PPC reklam veren firmaların özellikle bilmesi gereken başlıklardan biridir. Kimi zaman marka ve firma sahiplerini büyük yüklerden kurtaran PPC hakkında detaylı bilgilere hazırsanız geçelim.

PPC Nedir?

PPC, Türkçe karşılığı olarak Tıklama Başına Maliyet anlamına gelmektedir. Dijital pazarlama PPC bir tür reklam ödeme modeli olarak görülmektedir. Bu model reklam veren olarak, reklamın kalma süresine göre değil, reklama tıklanma sayısına göre ödeme almaktadır. Arama motorları ile PPC birbirlerine doğrudan bağlantılıdır. 2000 yıllarında piyasaya açılan Google Adwords, PPC için en önemli oyunculardan biri olmuştur. Yahoo ve Microsoft ile rekabet halinde olmasına rağmen hala öncü olarak kalabilmektedir.

PPC Modelleri Nelerdir?

PPC reklamının farklı modelleri bulunmaktadır. Bu modellerin farklılıkları temelinde ödenecek ücretler ve reklamın performansına göre değişmektedir. Bu PPC modelleri ikiye ayrılmaktadır ve şu şekilde adlandırılmaktadır:

  1. Sabit Oranlı PPC
  2. Teklife Dayalı PPC

Sabit oranlı modelde reklam verdiğiniz yayıncıya belirli bir ücret ödersiniz. Reklam başına tıklama için sabit bir ücret ödemesi gerçekleştirilir. Reklam yayıncıları, her bir reklam alanı için farklı bir ücret ile karşılaşabilmektedirler.

Teklife dayalı model, istedikleri anahtar kelimelere karşı ödeyebilecekleri maksimum tutarları vermektedir. Bunu bir açık artırma olarak da görebilirsiniz. Açık artırma sonucunda verilen teklif ile reklamın kalitesi anında belirlenmektedir.

PPC Nasıl Çalışır?

PPC reklamları arama motorları üzerinden “Reklam” adında bir etikete sahiptir. Bu etiketle birlikte organik arama sonuçlarında görünmektedir. Sosyal medya üzerindeki PPC’ler ise normal bir gönderi gibi görünmektedir.

PPC reklamları diğer reklamlardan farklı bir amaçla kullanılmamaktadır. Reklamlar ise başlıca şu sebeplerle kullanılır:

  • Satışları artırmak
  • Lead oluşturmak
  • Marka tanınırlığını artırmak

ppc-faydalari

PPC’nin Faydaları Nelerdir?

PPC işletmeler için oldukça faydalı bir reklam modeli olarak bilinmektedir. PPC’nin faydalarını sıralamak ve anlatmak gerekirse:

Hedeflere Ulaşmada Yardımcı Olur

İşletme hedeflerine ulaşmak için sıkça kullanılan PPC modeli, markanızı ve içeriğinizi tanıtma için hedef kitlenize kolayca ulaşmak konusunda yardımcı olmaktadır. PPC ile birlikte istediğiniz hedeflere klasik reklam modellerinden ayrı bir şekilde çok daha az maliyetler harcayarak kullanabilirsiniz.

Ölçülebilir ve Takip Edilebilir Bir Modeldir

PPC reklam kullanımlarında en çok kullanılan sağlayıcı Google Ads’dir. Google Ads ile Google Analytics ile birbirlerine bağlama durumunda reklamlarınız hakkında bilgileri kolayca bulabilir ve reklamlarınıza anında yön verebilirsiniz. Fakat hızlı reklam stratejisi değiştirirken dikkat etmenizde fayda var.

PPC Reklamları Diğer Reklamlara Göre Karlıdır

PPC reklam kampanyaları, en başta da anlattığımız gibi tıklama başına maliyet ölçen bir sistemdir. Sabit reklam stratejilerine göre istediğiniz hedefe ulaşmadan reklamınızın yarıda kesilmesi gibi bir durum oluşturmayarak. Hem maddi hem de işletme yükselmesi konusunda sizleri yarıda bırakmayacaktır.

PPC Reklam Filtreleri İstediğiniz Kitleye Ulaştırır

PPC reklamlar basit yollar ile istediğiniz hedeflere ulaşmanızda sizlere çok kolaylık sağlayabilmektedir. PPC reklamlar istediğiniz yaş aralığı, cinsiyet, bölge gibi filtrelere sahiptir ve reklamları o kullanıcı filtrelerine göre seçebilmektedirler.

Küçük İşletmeler İçin En Uygunudur

PPC reklamlar, özellikle küçük işletmeler için çok uygun bir reklam sistemidir. Tıklama başına maliyet sayesinde, küçük işletmelerin maddi durumlarını zorlamayı ortadan kaldırmaktadır.

ppc-ve-seo

PPC ve SEO

PPC ile SEO arasında belirli bağlantılar bulunmaktadır. Bu bağlantılar hem benzerliklerden dolayı olan bağlantılar hem de birbirlerini tetikleyen bağlantılardır. Bunların yanında farklılıkları da bulunmaktadır. Açıklamak gerekirse:

  • PPC ile SEO, sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında görünürlüğünü artırmayı amaçlamaktadır. Ancak PPC reklam başına ücret alma stili ile birlikte hızlı şekilde trafik çekmenizi sağlamaktadır. SEO bu işlemleri daha uzun sürede ve organik olarak görünürlüğü artırmaya çalışmaktadır.
  • İyi kurgulanmış bir PPC kampanyası, SEO stratejilerini belirlemekte yardımcı olabilir. PPC aranma hacmi gibi verileri sunmaktadır. Bu aranma hacmi verileri SEO stratejilerinde kullanılabilecek anahtar kelimelerinde de yardımcı olmaktadır.
  • PPC ile SEO, sitelerin dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olur. PPC kampanyası hedef kitleyi direkt olarak çekebilecektir. SEO ile birlikte site kalitesi yükseltilmiş siteler kullanıcıların satın alımlarını çok daha olanaklı hale getirecektir.
  • PPC ile birlikte yapılan reklam grafikleri izlenerek, SEO gibi daha uzun vadeli sonuçlar verecek stratejik hamleler belirlenebilir ve SEO stratejilerini daha kesin hale getirebilecektir.

PPC ile SEO arasındaki en kaliteli bağlantıyı 360 derece ajanslar tarafından tek çatı altında toplanarak faydalanılmaktadır. Sizler de SEO ajansı ve 360 derece pazarlama ajansı olan Clicks’us ile iletişime geçebilirsiniz.

PPC reklam, tıklama başına sistemi ve kullanıcı dostu filtresi sayesinde küçük işletmelerden büyük işletmelere çok büyük faydaları vardır. Bu faydalarının yanı sıra daha birçok faydasının olduğunu sizlere yazımızda anlatmaya çalıştık.