Lead generation, müşteri potansiyeline sahip olan kurumların tanıtılması ve iletişime geçmek isteyen müşteri veya kişilerin iletişime geçmek için bilgi edinme sürecine denmektedir. Bu tür bilgiler, satış, pazarlama veya müşteri hizmetlerince kullanılabilmektedir. Bu süreçler online ya da offline olarak gerçekleşebilmektedir. Lead’ler ile birlikte rastgele kullanıcılar yerine ürün, hizmet ile ilgilenen kullanıcılara ulaşmak daha mümkün hale gelmektedir.

Hizmetlerin satışı yapılırken, potansiyel geri dönüş sağlayacak ya da potansiyel alıcıya ulaşmak en temel adımlarındandır. İlgili müşterilere ulaşarak gerçek geri dönüşü öğrenebilir ve ona göre adımlamalar yapabilirsiniz.

Lead Nedir?

Lead markaların sunduğu hizmetlerle birlikte tüketicilerin satış teklifleri almak amacıyla iletişim bilgilerini bırakmasına denmektedir. Lead Türkçe karşılığı ile “Potansiyel Müşteri” anlamına gelmektedir. Satış ve pazarlama için oldukça önemlidir. Lead ile birlikte rastgele kullanıcılardan kurtulmuş ve filtre edilmiş bir marka – müşteri teması oluşmaktadır.

Dijital pazarlama için en önemli kavramlardan biri olmaktadır. Lead kavramı şu şekilde açıklanabilir:

 • Seçilen hedef kitle ile müşteri bulunabilecek aralığı ifade eder.
 • Lead sayesinde müşteri adayları ortaya çıkmaktadır.
 • Müşterileri doğru stratejiler ile birlikte hizmetlerinizi satabileceğiniz kişilerdir.

Lead Neden Önemlidir?

Leadler, işletmelerin veya organizasyonların satış ve pazarlama çalışmaları için oldukça önemlidir. Çünkü potansiyel müşteri olarak adlandırılan leadlerin bilgilerini elde etmeleri için ve onlarla iletişim kurmalarına olanak tanımaktadır. Leadler, pazarlama çalışanları için doğrudan iletişim kurarak işlerini de kesinleştirir ve kolaylaştırır. Ayrıca leadler işletmelerin daha hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

“Lead Ne Demek?” ve “Lead Neden Önemli?” sorularının cevabını verdiğimize göre sırada “Lead Generation Nedir?” sorularımızın cevabına geldik.

Lead Generation Nedir?

Bulunduğunuz sektör ne olursa olsun leadlere ulaşmak oldukça önemlidir. Bu sebeple lead kavramı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Lead kavramının genel hayatımıza girmesi ile birlikte lead kavramının yanında bir sorumuz daha oluştu. Lead generation nedir?

Lead generation, işletmede sunulan hizmetlerin potansiyel müşterilere ulaşmasını ifade etmektedir. Bu sürecin sonucunda potansiyel müşteriler belirlenmektedir. Bu belirlemenin ardından kitlenin ilgi alanlarının beslenmesi ve geri dönüşler ile devam etmektedir. Geri dönüşlerin durumlarına göre satış ekibi aksiyon almaya başlamaktadır.

Genellikle “müşteri adaylarını bulma” olarak da adlandırılan lead generation, dijital pazarlama süreçlerinin temellerini oluşturmaktadır. Hizmet alma eğilimde olan müşterin lead ile birlikte isimleri, telefon numaralarını ve posta adresleri gibi bilgilerine ulaşılabilmektedir. Fikirlerle birlikte pazarlama çalışmaları başlamaktadır ve aktif müşteri durumuna getirilmesi amaçlanmaktadır.

lead-generation-nedir

Lead Generation Neden Önemlidir?

İşletmelerin daha fazla kar etmesi, daha fazla müşteriye ulaşması ve hizmetlerin doğru şekilde pazarlanması için basamakları doğru şekilde atmalısınız. Lead generation basamakların birini oluşturmaktadır. Peki lead generationu bu kadar önemli kılan şey nedir?

 • Hizmetiniz ile ilgilenebilecek potansiyel müşterileri sizlere ulaştırır.
 • Hizmetiniz ile ilgilenmeyen kişiler filtrelenir, böylece maddi ve manevi kayıplar engellenir.
 • İlgili olan müşterilerden çeşitli bilgiler almanıza yardımcı olmaktadır.
 • Elde edilen bu bilgiler ile birlikte sonuç odaklı pazarlama süreçleri kolaylaşır.

lead-generation-nedir

Lead Generation Nasıl Yapılır?

Lead generation sürecinin ve lead generation hakkında nasıl yapıldığını ele almamız gerekirse, şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Ziyaretçiler sitenizde bulunan blog bölümünden sizlere ulaşmıştır ya da diğer dijital pazarlama kanalı ile markanızı keşfeder.
 2. Sitenizde gezinen ziyaretçiler teşvik edici bir mesaj (call-to-action) ile birlikte istenilen linke tıklar. Bu teşvik edici mesaj bir görsel, bir buton, bir yazı olabilmektedir.
 3. Link ile birlikte ziyaretçiler açılış sayfasına yönlendirilir. Açılış sayfası ise hizmetlerinizle ilgili bilgiler içerir. Aynı zamanda ziyaretçilerin sizlere bilgi bırakabileceği bir form bulunmaktadır. Formu doldurmaları karşılığında genellikle bir teklif bulunmaktadır.
 4. Formu doldurarak bilgiler bırakılmaktadır. Bu bilgileri bırakan ziyaretçiler artık firmanız için bir lead konumuna gelmiştir.

Lead generation bu şekilde işlemektedir. Lead generation işleminin iki ana bileşeni bulunmaktadır:

 • Web sitelerine trafik çekmek.
 • İletişim bilgilerini sizlere vermesi için ziyaretçileri ikna etmek.

Birinci adım olarak sitenize trafik çekebileceğiniz dijital yöntemler belirlemelisiniz. Kanallar bütçe durumunuza göre ve ya hedef kitlenize göre değişkenlik göstermektedir. Bununla beraber belli başlı kanallar da bulunmaktadır.

İçerik

İçerik ile açılış sayfalarına yönlendirmelerde bulunmak oldukça işlevli bir işlemdir. Ziyaretçilerin istediği bilgilere ulaşması sizin sitenizde ve firmanızda bırakacağı sıcak etkiyi kullanarak ziyaretçileri açılış sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Açılış sayfasındaki içeriklerin kaliteleri de aynı şekilde ziyaretçilerin sizlere dönüş sağlama oranını değiştirmektedir.

SEO ajansı ile birlikte içerik zenginliğinizi koruyabilir ve sitenizi daha sağlıklı bir şekilde yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda organik aramalarınızdaki artışlar lead toplamanıza yardımcı olacaktır.

E-Mail

Markanızın ve hizmetlerinizden haberdar olan insanlara ulaşmak için en iyi yollardan biri e-maildir. Listenizde kayıtlı olan kullanıcıları harekete geçirerek açılış sayfalarına yönlendirebilir ve lead toplayabilirsiniz. Aynı şekilde akıcı bir maille bile lead toplayabilirsiniz. Unutmayın, markanızdan haberdar olan insanlardan, haberdar olmayan insanlara göre lead toplamak daha kolaydır.

Arama Motoru Reklamları

Arama motoru reklamları ile birlikte açılış sayfalarına direkt olarak yönlendirebilirsiniz. Reklam kampanyanıza doğru bir filtre yaptığınız takdirde sizlerin lead olarak gelmesini istediğiniz ziyaretçiler halihazırda filtrelenmiş olacaktır.

Blog

Sitelerde yer alan bloglar ile hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve açılış sayfalarına yönlendirmeler ile birlikte organik kullanıcılar tarafından lead toplayabilirsiniz.

lead-generation-nedir

Sosyal Medya

Instagram, Facebook, Twitter gibi yüksek kullanıcılara sahip sosyal medya araçları ile birlikte sitenize trafik çekmek oldukça önemlidir. Biografi bölümlerine link koyarak, Instagram yukarı kaydırma özelliği ile birlikte açılış sayfalarınıza yönlendirmelerde bulunabilirsiniz.

Sosyal medya ajansı yardımı ile sosyal medya hesaplarınızın kontrollerini profesyonellere bırakarak daha hızlı bir şekilde lead toplayabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama kampanyaları, sitenizi önceden ziyaret etmiş kullanıcıları hedefler ve onlara yeniden reklam çıkardığınız yönteme denir. Bununla birlikte kullanıcılara markanızın varlığını hatırlatabilir ve yeniden hizmetlerinize çekebilirsiniz.

En İyi Lead Generation Araçları Nelerdir?

Lead generation araçlarını kullanmaya başlamadan önce seçmeniz gerekenler bulunmaktadır. Lead generation araçlarını seçerken aşağıdakileri dikkate alarak aramalar yapmalısınız:

 • Kullanılabilirlik
 • Entegrasyon
 • Fiyatlandırma
 • Özellikler
 • Yararları

Lead Generation Araçlarının Türleri Nelerdir?

Lead generation araçları kendi içerisinde belirli klasmanlarda ayrılmaktadır. Bu filtreler şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelen potansiyel müşteri oluşturma araçları.
 • Giden müşteri adayı oluşturma araçları.
 • Sayfada potansiyel müşteri oluşturma araçları.
 • Müşteri adaylarını artırmak için CRO araçları.
 • Pazarlama yönetimi araçları.
 • E-posta pazarlama araçları.
 • Arama pazarlama araçları.

lead-generation-nedir

LeadPages

LeadPages gibi araçlarla sitenizdeki potansiyel müşterileri yakalamanın yollarını bulmak kolaylaşmaktadır. Belirli kitleler için özel açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Bu yöntemlerden daha sonra çekilen müşteri adayları CRM’nize yönlendirilebilmektedir.

LeadPages Fiyatlandırma
 • Standart paketi ayda 27 ABD dolarıdır.
 • 3 web sitesi için ayda 59 ABD dolarıdır.
 • 50 web sitesi için ayda 239 ABD dolarıdır.
 • 14 günlük ücretsiz denemesi bulunmaktadır.

OptinMonster

Açılış sayfası oluşturduktan sonra, potansiyel müşteri formlarını kullanarak ziyaretçileri yakalayabilirsiniz. Kısa formlar ile en iyi performansı gösterebilirsiniz. OptinMonster’ın en iyi yanlarından biri sürükle-bırak oluşturucuları ile birlikte sizlere kolaylık sağlamasıdır.

OptinMonster Fiyatlandırma
 • Basic paketi ayda 14 ABD doları ile başlamaktadır.
 • 2 site için aylık 30 ABD doları ile başlamaktadır.
 • 5 site için ayda 80 ABD doları gibi 3 farklı fiyatlandırması bulunmaktadır.

Hello Bar

Hello Bar basit bir şekilde, sayfalara üst bar olarak mesaj çubuğu eklemektedir. İstediğiniz şekilde özelleştirerek leadleri çekmeniz kolaylaşmaktadır.

Hello Bar Fiyatlandırma
 • Ücretsiz sürümü bulunmaktadır. 5000 oturuma kadar izin vermektedir.
 • 29 ABD doları ile sürümü yükseltebilirsiniz.
 • 99 ABD doları ile birlikte 500.000 oturum ve sınırsız açılış penceresine kadar yükseltmeyi mümkün kılmaktadır.