HTML4 ile HTML5 arasında büyük farklılıklar görünmese bile aslında HTML5 ile birlikte gelen yeni etiket modelleri SEO bölümü için farklılıklar yaratmaktadır. Sizlere HTML ile SEO arasındaki ilişkilerden bahsedelim.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorlarında yapılan aramalarda sıralamanızı ve sitenin sağlığı için yapılan strateji bütünlerine SEO denmektedir. Böylece web sitenize gelen organik trafik SEO ile birlikte doğru orantılı olarak yükselmektedir.

HTML Nedir?

Web tasarımları konusunda araştırma yapmaya başlayan herkesin önüne çıkan ilk şey HTML olmaktadır. HTML (Hyper Text Markup Language) bilinenin aksine bir programlama dili değildir. HTML, web tasarımlarında, bağlantılarda, paragraf ve başlıklar oluşturmada yardımcı bir dildir. HTML web sitelerinin iskeletini oluşturur denilebilir. En çok kullanılan HTML kodları ise şu şekildedir:

<!DOCTYPE html>

Uygulamaya dilin HTML olduğunu belirtmek için kullanılır. HTML dizinlerinin hepsi bu kod ile başlamak zorundadır.

<html>

Kök etiket olarak da adlandırılır. HTML kodları başlangıçta ve bitişte olmak üzere <html> kodu ile tanımlanır. Örnek verilmesi gerekirse:
<html lang=”tr” itemscope itemtype=”https://schema.org/WebPage” prefix=”og: https://ogp.me/ns#” class=”no-js”>

<body>

Görünebilir HTML kod dizinlerinin eklendiği etiket alanı başlangıcıdır. Örnek verilmesi gerekirse:

<body class=” mobile-hide-top top-bar-hide header-fixed sidebar-right site-layout-full-width header-style-1 header-btn-1 is-page has-related-post has-related-project wpb-js-composer js-comp-ver-5.7 vc_responsive”>

seo-html

 

<head>

Başlık ve diğer temel düzenlemelerin aldığı etiket alanı başlangıcıdır. Örnek verilmesi gerekirse:
<head>
<meta charset=”UTF-8″>
<meta name=”viewport” content=”width=device-width”>
<link rel=”profile” href=”https://gmpg.org/xfn/11″>

</head>

seo-html

<title>

Web sitesinin sekme başlığı için kullanılan alandır. <head> etiketi arasında kullanılması zorunludur. Örnek verilmesi gerekirse:
<title>Dijital Pazarlama Bloğu – Clicksus Dijital Pazarlama</title>

seo-html

<meta>

Sayfanın belirlenen verilerinin arama botlarına aktarılmasını sağlayan etiketler <meta> etiketleridir. Örnek verilmesi gerekirse:
<meta property=”og:site_name” content=”Clicks&#039;us Dijital Pazarlama Ajansı – Kaybolma Görün!” />

SEO İle HTML İlişkisi Nedir?

Botlar tarafından kontrol edilen önceliklerden biri web sitesinin tasarımıdır. SEO için web tasarımı hayati bir öneme sahiptir. Sitenin yüklenmesinin uzun sürmesi, kaynak kullanımlarının yüksekliği ziyaretçiler tarafından hoşnut olunmadığı gibi Google tarafından da web sitenizin alt sıralara yerleşmesi ile sonuç bulacaktır. Botların ise temel olarak baktığı bazı bölümler vardır bunlar:

  • Site yapısı
  • Domain adresi
  • Mobil uyumluluk kontrolü
  • Yazılım altyapısı
  • Okunabilirlik
  • İçeriklerin haritaları
  • Domain
  • Kolay kullanıma sahip web siteleri

Kısacası HTML ile SEO arasındaki ilişki şu şekilde söylenebilir. Bir ziyaretçi web sitesine girdiği zaman ne düşünürse Google onları önemsemektedir. Google botları için ziyaretçilerin memnuniyeti önemli olmaktadır. SEO için ise Google aramalarda yükseltme stratejilerinin temeli buna bağlanmaktadır.