Instagram, 1 milyar kullanıcısıyla Facebook ve Youtube’un ardından en büyük sosyal medya platformu konumunda bulunuyor. Bu da onu şüphesiz işletmeler açısından hem sosyaş medyada var olmak hem de reklamlarını sürdürmek adına önemli bir konuma getiriyor.

Instagram’ın 2016’da uygulamaya koyduğu hikaye özelliğini ise günlük 500 milyon kullanıcı aktif olarak kullanıyor. Pek çok kullanıcı tüm postlara bakmasa bile hikayeleri izlemeden uygulamadan çıkmıyor. Bu, işletmelerin Instagram hikayeleri için özel stratejiler üretmesini gerekli kılıyor. Bu yazıda, işletmelerin instagram hikayeleri için nasıl bir plan uygulaması gerektiğine dair fikirlerden bahsedeceğiz.

instagram-telefon-gorsel

1- Hikayelerinizde Marka Kimliğinizi Yansıtın

Markanızın kimliği, instagram hikayelerinizde kullanacağınız stratejinizi belirlemenizde rol oynayacaktır. Takipçilerinizin istekleri ve beklentilerini doğru şekilde analiz ederek paylaşım sıklığınız, kullandığınız temalar, paylaşım saatleriniz ve görsel tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

2- Yeni Ürünlere ve Tekliflere Yer Verin

Bir marka olarak sitenizi güncel tuttuğunuz gibi, bunları hikayenizde düzenli olarak paylaşmaya da özen göstermelisiniz. Web sitenizi düzenli olarak ziyaret etmeyen kullanıcılar böylece yeni ürünlerinizi ve tekliflerinizi görerek bunlarla etkileşime geçebilir ve satışlarınızı artırmanızı sağlayabilir.

Sitenizde yayınladığınız ürünleri ve modelleri güncel olarak hikayelerinizde paylaşabilir, kullanıcılarınızın yorumlarını alabilirsiniz. Ayrıca markanızla ilgili ipuçları ve hap bilgiler kullanarak da hikayelerinize olan rağbeti artırabilirsiniz.

3 – Ekibinizi ve Katıldığınız Etkinlikleri Paylaşın

isletmeler-icin-instagram

Bazı markalar için yalnızca ekranda görünen değil, perde arkasında neler olduğu da müşteriler için merak konusudur. Ekibin gün içindeki aktiviteleri, katılım sağlanan etkinlikler, davetler veya reklam çekimleri gibi markanızın konseptine uyumlu paylaşımlarla müşterilerinizin bağlılığını artırabilirsiniz. Canlı yayınlar açabilir veya kullanıcıları yormayacak ölçüde video kesitleri paylaşabilirsiniz

Bunun yanısıra sitenizdeki blog yazıları, videolar, podcastler gibi yayınları da hikayeler aracılığıyla onlarla paylaşmanız ve ulaşılabilir olmanız instagram hesabınız için doğru bir adım olacaktır

4-  Kampanyalar Hazırlayın

Instagram hikayelerinize özel olarak hazırlayacağınız çekiliş ve gibi kampanyalar hem müşterilerinizi artıracak hem de halihazırdaki kitlenizin bağlılığını kuvvetlendirecektir. Düzenli olarak gerçekleştireceğiniz kampanyalar satışlarınızı artırmanın yanında instagram hikayelerinizin takip sıklığına da katkıda bulunacaktır.

Bunun yanında yarışmalar düzenleyebilir, çeşitli sosyal medya fenomenleriyle ortak kampanyalar üretebilirsiniz. Bu, işletmenizin reklamını yapmak ve yeni müşteriler kazanmak için önemli bir faktördür.

Sosyal Medya Reklamcılığı Hakkında Hemen Bilgi Alın!

5-  Kitlenize Soru Sorma ve Görüş Belirtme İmkanı Tanıyın

İnsanlar fikirlerinin alınmasını ve onların uygulamaya geçtiğini görmekten hoşnutluk duyar. Instagram hikayelerindeki anket özelliği ile onların tercihlerini öğrenebilir ve soru sorma imkanı tanıyarak gerek sosyal medya yönetimi, gerekse markanızın genel politikasıyla alakalı pozitif ve negatif geri bildirimlerden faydalanabilir, stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Bu yolla hem hikayelerinizde aktif bir kullanıcı akışı sağlar hem de müşterilerinizin markanızın bir parçası olarak hissetmesine olanak sağlarsınız.

6- Doğru Tasarımla Kalıcı Olun

Kullanıcıyı yormayan, markanızın müşteriye sunduğu mesajlarla uyumlu temaları kullandığınız sade ve minimal tasarımlar günümüz koşullarında sosyal medyada ziyaretçiyi sayfanızda tutmanıza destek olur. Instagram hikayeleri için de bu geçerlidir. Yeni gelen kullanıcıları hikayenizde tutacak ve sayfalarınızı ziyaret etmesi için teşvik edecek doğru görsel tasarım ve yerinde kullanılmış bir font seçimi, aynı zamanda kitlenizi de hikayelerinizi düzenli olarak takip etmeye itecektir.

7- Hashtag, Konum, Müzik Gibi Özelliklerden Faydalanın

isletmeler-icin-instagram-ozellikler
Hikayelerde anket ve soru sorma gibi özelliklerin yanında, kullanıcıların dikkatini çekebileceğiniz ve onları hikayedeki linke daha kolay yönlendirbilecek konum, hashtag, instagram müzik gibi özellikleri kullanabilirsiniz. Boomerang, gif gibi araçları da kullanıcıların sizinle daha aktif etkileşimde bulunmaları için doğru ve uygun aralıklarla kullanabilirsiniz.

Bu araçlar doğru zamanlarda ve tasarım politikanıza uygun biçimde kullanıldığı takdirde, markanızın dinamizmine katkı sunacak ve müşterilerinizin hikayelerinizle keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Hizmetlerimizi Görmek İsterseniz Hemen Tıklayın!