Google analytics raporlama ekranında hepimizin başına gelmiştir istenmeyen kaynaklar, kafa karıştırıcı yönlendirmeler. Hatta son dönemde “Secret.ɢoogle.com You are invited! Enter only with this ticket URL. Copy it. Vote for Trump!” tarzında çok fazla yönlendirme görmeniz muhtemel. Kendi sayfanız, bir müşterinizin projesi hiç farketmez her durumda bu spam url kaynakları can sıkıcı olabiliyor. Biz bugün Sharebutton.to örneği üzerinden giderek bir ışık yakacağız.

Spam Yönlendirme Nedir ?

Öncelikle bu konuda net olmak gerekiyor, spam yönlendirmesi nedir? Bize zararı var mıdır? Eğer zararı varsa bu spamlardan nasıl kurtuluruz? Hepsini biliyor olmamız gerekiyor. Spam yönlendirmeler dediğimiz yapı 2-3 sene önce analiz raporlarında ortaya çıkarak dikkat çekmeye başladı. Spammerın (spam yapan şahıs) tanıtmak istediği web sitesine yönlenen bir URL kullanarak ve bunu tekrarlayarak site istekleri oluşturulması işlemidir. Bütün yapı bunun üzere tasarlanmıştır. İşin aslı bu şekilde Spam olarak yönlendiren linklerin spamcılara faydaları şudur; insanların ziyaret etmesini istedikleri web sitesini tanıtmalarına yardımcı olacak(bir nevi viral diyebiliriz) ve spam gönderilen kaynağın direkt ve ya dolaylı yoldan SEO sıralamasını etkileyecek olmasıdır. Asıl yapım sebepleri elbette gördüğünüz gibi SEO. Yani BlackHat SEO, hatta BlackHat Marketing….

Bu konuda değineceğimiz Sharebutton.to ‘nun haricinde lifehacĸer.com, semalt.com, and o-o-4-o-o.com gibi herkesin en az bir kere Google analytsc raporunda gördüğünü tahmin ettiğimiz ünlü spam yönlendirmeleri mevcuttur.

Bütün SEO raporlarınızı , kampanya analizlerini etkileyecek bu durumlar ( hemen çıkış oranı vb..) can sıkıcı hal almaya başlayabilir, filtreleyerek bu tarz yönlendirmeleri temizlemekte fayda var.

Sharebutton.to Spamı Siteme Zarar Verir Mi ?

Aslına bakarsanız Spam’ı yönlendiren Sharebutton, web siteniz için tamamen tehlikeli değildir. Büyük olasılıkla web sitenize ziyaretçileriniz tarafından nasıl erişildiğine veya Google tarafından SEO sıralanmasına ilişkin herhangi bir soruna neden olmayacaktır.Fakat bu demek değildir tamamen zararsız sevimli spamcıklar.. Yukarıda bahsettiğimiz durumla birlikte, bazı durumlarda spam için sharebutton.to sitenize birden fazla site isteği oluşturarak web sitenizin bant genişliğini ve CPU’yu tüketerek sitenize sunucusal anlamda zarar verebilir.

Bu yazımda iki methoddan bahsedeceğim 1 tanesi tavsiye ettiğim, diğeri size kalmış bir yöntem.

htaccess Dosyasına Ufak Bir Dokunuş ile Spam Temizleme

Htaccess dosyasını kullanarak kaynaktan istenmeyen spamları yönlendirmek için sharebutton’u durdurma kodumuzu .htaccess dosyanıza ekleyin. (not bu yöntemde sharebutton linki yerine size spam gibi görünen diğer linkleri dahil ederek tertemiz bir pencere açabilirsiniz:)

## SITE REFERRER BANNING
RewriteCond %{HTTP_REFERER} sharebutton.to [NC,OR]
RewriteRule .* - [F]

Google Analytics Filtresi Kullanarak Spam Temizleme

Bu kesin bir çözüm değildir. Neden diye soracak olursanız sadece raporlarınızda size net veriler verir. Fakat sitenize trafik akmaya devam edecektir bu durumda CPU kullanımı ile ilgili sorunlarınızı çözmüş olmayacaksınız. Yine de çok kısa değinmek gerekirse.

Yönetim > Filtreler > Filtre Ekle

“Özel Filtre Tipi” > Kampanya Kaynağı ; Boş olan yere kaynak olarak gözüken URL’i yani makalemizden gidersek “sharebutton.to” yazıp filtreyi kayıt ediyoruz.

İşlem bu kadar.

Umarız faydalı olmuştur. Herhangi bir durumda Analytics raporlarınızı spamlardan temizleyemezseniz yorum olarak soru sormaktan kaçınmayın!