Meta Description (Meta Açıklaması) nedir sorusunu iki farklı şekilde cevaplamak mümkündür. Bu cevapların biri teknik diğeri ise görsel açıdan değerlendirilmeleridir. Teknik açıdan cevaplanırsa ‘meta description’, arama motorlarının oluşturduğu sonuçlarda sayfaların kullanıcılara kendilerini tanıtmak için yazdıkları en fazla 160 karakter uzunluğunda olan küçük açıklamalar olarak tanımlanabilecek HTML niteleyicileridir.

Görsel olarak da, arama motorlarının oluşturduğu sonuç sayfalarında tıklanabilir linklerin altında yer alan; web sitelerinin kullanıcılarla bilgi vermek için bulaşabileceği ilk nokta olarak açıklanabilir. SEO için de oldukça önemli olmaktadır.

Meta description’ı anlayabilmek için yaptığımız iki ayrım yeterli olmayacaktır. Web siteleri için ne kadar önemli olduğunu, nasıl yazılması gerektiğini, yazının içeriğini ve atılacak doğru adımların kullanıcılara ne tür faydalar sağlayacağını madde madde ele aldım.

Meta Description Nasıl Yazılır?

  Meta Description Kod Örneği

<head>

  <meta name=’’description’’ content=’’Maksimum 160 karakterlik bir açıklama bu alana yazılır.’’/>

  </head>

şeklinde gösterilebilir.

meta-description

Meta Description Uzunluk, Biçim ve Google Sıralama Faktörü

Meta açıklaması, Google aramalarında web sitelerinin organik sonuçlarını direk etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Atılacak doğru adımlar çok şey kazandırırken etkin olamayan kullanımlar değerlendirilmemiş çok büyük fırsat olarak adlandırılabilir.

Meta açıklamaları, herhangi bir uzunlukta olabilir. Girilecek olan site için açıklamalar bulundurduğu için kullanıcıyla tanıtım açısından buluşulan ilk konumdur. Evet açıklama herhangi bir uzunlukta olabilir fakat gereksiz uzunluk siteye zarar verecektir. Etkin kullanım için 50-160 karakter tavsiye edilmektedir. Optimum uzunluk duruma göre değişecektir. Unutulmamalıdır ki bura da ki amaç değer sağlamak ve tıklanmaları arttırmaktır.

Meta açıklamaları, arama motoru sıralamalarını direk etkilemese de doğru kullanıldığında sağlayacağı tıklanmalar açısından oldukça önemlidir. Google 2009 yılında yaptığı açıklamada sıralama algoritması için bir öneminin olmadığından bahsetse de bir sayfanın TO’sunu (tıklanma oranı) etkileyeceği için dolaylı yolda sıralamaya da organik bir katkıda bulunur. Daha önceden de bahsettiğim gibi kullanıcılarla etkileşime geçilebilecek ilk yerdir. Arama yapanlara reklam verme ve içeriğin istenilenle alakalı olup olmadığının aktarılmasına olanak sağlar.

Meta açıklaması yazılırken anahtar kelime kullanımına dikkat edilmelidir. Doğru anahtar kelime kullanımı yapılacak açıklamayı olumlu şekilde etkileyecektir. Açıklama özgün ve öz olmalıdır. Unutmayın kullanıcıların dikkati burada yakalanıp oluşturulan siteye tıklaması sağlanır.

Meta Description ve SEO Uygulamaları

  • Kısa, Özgün ve Öz Ol: Verilecek mesajı doğrudan kullanıcıyla buluşturmak ve yakalanacak özgünlük SEO çalışmalarınız için olmazsa olmazlardandır.
  • Anahtar Kelime Düzeni: Yapılacak açıklamada spama düşmeyecek şekilde anahtar kelime kullanımı. Paragrafın başında kullanılması artı bir değer katacaktır.
  • Harekete Geçir: Oluşturulacak içeriğe harekete geçirici cümlelerle destek verilmelidir. Kullanıcılar sitenin içine çekilmelidir. Organik arama motoru optimizasyonu sağlanacaktır.
  • Doğru Ol: Hareket alanı dar olduğu için mümkün olduğunca kısa cümlelerle çarpıcı olmaya çalışın. Yapılacak açıklama da doğruluğu koruyun. Yanlış bilgi aktarımı uzun vadede eski değer yaratacaktır.
  • Doğru Olanı Uygula: Bazen meta açıklamaması yazmamak daha iyidir. Nedeni çok basit. Arama motorları bir meta tanımını bir araya getirdiğinde, kullanıcıların aradığı anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimeleri çevreleyen ifadeleri gösterir.

meta-description

Özetlemek gerekirse “meta description” web siteleri için iyi değerlendirildiğinde çok büyük avantajlar; yanlış hamleler yapıldığında negatif sonuçlar doğuran bir HTML uzantısıdır. Etkin kullanımı web sitelerini daha öne taşıyacaktır. Doğruluk ve özgünlükten asla vazgeçilmemelidir. SEO ajansı ile iletişime geçerek profesyonel ekip tarafınca sitenizi yükseltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : SEO İçerik Denetimi Yaparak Trafiğinizi ve Gelirinizi Arttırabilirsiniz