Google Alerts, Google tarafından sunulan bir bildirim sistemidir. Google Alerts, Google arama sayfasında haber, ürün veya kullanıcı hakkındaki yazılarla oluşabilecek yeni sonuçlar göründüğünde kullanıcıya e-posta ile bilgi verir. Arama motoru üzerinde yapılacak araştırmaları sizin yerinize yapar ve kullanıcıya büyük zaman avantajı sağlar. Kriterlerin kullanıcı tarafından ayarlanmasına olanak sağlayan Google Alerts’e kısaca kişiselleştirilebilen haber alma ajansı denebilir.

Google Alerts, tez araştırmalarından dijital pazarlama analizlerine kadar birçok konuda kullanılabilir. Kullanımı son derece kolay ve pratiktir. Kullanıcının iç çalışmalarında kolaylık sağlarken rakip analizleri yapma konusunda da oldukça faydalıdır. Bloglarda ve haber sitelerinde rakipler hakkında neler söylendiğini takip etmek de mümkün. Sektör içi haber belirlenen konulardaki haberleri size ulaştırarak güncel kalmanıza da olanak sağlar.

Peki Google Alerts’i nasıl kurabilirsiniz ve nasıl kullanabilirsiniz? Gelin hep beraber bu yazımda bunları adım adım inceleyelim. Google Alerts’in nasıl kullanıldığından başlayabiliriz.

  • İlk olarak Google.com/alerts adresine girin. İzlenmesini istediğiniz arama terimini Google Alerts’e girin. Google Alerts, siz bunu yazarken çoktan uyarı ön izlemesi sonuçlarını görüntüler. Örneğin; arama butonuna ‘dijital pazarlama ajansı’ yazıldığında yazılan bu anahtar kelime için bir uyarı oluşturulabilir. Google Alerts herhangi bir yeni içerik yayınlandığında bu durumu size e-posta ile bildirecek ve sizi uyaracaktır.

alerts

  • Google Alerts hakkında bahsederken onu kişileştirebileceğimizden de bahsetmiştik. ‘Seçenekleri göster’ seçeneğine tıklandıktan sonra birçok farklı alanda Google Alerts bize yardımcı olmaya başlayacaktır.

Hangi zaman aralığında bildirim almak istenildiği, uyarı almak istenilen kaynaklar (ne seçeceğinizi bilmiyorsanız bu seçeneği otomatik olarak kullanmak en iyisidir), dil, bölge ve kaç tane sonuç görmek istenildiği seçildikten sonra analizler yapılmaya başlanacaktır.

  • Son olarak teslimat için e-posta adresi seçildiğinde ve ‘Uyarı Oluştur’a basıldığında Google uyarılarını girilen e-postaya yönelticektir.

alerts

Google Alerts’in nasıl kullanılacağından bahsettikten sonra şimdi de Google Alerts’i etkili kullanmanın ipuçlarına göz atabiliriz. Bu ipuçları sayesinde daha verimli nasıl kullanıldığını ve ne gibi faydaları olacağını görmek de mümkün olur.

Markanızla İlgili Yeni İncelemeler İçin Google Uyarısı Oluşturma

  Markanızla ilgili internette yeni olumsuz içerikler çıkabilir. Yapılacak incelemelerde bu içeriklerin fazlalığından kaynaklı gözden kaçmalar oluşabilir. Google Alerts tam da bunun için vardır. Yalnızca incelemeler için bir Google uyarısı oluşturmak faydalı olacaktır.

alerts

Markanıza Bağlantı Vermeyen İçeriklerden Haberdar Olun

  Markanız hakkında bahsedilirken bazen size bağlantı vermeden bu işlem yapılır. Google Alerts bu gibi sözlü bahisleri sizin yerinize bulur. Bunu yapmak önemlidir. Çünkü bağlantılar SEO’ya katkı sağlar ve Google aramalarında siteyi yukarılara taşır. İşletme adı herkese açık bir forumda ya da bir blog da her bahsedildiğinde backlink oluşturmak oldukça güzel bir fırsattır.

Sadece markanız hakkında bahsedilen durumlarda değil markanızla ilgili terimler hakkında da uyarı oluşturabilirsiniz. Bu uyarılar aynı şekilde e-posta yoluyla size ulaşıcaktır. Yapılan iyi-kötü yorumları da Google Alerts’in yardımıyla ulaşabilirsiniz. Yapılan tüm yorumlara teşekkür etmek size değer katabilir. Gerekirse bunlara da e-postayla ulaşabilirsiniz.

Bunun için: (marka adı)+ intitle

Rakiplerinizi Kolaylıkla İzleyin

  Her marka bulunduğu sektördeki rakiplerinden de haberdar olmak ister. Bu bilgi birikimi yapılacak olan her adımın daha sağlam temellerle oluşmasına olanak sağlıyor. Google Alerts bu durumda da kullanıcıya yardımcı olmakta. Oluşturulacak uyarıyla beraber rakiplerin stratejilerinden haberdar olabilir, gözünüzden kaçan gelişmeleri yakalayabilirsiniz. Rakip takibi aynı zamanda sizin de dijital pazarlama taktiklerinizi belirleyebilir. Bunu da unutmamak gerek.

Rakiplerinizin Neler Yayınladıklarını Görün

  Çoğu işletme blog yazısı yayınlar. Rakiplerinizin yayınladığı blog içeriklerini takip ederek yeni konu keşfetme konusunda kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.

Bunun için: siteadı.com/blog şeklide uyarı oluşturmanız Google Alerts için yeterli olacaktır.

Sadece bazı konulara dikkat etmek istiyorsanız: (konu)+ siteadı.com/blog şeklinde kullanabilirsiniz.

alerts

Anahtar Kelimeleri İnceleyin

Google Alerts, diğer kullanıcıların anahtar kelimeleri nasıl kullandığını göstererek markanızla alakalı diğer anahtar kelimeleri bulmanıza ve bunlardan yararlanmanıza yardımcı olur. Stratejiniz büyük ölçüde gelişecektir.

Bu yardım daha kimsenin keşfetmediği birden fazla yeni blog içeriği bulmanıza imkan yaratır. Sektörde öncü olmanızın size getirisi olacaktır.

Size Sorulan Soruları İzleyin ve Cevaplayın

Yapılan yorumları cevaplamak uzmanlık alanında size katkı sağlayabilir. Uzmanlık seviyesi arttıkça da potansiyel müşterilerle etkileşime geçme olasılığı da doğru orantılı bir şekilde artacaktır.

Cevaplayabileceğiniz soruları bulmak için Google Alerts üzerinden bir uyarı oluşturun ve kişisel asistanınızın sizin için çalışmasına izin verin.

Kısa bir özet geçmek gerekirse Google Alerts için zaman tasarrufu sağlayan, sizin yerinize analizler yapıp daha iyi olmanızı ve diğer markalarla olan rekabetinizde daha başarılı hale gelmenize olanak yaratan kişisel asistanınız diyebiliriz. Bundan sonrası tamamen sizin izleyeceğiniz stratejik adımlara kalmakta.

SEO ajansı ile iletişime geçerek, işlerinizi güvenilir ellere bırakabilirsiniz.