SEO puanını yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız tam sizlere göre. Web sitenizdeki SEO puanını yükselterek sıralamalarda birinci olabilirsiniz. Aynı zamanda daha fazla organik trafik çekmek için sizlere bir fırsat kapısı açılacaktır. Vakit kaybetmeden sizlere SEO puanını yükseltmek için 10 kritik optimizasyon hakkında konuşalım.

SEO Puanı Nedir?

SEO puanı, sitelerin kullanıcılara yönelik olan teknik yönlerinin arama motorları tarafınca ne kadar yüksek sıralamalara ve organik trafiğe iyi yönde katkıda bulunduklarını ölçen bir puanlama sistemidir. SEO puanlarını ölçebileceğiniz ücretsiz denetleyici siteleri ve programları bulunmaktadır. SEO puanları bazı alt kategorilere göre ortalama sonuçlar çıkarmaktadır. Bu alt kategoriler ise şu şekildedir:

 • Teknik
 • İçerik
 • Kullanıcı deneyimi
 • Mobil

Olarak ayrılmaktadır.

Teknik

 • Arama dostu URL kontrolleri.
 • Teknik kaliteler. (HTML ve CSS kodlarının doğruluğu ve bütünlüğü)
 • Sunucu yanıt süreleri.
 • Dizinlenebilir olup olmadığı.

İçerik

 • Kullanıcı içeriklerinin kalite oranları.
 • Dizinlenebilir meta içeriklerinin doğruluğu.
 • Benzersiz içerik ve kopya kullanımından kaçınmak.

Kullanıcı Deneyimi

 • Görsellerin kullanıcı dostu olması.
 • Gezinme öğelerinin kullanıcı dostu olması.

Mobil

 • Mobil versiyonundaki duyarlılık kontrolleri.
 • Donuma işlemlerinin optimizasyonu.
 • Mobil site hızı

seo-puani

SEO Puanınızı Nasıl Artırırsınız?

Sitelerinizin SEO puanlarının yükselmesi için 10 kritik madde bulunmaktadır. 10 kritik maddeyi doğru şekilde uyguladığınız takdirde, SEO puanınızda ciddi gelişmeler göreceksiniz.

İçerik Kalitesini Yükseltin

İçeriklerinizin kaliteli olması, ilgi çekici olması ve özgün olması arama motorları tarafından olumlu karşılandığı gibi canlı kullanıcılar tarafından da beğenilecektir. Organik trafiği artırarak web sitelerinin gelişimi için oldukça katkıda bulunacaktır.

Sitenizin Hızını Yükseltin

Web sitelerinin hızı, web sitelerinin yapı taşı olarak sayılabilmektedir. Kullanıcılar ve botlar yavaş yüklenen sayfaları sevmezler. Kullanıcıların hemen çıkma oranını artırabileceği gibi, Google botlarının da web sitenizdeki tarama bütçesini boşa kullanacağınız anlamına gelmektedir. Web sitenizin hızını nasıl artıracağını bilmiyorsanız sizler için bu konu hakkında bir yazı hazırlanmış durumdadır.

Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Kontrol Edin

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesi ile birlikte telefondan gezinme oranı bilgisayar ile gezinme oranına göre oldukça artmış durumdadır. Google tarafından mobil uyumluluklar artık sıralamalar için önemli bir rol oynar duruma gelmiştir. Web sitenizin kontrollerini Google tarafından sunulan web sitesinden yapabilirsiniz.

seo-ajansi

Sitenizin Düzenli Olarak Güncelleyin

Web sitelerinin düzenli olarak güncellenmesi gerekmektedir. Güncel içeriklerin girilmediği web siteleri zaman içerisinde geriye düşmeye başlayacaktır. Aynı zamanda görsel küçük değişiklikler kullanıcıların ilgisini çekeceği için tekrar eden kullanıcı sayınızı artıracaktır.

Sitenizin Linklerini Kontrol Edin

Web sitenizin diğer siteler tarafından link verilmesi (backlink), arama motorları tarafından olumlu olarak değerlendirilmektedir. Fakat kalitesiz siteler tarafından verilen backlinkler ve spam olan siteler tarafından verilen backlinkler sitenizi olumsuz olarak etkileyecektir. Bu tür spam ve kalitesiz siteler tarafından verilen linkleri güncel şekilde kontrol edip kaldırmanız sitenizi daha sağlıklı bir hale getirecektir.

Meta Etiketleri Kullanın

Meta etiketleri, sitenizin arama sonuçlarında çıktığı takdirde sitenize tıklamadan önce siteniz hakkında bilgi sahibi edecek yazılardır. Meta etiketlerinin doğru kullanımı ile birlikte web sitenizde gözle görülebilir organik trafik artışı sağlanabilmektedir. Meta açıklamaları doğru kullanmadığınız takdirde iyilikten fazla kötülük dokunabilmektedir.

URL Yapısını Optimize Edin

URL yapısı ne kadar karışık ve komplike şekilde sunulursa, Google botları tarafından o kadar taranması zor hal alabilmektedir. Bununla birlikte sitedeki URL yapısı karışık olduğu zaman düzenleyici kişisel tarafınca da aranılan sayfanın bulunması ve kontrollerinin yapılması bir o kadar zor olabilmektedir.

Alt Etiketler Kullanın

Sitelerdeki bulunan görsellere alt etiket kullanarak Google tarafından aranılan ve belirtilen anahtar kelimenin tetikleyicilerini artırabilirsiniz. Bu durumu fazla kullanmanız siteniz için tatsız sonuçlar doğurabileceği gibi. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman sitenizin istediğiniz anahtar kelimelerde çıkmaya başladığını gözle görebileceksiniz.

seo-puani

Sosyal Medya Etkileşimlerini Artırın

Sosyal medya platformlarından yapılan paylaşımlarınız ve sitenize yaptığınız davet sonucu oluşan etkileşimler sitenizin görünürlüğünü artırdığı gibi SEO puanını da doğru orantıda artıracaktır. Sosyal medya ajansı ile iletişime geçerek sosyal medya etkileşimlerinizi artırabilirsiniz.

İç Linkler Kullanın

İç linklemeler kullanarak hem Google botlarını istediğiniz sayfalara çekebilir hem de kullanıcılar tarafından merak edilen diğer konulara yönlendirme yaparak sitenizdeki trafik dolaşımını artırabilirsiniz.

SEO puanını artırmak için 10 kritik maddeyi uyguladıktan sonra düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. SEO ajansı ile birlikte çalışarak bu işleri profesyonellerin eline bırakabilirsiniz.