WOMM tüketicinin sesidir ve aslında geleneksel pazarlamadan kat kat daha güçlüdür. İnsanoğlu genel anlamda başkalarının fikirlerine daha çok önem verdiği için bu yöntem genel pazarlamadan daha fazla etkilidir. Temel mantığı hizmeti veya ürünü kullanan kişinin çevresine tavsiye etmesidir. Aynı zamanda bu hizmet veya ürünün satışını hızlandırma süreci diye adlandırabiliriz. Genelde kendi kendine gelişen bu süreci kontrol etmek mümkündür. Oldukça doğal, samimi ve dürüst bir pazarlama taktiğidir. Dijital tarafta aslında bu alanı kontrol edebiliyor olmak bunu bir hizmet haline getiriyor.

Gerçekten iyi bir ürün satıyorsanız olumlu-olumsuz düşünce ve yorumlar size maddi kazanç sağlayabilir. Arkanızda güçlü gönüllülerin oluşabilmesi için müşteri memnuniyetine ihtiyacınız vardır. Bu da faydalı ürün veya hizmet üretmekten geliyor tabii.

Müşterilerin aklından çıkmayın!

WOMM-musterilerin-aklindan-cikmayin

Müşterinin birçok alternatif arasında seçim yapmakta zorlanmış durumdayken; akrabasının, arkadaşının, iş arkadaşının, komşusunun ya da sosyal ortamdaki kişilerin tavsiye ettiği, önerdiği ürüne, hizmete veya markaya yönelmesi çok daha doğaldır. Bu sebeple satışlarınızın artması gözle görülür hale gelecektir. Üstelik bunu düşük maliyetle elde etmiş olacaksınız.
Firmaların kendi kendilerini anlattığı bir ortam müşterilere çok inandırıcı ve sıcak gelmez. Ama bunu sizin adınıza başkaları yaptığında, ürün hakkındaki bilgiyi yakın çevresinden alınca çok büyük ve objektif bir kitleye erişmiş olursunuz. Bu yöntemle sahip olunan bilgiyi genişletmek oldukça ucuz ve kalıcıdır.

Sonuç olarak WOMM…

Ağızdan ağıza pazarlamanın bize kazandırdığı 4 önemli madde vardır.

  1. Güvenilirlik,
  2. Müşteriye dayalı olması,
  3. Zaman tasarrufu,
  4. Para tasarrufu.

Günümüzün yoğun rekabet ortamında bu 4 temel maddeye ulaşmamızı sağlayan ağızdan ağıza pazarlamada sizin ücretsiz olarak uygulayabileceğiniz bir örnek; uygun bir kanaat önderi seçmek, bu kişilere ücretsiz numuneler göndermek ve memnuniyetleri karşılığında çevrelerine tavsiye etmelerini rica etmektir.

Biz Clicks’us olarak (bkz: WOMM Danışmanlığı )  kendi networkümüzde bulunan sözlük siteleri, forum siteler, bloggerlar, haber siteleri ve kapalı sosyal medya gruplarına ilgili ürünü, hizmeti ya da markayı doğal gözüken yöntemlerle duyurarak uygulamakta ve takibini yapmaktayız. WOMM’un başarılı olabilmesi için en önemli kriter sürekliliğinin olmasıdır.