İçerik Denetimi, sitenizde var olan içeriğin değerlendirilmesi ve silinecek, yeniden yönlendirilecek veya geliştirilecek içeriklerin tespit edilme sürecidir.

SEO denetimi, içerik pazarlaması çalışmalarımızda en fazla önem verdiğimiz noktalardan bir tanesi oluyor. İçerik denetimi yapmak web sitesi performansımızı bir çok farklı açıdan tekrar ele almamızı sağlayabilir. Başlıca sıralayacak olursak eğer;

  • Düşük performanslı içerikleri bulmak
  • Mevcut içeriği geliştirmek
  • Edinilen deneyimleri gelecek içeriklerde kullanmak ve daha çok SEO uyumlu içerik üretebilmek
  • Yüksek performanslı yazıları tespit edebilmek

Örneğin, bu yazımızda dünyaca ünlü SEO platformu backlinko’nun kendi sitesinde yaptığı örneklere değineceğiz.

Kendileri, gün içinde iyi performans gösteren bazı içeriklerin (trafik ve google sıralaması açısından) zamanla performans kaybı yaşadığını hissetmiş ve aksiyon almak için öncelikle SEO içerik denetimi yapmaya karar vermişler.

Yukarıda resimde gördüğümüz gibi bir tablo ile karşılaşmışlar ve hemen aksiyon almak için işlemlere başlamışlar.

Yukarıdaki tabloyu tersine çevirmek için derinlemesine bir içerik denetimi sağlanmış ve yine at tarafta görebileceğiniz üzere bir başarı elde etmişler.

İçerik Denetimi Nasıl Yapılır?

Adım #1: Düşük Performanslı Sayfaları Sil veya Yeniden Yönlendir

Birinci adımınız sitenizdeki düşük performanslı sayfaları bulmak ve onlardan kurtulmak olmalı. Başka bir deyişle;

SIFIR trafik ve SIFIR satış sağlayan içerik tespit edilmeli.

Neden buradan başlıyoruz?

Eğer sitenizde birçok içerik yayınladıysanız, aynı zamanda gözden geçirmeniz gereken de birçok içerik var demektir.

Ne zaman ki çöplerden kurtulursunuz, o zaman geliştirmeye değer içeriklere odaklanabilirsiniz.

Google Analytics ile düşük performanslı içerikleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken “site içeriği” > “açılış sayfaları”

icerik-denetimi-landing-page

Ve açılış sayfalarını en düşük oturumdan yükseğe doğru sıralamak.

Muhtemelen raporda, aslında var olmayan bazı garip sayfalar bulacaksınız.

Ama listede ilerledikçe, muhtemelen son ayda bir avuç ziyaretçi getiren bazı içerikler bulacaksınız.

Bir kez içeriğinizi tanımladığınızda, şunları da yapmak isteyeceksiniz:

  • İçeriği direkt silmek (hiç düşünmeden)
  • Sitenizdeki başka bir içerikle birleştirip daha güçlü bir içerik haline getirmek.
  • Sitenizdeki başka bir sayfaya 301 yönlendirmesi yapmak

“Doğru” seçenek içeriğe göre değişiklik gösterir. Bu yazımızın sonunda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

**Örneğin, 5 yıl önceki bir etkinlikle ilgili bir blog paylaşımı yaptıysanız, direkt olarak silmeniz daha uygun bir seçenek olabilir.

Ama paylaşımınız genel olarak geçerliyse fakat bazı noktalarda zayıf kalıyorsa, bu başka bir içerikle birleştirmeniz gereken bir durum olabilir.

Adım #2: İçeriği Trafiğe Göre Değerlendirmek

En düşük performanslı içeriğinizi sildiniz, başka bir içerikle birleştirdiniz veya yeniden yönlendirdiniz, şimdi elimizde ne kaldığı üzerine çalışma zamanı. Özellikle, içeriğinizi objektif bir ölçüme dayanarak değerlendirmek isteyeceksiniz

İçeriğinizin performansını sadece sağladığı trafiğe göre değerlendirmenizi öneririm. Bunun farklı bir çok sebebi var ama en basit ve en anlaşılır yöntem budur.

Trafik, bir içeriğin misyonunu gerçekleştirip gerçekleştirmediğine dair önemli bir ölçüdür. Sonuçta bu içerikler neden var?

Eğer içerik denetiminiz SEO üzerine yoğunlaşıyorsa, o halde bir diğer ölçüm metoduna göz atmak isteyebilirsiniz…

Bakmanız gerekenler;

  • Düşük hemen çıkma oranına sahip sayfalar
  • Düşük sitede kalma süresine sahip sayfalar
  • Çok düşük yüklenme hızına sahip sayfalar

HEMEN ÇIKMA ORANINI DÜŞÜRMEK İÇİN TAKTİKLER

Temel olarak trafik haricinde yukarıda yazdığımız metriklerle değerlendirmeler yapabilirsiniz. Bir çok durumda çok yüksek trafik alan ama içerik kalitesini artırmanız gereken vakalarla karşılaşabilirsiniz.

** Bir içeriği silerken backlinklerine bakmayı ve uygun olan sayfalara 301 etmeyi unutmayınız.

Adım #3: İçerikleri Geliştirme

İçeriğinizi bir kez yetersiz olarak tanımlayınca, geliştirme zamanı gelmiş demektir.

Evet, bu sürecin en çok zaman alan parçasıdır. Ama aynı zamanda en önemlisi. Eğer içeriğinizi daha iyi hale getirmezseniz, içerik denetimini neredeyse hiç yapmamışsınız demektir.

Bir içeriği daha iyi hale getirmek için milyonlarca yol vardır.

Burada neredeyse tüm içerik türlerinde uygulanan ve gayet iyi çalışan bazı yaklaşımları göreceğiz:

Görsel materyaller eklemek: Eğer içeriğiniz %100 yazıdan oluşuyorsa, paylaşımınıza birkaç görsel içerik eklemeyi düşünün. Grafikler, tablolar ve infografikler gibi.

Her şeyi güncellemek: Ölü linkleri bulun ve değiştirin. Eski görselleri yenileyin. Ayrıca içeriğin kendisini sektörünüzün değişimlerine göre güncelleyin.

Okunmayı kolaylaştırın: Özellikle mobil cihazlarda. Çoğu insan mobil uyumluluğun pek gözetilmediği yıllarda içeriklerini oluşturdu. Fakat şimdi mobil ziyaretçilerin masaüstü ziyaretçilere göre büyük bir topluluk olduğunu göze alırsak, içeriklerimizin akıllı telefon ve tabletlerde okunabilirliği önemli bir adım olacaktır.

Daha fazla kapsam: Eğer paylaşımınız “… için 8 ipucu”, gibi bir içerikteyse, bunu bütün konuyu derinlemesine içeren kapsamlı bir rehbere dönüştürün. Bu kelime sayınızı şişirmekle ilgili değildir. Bu, içeriğinizin insanların problemlerine veya sorularına eksiksiz bir cevap verdiğinize emin olmanızla ilgilidir.

Daha güncel yazmaya çalışın: Genellikle yazılar tazeliği yitirdiğinde aynı oranda ziyaretçiler tarafından ilgiside düşecektir. Basit bir örnek vermek gerekirse “2019’un en iyi SEO ajansları” yazısı 2020’de haliyle daha az okunmaya başlayacaktır. 2020’ye göre yeniden yazmak gerekecektir.

Adım #4: Yüksek Dönüşümlü İçeriği Artırmak

Evet, konunun başından beri bahsettiğimiz gibi içerik denetiminizi neredeyse trafiğe göre yapmak isteyebilirsiniz. Ama bu içerik stratejinizde dönüşümleri tamamen gözardı etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Çünkü çok fazla trafik sağlayan bir içeriğin sıfır kayıt ve sıfır satış getirme ihtimali de vardır. Bu durumda içeriklerinizi dönüşüm oranlarına göre tekrar değerlendirmek faydalı olabilir.

Bu dönüşümleri Google Analytics yardımı ile yine kolayca bulabilirsiniz (tabi daha önce bir dönüşüm tanımlama işlemi yaptıysanız) Bu konuda detaylı bilgi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Belki de yeni satın alıcıları getirme potansiyeli olan özel bir konu vardır. Bundan dolayı o konu üzerine kesinlikle daha fazla içerik üretmek isteyeceksiniz.

Ya da trafik için büyük alan kaplayan bir konu gördünüz… Ama neredeyse hiç kimse dönüşüm sağlamamış. O zaman bu konunun kapsamını düşürme vakti gelmiş olabilir. Belki o konuya daha çok CTA eklemeleri yapmak gerekebilir. Bu kadar trafik neden boşa gidiyor diye düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. Eğer böyle bir örnek elinizde varsa.

Not: Bu içerik Clicksus SEO Takımı tarafından farklı kaynaklar derlenerek hazırlanmıştır.