Yazıyı çok fazla uzatmak istemiyoruz, kısaca net bir bilgi vereceğiz, sizi yazının sonuna kadar sayfada tutmayı hedefliyoruz! Tüyo bu! İşte SEO sektörü buraya gidiyor.

Buyrun;

Arama motorlarının hayatımıza girdiğin günden beri SEO hayatımızda. Bir çok yönden SEO çalışmaları yapılmakta ve arama motorlarında girilen kelimeye göre internet sitelerinin ön plana çıkmasını sağlamakta. İnternet dünyasının gelişmesiyle birlikte SEO sektörü de hemen her gün değişmekte. Bilgisayar üzerinden arama motorlarına yazılan anahtar kelimelerden yola çıkılarak yapılan SEO, bir çok siteyi Google ve Yandex’ teki aramalarda ön plana çıkarmış durumda. Tabi artık SEO sadece bilgisayar üzerinde değil mobil ve kullanıcı deneyimini doğru gidiyor. İnsanların daha hızlı ve istedikleri içeriğe ulaşmak için hemen her yerden internete girmesi ve çoğu zaman bunu mobil üzerinden yapması SEO sektörünü mobil SEO‘ ya doğru götürüyor.

Telefonların gelişmesi ve her yerden internete girilmesi sayesinde SEO sektörü artık sadece arama motorlarına bilgisayar üzerinden girilen anahtar kelimelerden siteyi ön plana çıkartmak değil, mobil üzerinden de girilen anahtar kelimeler ile de siteyi mobil üzerinden ön plana çıkarmaya çalışıyor. Sanal dünyadan para kazanmak isteyen e-ticaret siteleri, içerik siteleri, haber siteleri ve daha nice diğer siteler artık sadece bilgisayar üzerinden değil mobil üzerinden de girildiği zaman ön planda kalmayı amaçlıyor. Fakat arama motorlarında mobil SEO yapıldığı zaman sitenizi mobil olarak ön plana çıkarması biraz zaman alıyor. Mobil desteği kullanmak için sitelerin responsive olması ve sitelerin mobil destekli olması kaçınılmaz ve önemlidir. Mobil destekli sitelerinize SEO çalışması yaptırarak, hem bilgisayardan hem de mobilden aratıldığı zaman üst sıralarda çıkması siteniz için daha faydalı olacaktır.

SEO sektörünün gittiği bir diğer noktada kullanıcı deneyimi. Sitelerin olmazsa olmazı ve sitenizi her zaman ön planda tutacak olan kullanıcılar. Sitenize ne kadar SEO çalışması yaparsanız yapı, eğer sitenizde kullanıcı tutamıyorsanız, üst sıralarda kalmanız biraz sıkıntılı olacaktır. Kullanıcı deneyimi ile sitenizin içeriği, teması, kullanışlığı ve sitenizi kullanan kişilerin istediklerini rahatlıkla bulması gerekmektedir. Bir ziyaretçi siteniz girdiği zaman sıkılmamalı ve sitenizin içeriğine uygun paylaşımlar bulmalı. Siteniz ile alakası olmayan SEO çalışması yapmanız sitenizi olumsuz etkileyecek ve kullanıcılar gözünde geriye düşeceksiniz.