Türkiye’de doğru SEO ajansı seçmek gerçekten epey yorucu bir süreç. Sektör içerisinde çok fazla manipülasyon var. Aslına bakarsanız, dijital pazarlama ajansları olarak bütün hizmetlerde aynı şey söz konusu fakat SEO tarafı daha kritik. Çünkü, yanlış seçilen bir SEO ajansı sizin web sitenizi filtreye sokabilir, bütün sıralamalarınızı alt-üst edebilir. Bu durumda olumsuz bir PR ve gelir anlamında büyük kayıplar yaşatabilir. Diğer pazarlama kanallarında bu durum direkt web sitenizi etkilemediği için telafisi çok daha hızlı ve nispeten daha kolaydır.

Bu yazıda SEO ajansı seçmekte sizlere yardımcı olacak temel unsurlara değineceğiz.

SEO çalışmasına neden ihtiyaç duyarsınız ?

Kurumsal bir SEO ajansına neden ihtiyaç duyarsınız sorusuna net bir yanıt vermek gerekirse, şöyle diyebiliriz. Gelişen teknolojik süreçlerde şuan olmasa bile ileride illaki kurumsal SEO hizmeti almaya ihtiyacınız olacaktır.

Dünya üzerinde ve Türkiye’de size bu konuda yardımcı olacağını söyleyen bir çok ajans, freelancer bulunabilir, çok seçenek varmış gibi gözükebilir ama işin aslı böyle değildir. Bütün bu içi boş kalabalığın içinden tüm tekliflerden, doğru kararı verdiğinizden emin olmalısınız.

Organik olarak satışlarınızı arttırmak, daha fazla organik üye,satış kısaca LEAD toplayabilmek için SEO yaptırmaya ihtiyacınız vardır. Bu yazımızda doğru seçimi nasıl yapmanız gerektiğini örnekler ile anlatmak istiyoruz.

1 – “Sitenizi Google 1.sayfa 1.sıraya çıkartacağız!”

En fazla dikkat etmeniz gereken soru budur! SEO tarafında kesinlik hiç bir zaman yoktur. Elbette alacağınız SEO hizmetinin sonucunda sitenizin iyi sıralamalar elde etmesini beklersiniz, SEO ajansları bu yönde çalışmalar yapar ama kimse size net sıralama rakamı veremez, vermemeli. Dünya üzerinde hiç bir büyük ajans bu tarz bir sözün altına imzasını atmaz. Maalesef bu durum Türkiye’de sahte SEO uzmanlarının kendini pazarladıkları kilit bir sözdür. İşin doğrusu sektörün ortalama aranma hacminin çıkartılıp (bunun Google keyword planner ile bulmak mümkündür, hizmet almadan önce kendinizde bakabilirsiniz.) bu doğrultuda minimum ve maksimum ne kadar organik trafik alınabileceğinin sözü verilebilir. Zaten organik trafik almak için iyi sıralarda olmak şarttır.

Herhangi bir SEO şirketi bu soruya karşılık sıralama hedefi ve süre veriyorsa, onlarla çalışılmayacağına emin olabilirsiniz!

rank1

Düz mantık. Size SEO uzmanıyım diyen birine soracağınız tek soru, “ Benim sitemi 1.sıraya ne kadar sürede çıkartırsın”, gelen cevap içerisinde net bir tarih ve sıralama hedefi varsa, hemen oradan uzaklaşın. Google’un kendi algoritma geliştiricilerinin başında bulunan Matt Cutts bile 1 sene içinde sıralama faktörleri ile ilgili kendini çürüten demeçler verirken, dışarıdan bir SEO uzmanı bu algoritmalar hakkında bu kadar emin ko-nu-şa-maz!.

2- Referanslarınız & Anahtar kelimeleri ve Zorlukları Nelerdir?

Müşteri çalışmalarında gizlilik evet önemlidir. Bir çok sektörde bu saklanır fakat SEO böyle bir sektör değildir. Halka açık bir arama motorunda SEO ajansı çalıştığı kelime ile hemen başarısını gösterebilir.

Bu gibi veri gizliliği, case gizliliği gibi durumlar yüzünden paylaşmak istemeyen bir SEO ajansı ile karşı karşıya gelirseniz, derhal oradan uzaklaşın!

Hatta başarılı vaka analizleri sektöre yön vermek için kaliteli SEO ajansları tarafından paylaşılır. Bu onların pazarlama yöntemidir.

Dikkat edilmesi gereken unsur şu; Maalesef ülkemizde her ajans kapısından gidip selam verdiği müşteri adaylarını dahi referans olarak yayınlamakta. Gerekirse bu referanslar ile iletişime geçin, bilgi alın! Doğru başarı hikayeleri anlattıklarına, bunu gönül rahatlığıyla anlatabildiklerinden emin olun!

referans-siralama

3- Bana bir SEO raporu verecek misiniz? Rapor içinde neler olacak.

Bu soru herhangi bir SEO firmasının şeffaflığı ile direkt olarak alakalıdır. İletişimde olduğunuz ajans eğer Kurumsal ve Profesyonel olduğunu söylüyorsa, size sunacağı raporlarda, “gelen bağlantı raporu” , “anchor text optimizasyonları” , “nofollow-dofollow optimizasyonları” , “site audit raporu” gibi bir çok kendilerine özgü rapor çeşitleri vardır. ( not: bunlar tek kalemde akla gelenler, bir çok SEO raporu çeşidi vardır.)

Eğer aylık denetim ve seo raporu listesinde bu gibi kalemler yoksa, bunlardan alakasız daha basit durumlar mevcutsa büyük ihtimal ile dolandırıcı bir SEO ajansıdır.

Ayrıca bu tarz raporlar ücretli bir çok SEO aracında mevcuttur. Önemli olan bunları yorumlamaktır. Size sadece SEO araçları üzerinden PDF olarak rapor alıp atmaları konusunda uyarın, yorum isteyin. Kurumsal Seo firmaları bu şekilde çalışmaz!

4- SEO çalışmalarının sonuçlarını ne zaman görürüm ?

Günümüz SEO algoritmalarında site içerisindeki bir güncellemenin dahi sıralamaya etki etmesi hemen 1 günde olmayabilir.

Maalesef kendini SEO ajansı olarak lanse eden bütün dolandırıcı firmalar, bu konuda çok emin bi şekilde net süre verebilir. Bunun net süresi yoktur. Tahmini bir zaman aralığı vardır fakat net değildir. Aşağı yukarı bir süre verilebilir. Üstelik bu süreyi çok hızlı çözeceğini söyleyen bir SEO firması varsa, bunların kurumsal bir seo firması olmadığına emin olabilirsiniz.

HEMEN YÜKSELİŞ GARANTİSİ VERİYORUZ YALANI!

dikkat

5 – Backlink konusunda, Link inşaası konusunda neler yapıyorsunuz?
En kritik sorulardan biridir. Çünkü backlink hala Google için en önemli sıralama ölçütüdür. Dünyanın en iyi ve en özgün içeriğine sahip olsanız bile, yetersiz kalacaktır. Backlink ile beslemeniz gerekmektedir. Bu yüzden bu soruya verilecek cevap önemlidir.

Çalışmadan hemen 1-2 hafta sonrasında binlerce dizin, sosyal imleme sitesi, forum tanıtımlarına başlayacaklarını söylüyorlarsa hemen arkanıza bakmadan kaçın. Eğer çalışmaya başlandıysa bedeli ne olursa olsun sözleşmenizi feshedin.

Sizin de SEO Ajansı seçmek konusunda başka tavsiyeleriniz varsa yorum olarak bize gönderebilirsiniz