TikTok SEO, TikTok ile hayatımıza giren ve markaların da gün geçtikçe yöneldiği bir alan haline geldi. Bilindiği üzere TikTok artık birçok açıdan bilindik sosyal medya uygulamalarına büyük tehdit oluşturuyor. Instagram Reels’in hayatımıza giriş nedeni buna en büyük kanıtlardan biri.

Özellikle günümüzde Z kuşağının en az %40’ının Google Aramalar yerine TikTok‘u tercih etmesi bu platformun önemini her sektör ve her marka için daha da yükseltti. Sizler için son zamanlarda yükselişe geçen Tiktok SEO’yu daha iyi anlamanıza ve daha iyi optimize etmenize yardımcı olacak temel ipuçları belirledik. Eğer ki markanız için en uygun sosyal medya platformu seçiminde kararsızsanız bir diğer blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

tiktok-seo

TikTok SEO Nedir?

En basit haliyle; TikTok SEO (Arama Motoru Optimizasyonu); TikTok kullanıcılarının platformdaki arama özelliğini kullanırken içeriklerinizi daha kolay şekilde bulmalarını sağlayan optimize etme uygulamasıdır. Geleneksel SEO gibi TikTok SEO da kullanıcıların arama olasılığı yüksek, alakalı ve yüksek hacimli anahtar kelimelerin kullanımını içeriyor.

En büyük fark ise TikTok SEO’nun bu alanda yeni bir kavram olarak karşımıza çıkması. Markalar ve içerik oluşturan kişiler, alışılmış şekilden farklı olarak izleyici davranışlarından yararlanmanın bir yolu olarak platformu henüz yeni yeni keşfediyor. Biz de sizler için TikTok SEO’yu anlamanıza yardımcı olacak temel ipuçları belirledik.

İçerikler TikTok’a Nasıl Optimize Edilir?

Açıklama ve Hashtag’ler

Bu aralarında en belirgin optimizasyon alanıdır. Hedef anahtar kelimelerinizi hashtag ile birlikte başlığınıza ya da açıklama alanına ekleyerek daha iyi görünürlük sağlayabilirsiniz.

TikTok’a yüklediğiniz içeriklere açıklama ekleyerek kendiniz ve içerikleriniz için kısa bilgi verebilirsiniz. Açıklamalara eklediğiniz uygun anahtar kelimeler sayesinde Google Aramalar’da da tıklanma ve bilinirlik sağlayabilirsiniz.

İçeriklerinize ekleyeceğiniz hashtaglerin en çok aranan ve tıklanan kelimeler olması da TikTok SEO için oldukça önemli ve sizi sıralamada yukarı çıkaracak bir hamle. Çok fazla hashtag kullanarak spama düşmemeye dikkat edin.

tiktok-seo

Ses

Videonuz için tercih ettiğiniz sesin kullandığınız dönemde viral konumda olması içeriğinizin daha görünür olmasını sağlar. Videonuzu oluştururken anahtar kelimeleri söyleyin ve düzenleme ekranına geldiğinizde altyazıları açarak TikTok’un altyazılar oluşturmak için sesi taramasına izin verin.

TikTok, sizin için her kelimeye altyazı eklemek amacıyla sesinizi tarayacak bir algoritmaya sahiptir. Bu özelliği doğru kullanırsanız videolarınız daha iyi sıralanacaktır. Anahtar kelimeler ekranda ne kadar erken görünürse, etkileri o kadar büyük olur. Bundan dolayı anahtar kelimeleri videonun ilk 2-3 saniyesinde videonun içine yerleştirmeye çalışın.

TikTok Analytics

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Analytics, TikTok için de iyi bir yol gösterici. Kitlenizi anlamak için TikTok SEO analizlerini kullanın. Hedef kitleniz ve davranışları hakkında derinlemesine bilgiyi TikTok Analytics’den edinebilirsiniz.

Kitleniz hakkında yapacağınız analizler sayesinde hedef kitlenize daha uygun içerikler üretebilirsiniz. Hangi içeriklerinizin en fazla etkileşim aldığını ve profilinize yapılan ziyaretleri de takip edebilirsiniz.

Viral Videolar

Viral videolar, TikTok’ta en çok izlenen ve en popüler video kategorisidir. Bundan dolayı üretilmesi en kolay ve en faydalı içerikleri kapsarlar. Günümüzde viral videoların kaynağı artık TikTok olduğu için burada fazla like ve yorum alarak viral olan videolarınız diğer sosyal medya platformlarında da ya siz ya da başkaları tarafından paylaşılabilir.

Başka platformlara taşınan içerikler sizin bilinirliğinizi artıracaktır. Trendleri takip ederek viral oluşturabilecek video formatları denemelisiniz.

tiktok-seo

TikTok SEO Neden Önemli? 

TikTok kendisini bir arama motoru olarak tanımlamasa da, tüketiciler bir bakıma TikTok’u bu şekilde görüyor. TikTok kullanıcılarına düşüncelerine benzer ilgi çekici içerikleri sağlıyor. Artık müşteriler Dyson saç kurutma makinesi almadan önce TikTok’a girerek ürüne dair gerçek deneyimlere dayanan videoları ve kullanım videolarını izleyerek satın alma kararını şekillendiriyor.

TikTok’un arama motoru alanına girmesinin yanı sıra gün geçtikçe daha fazla marka, kullanıcılarla doğrudan ve daha samimi bir iletişim kurmak için TikTok’a yöneliyor. TikTok SEO ise tam bu noktada markaların oluşturduğu TikTok içeriklerinin arama sürecinde doğru kitleler tarafından görülebilmesi için devreye giriyor. Youtube’da veya Google’da bazı cevaplar arandığı gibi artık TikTok’ta bu cevaplar aranıyor. Fakat TikTok diğerlerinden farklı olarak sizlere doğrudan konuya yönelik daha hızlı ve daha verimli bilgilendirici videolar sunuyor.

Müşterilerin artık ürünlerini internet üzerinde aramasıyla birlikte markalar da her zamankinden fazla dijital pazara girmeye çalışıyor. Markanıza ait bir websiteniz de varsa bunu tüm arama motorlarına optimize etmeniz gerekiyor. TikTok gibi sosyal medya platformları da tam olarak müşteri tabanına erişmenize giden yolu oluşturuyor. TikTok SEO stratejiniz, markanız üzerinde güçlü bir etki yaratıyor.

tiktok-seo

TikTok SEO’nun Geleceği

TikTok, yalnızca keşfetme amacıyla tasarlanmışken kullanıcılar arama seçeneğini giderek artan bir şekilde kullanmaya başladı. Reklam verenler de bu oranları fark ettiği için artık Google haricinde TikTok gibi yeni iş fırsatları kovalıyor.

TikTok SEO yeni gibi gözükse de geleceği oldukça parlak bir alan. Gün geçtikçe markalar ve içerik oluşturan kişiler arama için optimize etmenin önemini daha da çok fark ediyor. 2021’de TikTok’un dünyada en çok ziyaret edilen platform olduğunu düşünürsek çabuk sönüp gidecek gibi gözükmüyor. Unutmayın, SEO söz konusuysa erken harekete geçmeniz her zaman avantajlı olmanızı sağlar.