak ve yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek için bu örneği ve diğer sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Ancak birkaç bağımlılık var:

Müşterileriniz sosyal medyadaki içeriğinizi önemsemelidirler. Bu yüzden SEO’ya yardımcı olmak için sosyal medya pazarlaması yaparken oldukça zor bir satış. Katılım, çoğu B2B şirketi için zorlayıcıdır. Genel olarak, sosyal medyayı kullanan insanlar iş odaklı düşünmüyorlar. İlgi alanları ve hobileri hakkında düşünüyorlar. Yani farklı kurgular (belki de mizahi içerik ya da hizmet teklifinizin dışında), stratejiler daha çok dikkat çekecektir.

Özet

Kaybolma Görün! Geleceğin ne olduğuna bakılmaksızın, sosyal medyanın aslında SEO çalışmalarınıza yardımcı olabileceğini gördünüz. Sosyal medya birçok uzun vadeli faydalar sunar. Sosyal medya doğrudan Google sıralama faktörü olmasa bile, içeriği tanıtmanın ve çevrim içi bulunmanın en iyi yollarından biridir.