Native Reklamlar

Daha fazla görüntülenme ve tıklanma, daha doğal görünen reklamlar.

Daha fazla görüntülenme ve tıklanma sayısı ile daha başarılı bir marka etkileşimi sağlamaya yarayan, “doğal reklamcılık” anlamına gelen “Native advertising” son dönemde gittikçe popüler olmaya başladı.

Native Reklam Nedir?

Native advertising özelliği reklamlarınızın ilan verilen sitelerin görüntüsüyle ve yapısıyla uyuşması ve sitenin bir parçası gibi görünmesidir. Bunun yanında doğal reklamlar normal reklamlardan daha eğlenceli ve eğitici olarak içeriklendirilir ve doğal bir kurgulama yöntemi ile reklam alanına entegre edilir. Markanız için hazırladığınız reklam zengin içerikli makale, video veya ilan sayfalarına yerleştirilir. Native advertising ile reklamınız reklam görüntüsünden uzak ve doğal bir görünüm yakalar, böylece online dünyada viral bir dağılım yakalanmaya çalışılır.

Native Reklam Neden Önemlidir?

Native advertising adından da anlaşılabileceği gibi doğal kalitesi olan içerikleri hedefler. Eğlenceli veya bilgilendirici marka reklamlarınız içerikle aynı formatta yayımlanır, böylece pazarlama stratejinize ekstra değer katar.

Doğal reklamcılık dijital dünyadan önce de geleneksel reklamcılık dünyasında da kendine yer bulmuştu. Dergi ve gazete ilanları içerisinde marka sponsorlanması, sayfa giydirme gibi yöntemler geleneksel reklamcılıkta kullanılan native advertising yöntemleri olmuştur. Bunun dijital reklamcılık dünyasındaki örneğini “önerilen içerikler” olarak verebiliriz.

Bu reklam çeşidi birçok formatta yapılabilir. Bu formatlara örnek olarak blog yazıları, videolar, oyunlar ve sosyal medya paylaşımlarını verebiliriz. Bu formatları reklam vermek istediğiniz siteye uygun olarak seçip düzenleyebilirsiniz.

Reklamın içeriği kadar tasarımı da doğal reklamcılık için oldukça önemli bir faktördür. Reklamınızla doğru içeriği uygun bir tasarımla vererek etkileşimleri ciddi derecede artırabilirsiniz. Doğal reklamcılığın dönüşüm istatistiklerini incelediğimizde görüyoruz ki doğal reklamların banner reklamlardan %53 daha fazla görüntülenme elde etmesi ile birlikte, marka bilinirliğinde %82, dönüşüm oranında ise %60 oranında artış görülmüştür.

Şimdi projeniz hakkında daha detaylı görüşelim

200+
Tamamlanan Proje
100+
Mutlu Müşteri
20+
Farklı Sektör
10+
Kurumsal Eğitim

İhtiyacınız olan hizmeti göremediyseniz size özel çözüm üretebiliriz

Clicks'us olarak markaların dijital pazarlama departmanı seviyesinde çalışmalar yaparak, özelleştirilmiş hizmet sunuyoruz.

Native reklam ile ilgili merak edilenler

Native reklamlar ile ilgili sorulan sorular ve cevaplarımız

 

Neden Native Advertising Tercih Ediliyor?

Klasik reklam gösterimine göre daha az maliyetli ve daha doğal görünmesi native reklam tercih etmek için en önemli sebeptir.

Native ile İlgili Tüketici Ne Hissediyor?

Tüketiciler native reklamlara banner reklamlarına kıyasla %52 oranında daha sık bakıyor.

Native Advertising Ne Kadar Etkilidir?

Yapılan bağımsız araştırmalara göre yayıncıların %84’ü doğal reklam içeriklerinin okuyucuya değer kattığını düşünüyor.