Native Advertising Nedir?

Native advertising son günlerde yükselen bir trend haline geldi. Aslında native olduğu için çok göze batmıyor. Adı üstünde NATİVE.

İngilizce bir terim olan Native Advertising Türkçe ‘de doğal reklam anlamına gelmektedir. Native Advertising reklamların ilgi çekiciliğini arttırarak daha çok dikkat çekmesini amaçlar.

Genel olarak doğal reklam için; Herhangi bir içeriğin (makale, video, haber vb.) başka şirketler tarafından satın alınarak değişik alanlarda tanıtımlarının yapılması olarak tanımlanabilmektedir. Bu tarz içeriklerin doğal reklam özelliği taşıdığını anlamamız için bazı kriterleri taşıyor olması gerekmektedir.

İşte Native Advertising Hakkında Merak Edilenler
Native Advertising Özellikleri

  • Sitede yayınlanan içeriğin sade anlaşılır ve yayınlandığı siteyle uyum içinde olması gerekmektedir. Hedeflenen kitleye yönelik olmalı ve beklentileri karşılayabilmelidir.
  • Doğal reklamın yeni bir terim olmasının ve daha önce adının duyulmamasının sebebi; daha önce farklı formatlarla varlığını sürdürüyor olmasıdır. Yani aslında Native Advertising farklı formatlarla hayatımızda bulunuluyordu fakat tanım olarak anlamı bilinmiyordu.
  • Eskiden Doğal reklam özelliğini tanıtıcı makalelerin taşıdığını söyleyebiliriz. Bu tanımın bir ismi yoktu. Yeniden bir furya haline gelmesi bir isim kazanması ile olmuştur.
  • Doğal reklamlar her kesime hitap etmektedir. Fakat genelde doğal reklamların kitlesel hedefini genç kesim oluşturmaktadır. Bunun sebebi ise artık reklamcılığın basılı olarak değil dijital platformlarda ortaya çıkmasıdır. Dijital platformları çoğunlukla genç kesim kullandığından hedef kitleyi de doğal olarak oluşturmaktadırlar.
  • Blogların, Youtuberlığın ve sosyal medyanın son zamanlarda hızla popülerleşmesi ile adından daha çok söz ettirmeye başlamıştır. Öyle ki artık bloggerler ücretli reklam yapmaktadırlar.
  • Doğal reklamların en önemli özelliği ise ölçülebilir bir reklam türü olmasıdır. Native Advertising, yani doğal reklamcılık dijital platformları hedef aldığından istatistiksel olarak değerlendirebilir bir reklam türüdür. Kullanıcıların tercihleri ölçülebilinir ve bu ölçüde reklamların düzenlenmesini mümkün kılmaktadır.
  • Doğal reklamların başarılı olmasını istiyorsanız bu işle uğraşan dijital reklam ajanslarından ve dijital medya planlama ajanslarından yardım alabilirsiniz.