Ülkemizde internetin ne kadar çok kullanıldığı aşikar. Türkiye’de ve dünyada özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ile birlikte sosyal mecralarda harcadığımız zaman bir hayli çok. 2018’in ilk ayını geride bıraktığımız şu günlerde dünyanın ve Türkiye’nin 2018 dijital karnesine bir göz atalım. Hootsuite’in yayınladığı 2018 Digital Yearbook‘dan derlemeler ile ülkemizin karnesini blog olarak yazmak istedik.

Bir dünya dijital…

turkiye-2018-dijital-rapor

Dünya nüfusu 7.5 milyar ve nüfusun 4.5 milyarı internet kullanıcısı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sosyal medya kullanımı da bir hayli revaçta. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan 4.5 milyar insan ile birlikte 7.5 milyar nüfusun da 5.1 milyarı mobil kullanıcılardan oluşmakta. Aktif mobil kullanıcıları ise 2.9 milyar ile azımsanmayacak kadar fazla.

Dijital Büyüme 2018

turkiye-2018-dijital-buyume

2018 yıllık global büyüme oranlarına da bakacak olursak yıllık olarak +284 milyon internet kullanıcısı artmakta. Bunun yanı sıra aktif sosyal medya kullanıcıları ve aktif olarak sosyal medyayı mobil kullananların sayısı ise +260 milyon insan. Sadece mobil kullanıcılar ise bu sene +218 milyon olarak artış gösteriyor.

Peki bu kadar insan 2018 Ocak ayında en aktif sosyal platformların hangilerine rağbet göstermiş? Bu listenin top 5’ine göz atalım.

turkiye-2018-dijital-aktif-kullanici

Facebook bu listenin başını çekiyor. Tüm dünyada aktif bir şekilde kullanılan Facebook’tan seneler geçmesine rağmen vazgeçmek zor. Facebook’un hemen ardından 2018 Ocak ayında en aktif sosyal medya platformlarından biri de Youtube. Hemen ardından ise günlük olarak belki de en çok kullandığımız platform Whatsapp, hemen sonrasında yine chat platformu olan Facebook Messenger ve WeChat platformları takip ediyor.

Peki Türkiye’de son durum nedir?

turkiye-2018-rapor

Türkiye 81 milyonluk kalabalık bir nüfusa sahip. Bu rakamın 54 milyonu internet kullanıcısı. Aktif bir şekilde sosyal medya kullanıcısı ise 51 milyon ile bir hayli fazla. 72 milyon kişi ise hem aktif olarak mobil üzerinden sosyal medyayı kullanıyor hem de mobil hatta sahipler.

Her sene bir önceki seneye göre büyüyen bir dünya olan dijital dünyanın büyüme payından ülkemiz de fazlasıyla nasibini almış durumda.

Konuyla ilgili yorumlarınızı bize gönderebilirsiniz 🙂 Haydi tartışalım.