Merhabalar, bu yazımızda temel olarak dijital dönüşüm oranları ile ilgilenenlere destek olabilmeyi amaçlıyoruz.

Yatırım Geri Dönüş Oranı (Return of Investment) Nedir?

Dönüşüm süreci için etkili olan, en anlaşılır tanımı ile birlikte Yatırım Geri Dönüş Oranı dijital pazarlama işlemi sonrasında elde edilen miktarın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Başka bir deyişle dönüşüm sonrasında kazanılan paranın, harcanan paraya olan yüzdelik oranını anlatmaktadır. Dönüşüm süreci sonunda ne elde edildiğini ve hangi koşullar altında ne kadar karşılık alındığının görülmesi açısından oldukça önemli bir süreci ifade etmektedir.

Yatırım Geri Dönüş Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yatırım geri dönüş oranı hesaplaması gelir – maliyet / maliyet şeklinde ifade bulmaktadır. Kısaca kâr’ın maliyete oranı diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse

  • Sitenizden her sattığınız işlemde 100 TL kazanıyorsunuz.
  • Sitenize bir kullanıcı sokmanın maliyeti 0.50 krş,
  • Sitenize giren 50 kullanıcıdan 1’i müşteriniz oluyorsa,
  • 50 oturum sağlarsanız 100 tl kazanıyorsunuz anlamına gelir.
  • Fakat 50 oturum sağlamanız için harcamanız gereken reklam bütçeside 50 X 0.50 KRŞ = 25 TL oluyor.

Bu durumda ROI hesaplayacak olursak (100-25) / 25 = “3”

Özetle 1’e 3 oranında bir ROI demektir bu.

Yatırım Geri Dönüş Oranı Ölçmenin Önemi Nedir?

Her fırsatta yatırım geri dönüş oranı kolay yöntemler ile hesaplanmayabilmektedir. Bu sürecin başından sonuna kadar takip edilmesi ve sunduğu avantajlardan yararlanmak gerekmektedir. Yatırım geri dönüş oranı ölçüm önemi yapılan her hamlenin geleceğe etkisinin ne olacağını ifade etmektedir. Ziyaretçi sayısı yüksek ama beklenen dönüşüm sağlanmadığı durumlarda harcanan yatırımın en etkili şekilde geri dönmesini sağlamaktır. Dönüşüm oranı optimizasyonu hesaplamalarının en temel metriğidir ROI.

Sitenin ya da mobil uygulamanın gelişimini, ilerleyişi takip etmek ve makul bir yol programı çizmek adına yatırım geri dönüş oranının ölçülmesi gerekmektedir. Özellikle e-ticaret ile uğraşanların ne kadar harcama yaptıkları ve dönüşüm sonucunda ne kazandıklarını görmek açısından bu işlem hayati öneme sahiptir.