Pinterest sadece bir sosyal ağ değil, aynı zamanda büyüyen bir arama motoru ve yer imi hizmeti olup, sistem tarafından diğer kullanıcılara sitenizin tavsiye edilmesi üzerinden size trafik (geri dönüş – backlink) kazandıran bir servistir. Bu ne anlama geliyor? Pinterest, günümüzde birçok insana neyi satın alacakları konusunda ilham verme ve tanınmış diğer markaların sizi izlemesini sağlayarak çevrimiçi pazarlama stratejinizi destekleme potansiyeline sahiptir.

Sonuç olarak, Google’da olduğu gibi arama motorlarında yüksek sıralamayı kazanmanız açısından Pinterest’te SEO optimizasyonunun nasıl gerçekleştirileceğini bilmeniz önemlidir. Bu yazıda, Pinterest’in SEO çalışmalarınıza nasıl katkıda bulunacağını ve bu avantajdan nasıl yararlanacağınızı öğreneceksiniz.

Startup ve SEO

Pinterest iş hesabı nasıl oluşturulur ?

 

İpucu # 1: Pinterest İş Hesabı Oluşturma

Basit bir profilden ziyade profesyonelce hazırlanmış bir işletme sayfası oluşturmayı tercih edin. Pinterest, web sitenizin doğrulanarak SEO ve ticaret dünyası üzerinde otorite kazanmasını sağlar ve ayrıca “Analytics” veya “Rich Pins” gibi servislerden yararlanmanıza imkan oluşturur.

İpucu: Hesap ayarlarınızı kontrol edin. “Arama Gizliliği” (“Search Privacy”) sekmesine gidin ve profilinizin “gizli” olarak işaretlenmemiş olduğundan emin olun. Eğer profiliniz gizlenirse, arama motorları profilinize ve dolayısı ile sitenize erişim sağlayamaz.

İpucu # 2: Web Sitenizi Doğrulayın

Pinterest’te doğrulanan bir web sitesi, arama sonuçlarında diğerlerinden daha iyi sıralamalarda yer alır ve domain ismi olarak arama sonuçlarında onay işaretlerine sahip web siteleri, otoritesini arttırır.

pinterest rehberi

Etkili pinterest nasıl kullanılır?

İpucu # 3: Sitenizi Başka Bağlantılarla Eşleştirin

Web sitenize Pinterest düğmesini eklemeyi ihmal etmeyin. Ziyaretçilerinizin içeriğinizi sabitlemesine izin veren bir Pin-it düğmesi oluşturun. Üstelik, sitenizin SEO imajına olumlu katkıda bulunmak için Pinterest hesabınızı Facebook ve Twitter hesaplarınızlaeşleştirin.

 pinterest rehberi 2

Son olarak, insanları e-mail servisi üzerinden siteniz hakkında bilgilendirerek kendinizi daha iyi tanıtabileceğinizi unutmayın.

İpucu 4: İşletmenizin Sayfa Adını ve Kullanıcı Adı Url’sini Optimize Edin

Hesap adınız olarak görüntülenecek olan tam işletme adınızı ve Pinterest sayfanızın URL’sinde kullanılacak olan kullanıcı adınızı (www.pinterest.com/username) optimize etmelisiniz. En uygun kullanıcı adı uzunluğu yaklaşık 3-15 karakterdir.

 pinterest rehberi 3

Kullanıcı Adı URL’niz, müşterileriniz ve hedef kitleniz için net olmalıdır. Unutulmaz ve güçlü anahtar kelimelerinizden birini kullanıcı adınız için kullanabilirsiniz.

Pinterest bağlantı adınızın ve şirket isminizin, Pinterest ve diğer arama servislerinde kolay bulunan bir isim olduğundan emin olun.

İpucu # 5: İyi Hazırlanmış Kaliteli Resimler Kullanın

Pinterest, 600 x 600 piksel ölçüsünde bir içerik resmi yüklemenizi ve profil görüntüsü olarak ise 165 x 165 piksel ölçülerinde bir imaj kullanmanızı önerir. Bu sayede yeniden boyutlanacak olan resimleriniz daha kaliteli bir şekilde gözükecektir.

Dikey, yüksek kaliteli ve maksimum etkileşim için çok fazla metin içermeyen resimleri yükleyin. Pinterest’in esas olarak görsel bir sosyal ağ olduğunu unutmayın.

İpucu: Pinterest, içeriklerin iyileştirme konusunda oldukça hassas bir sistemdir. İçeriklerinizin veya resimlerinizin sevdiklerinizle ve diğer ziyaretçilerle paylaşılabilir olduğundan emin olun.

İpucu # 6: Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Pinterest sizlere anahtar kelimelerinizi ve siteniz hakkında açıklamanızı yaptığınız metinlerinizi optimize etmenizi tavsiye eder ve bunun için servis sağlar. Peki sizin işinize yarayacak doğru anahtar kelimeleri nasıl bulabilirsiniz?

  1. Google AdWords Anahtar Kelime Aracını kullanın ve anahtar kelimeler hakkında araştırmalar yapın.
  2. Pinterest Arama Çubuğuna gidin, işletmenizle alakalı anahtar kelimeler yazın ve insanların neyi aradığını görün.
  3. Aramalar yapın ve arama sonuçlarına göz atın. En üst sıralamalarda bulunan siteleri ziyaret edin ve kullandıkları anahtar kelimelere göre kendiniz için anahtar kelimeler oluşturun.

İpucu # 7: “Hakkında/Hakkımızda” Bölümüne Anahtar Kelimeler Ekleyin

“Hakkında/Hakkımızda” olarak açtığınız site sekmenize gidin. İşletme türünüz ile ilgili yaptığınız açıklamaya,web sitenizin URL’sine ve yaklaşık 200 karakterden oluşan birkaç anahtar kelime içeren açıklama kısmınıza gerekli tüm bilgileri ekleyin.

İpucu: Bulunduğunuz konumu da ekleyerek yerel konumlarla ilgili aramalarda da yer alabilirsiniz.

Tip #8: Pinterest’te Bulunan Pano İsminizi ve Pano Açıklamanızı Anahtar Kelimelerinizle Optimize Edin

Bir müşteri gibi düşünün, pano ismi olarak ne aratırsınız? Pano isimler konusunda seçici/spesifik davranın.

Bunu düşündükten sonra çekici bir isimle yola çıkın ve merak uyandıran isimler kullanarak müşterilerin sizi aramasını sağlayın.

İpucu: Panolarınızı asla silmeyin, onları saklayın.

İpucu # 9: “Pin” Yazılarınızı Optimize Edin

Pin yazılarınızda Anahtar Kelimeler kullanın: 200-300 karakter uzunluğundaki yazılar kullanmanız önerilir; çünkü bunlar daha çok “repin” yani geribildirim alırlar.

  1. Bir “pin”e en fazla üç hashtag ekleyin.
  2. Pinlerinizi (İğne Başlıkları/Site Başlıkları) web sitenizin sayfalarına bağlayın. Sayfanıza bağlı olarak bazı ürünlerinizden ve yazı içeriklerinizden bahsetmeyin.
  3. Resim dosyanızdaki Anahtar Kelimeleri Kullanın.
  4. Dosya adları: Görüntülerinizi Pinterest‘e yüklemek üzere kaydettiğinizde, üst anahtar kelimenizle birlikte dosya adları kullanın. Alt metinleriniz için de aynı şey geçerli.
  5. Ürünleri sabitlerken, açıklamanıza ürünün fiyatını ekleyin.

İpucu # 10: Sıklıkla Kendinizi Güncelleyin

Pinterest takipçileri, sayfalarında taze içerik görmek isterler; bu nedenle haberlerinizi, blog yazılarınızı veya genel olarak resimlerinizi günlük olarak yüklemekten çekinmeyin. Düzenli olarak içerik eklemek, müşterilerle etkileşim düzeylerinizi ve toplam görüntülemenizi artırır.
İpucu: Ne kadar sıklıkla içerik paylaşacağınıza karar verin ve hep aynı sıklıkta içerik paylaşın. Olduğundan fazla içerik paylaşmayın.

İpucu # 11: İlgili Pinterest Hesaplarını Takip Edin

İşiniz ile ilgili ve siteniz için kullanışlı olan Pinterest işletme hesaplarını, hesapların kullanıcılarını ve hedef anahtar kelimeleriniz için işinize yarayacak olan popüler blog yazarlarını takip edin.

İpucu: Hedef kitlenizin de beğeneceği şekilde, başkaları tarafından oluşturulmuş ve diğer panolara sabitlenmiş ilginç görüntüleri sayfanıza sabitleyin.

İpucu # 12: Zengin İçerikler Kullanın

Zengin içerikler, ürün fiyatı veya ürünün bulunabilirliği gibi konularda ekstra bilgiler içeren yazılardır.

Altı tür ekstra bilgi içeriği mevcuttur: Uygulama hakkındaki teknik bilgiler, makaleler, mekanlar, ürünler, filmler ve tarifler.

Bu özellik sayesinde takipçiler, Pinterest Platformun’dan ayrılmadan önce uygulamalarınızı indirmek veya ürünlerinizi satın almak gibi davranışlarda bulunabilirler.

Unutmayın: Zengin içerikler, arama motorlarında daha iyi yerlerde indekslenirler ve bu içeriklerin bulunduğu sayfalar,, mobil cihazlar için Pinterest tarafından özel olarak optimize edilmişlerdir.

İpucu # 13: Pinterest Analytics’e bakın

Pinterest Analytics Kontrol Panelinize göz atın. Pinterest sayfanızın büyüme hızını, eklediğiniz sayfa başlıklarının görüntülenme performansını, sizleri takip eden ve içeriklerinizi paylaşan müşteri tipini son olarak da web sitenizin tam olarak hangi seviyede olduğunu görün. Bu verilere dayalı olarak strateji oluşturun, erişiminizi ve SEO Performansınızı geliştirmeye devam edin.

Pinterest SEO’da… Sonuç Olarak

Pinterest servisine ücretsiz üye olabilirsiniz. İster ünlü bir marka, bir blog yazarı, bir sanatçı veya kar amacı gütmeyen bir organizasyon olsun, onları takip edebilirsiniz.

Yukarıda bahsedildiği gibi; içeriğinizi, resimlerinizi ve diğer yazılarınızı birleştirerek kendinize mükemmel bir yer edinebilir, Pinterest dünyasında adınızı duyurabilirsiniz.

İlgi çekici şekilde optimize ettiğiniz Pinterest profiliniz, Google sonuçlarında iyi bir yerde sıralama kapmanızın en güzel yoludur. Düzenli olarak içerik eklediğinizde mükemmel bir profile ve siteye sahip olabilirsiniz.