Son dönemde gündeme bomba gibi düşen bir gelişmeden bahsetmek istiyoruz. Biliyoruz belli bir süre sonra “Instagram Swipe Up yani yukarıya kaydır özelliği kalktı mı?” gibi sorular çok fazla sorulmaya başlanacak. Soruları şimdiden yanıtlamak istedik.

Öncelikle Swipe Up Nedir?

2016 yılında Instagram’a gelen Hikâyeler (Stories) özelliği, oldukça sevilmiş ve tüm kullanıcıların aktif olarak kullandığı bir özellik haline gelmişti. Sonrasında, özellikle influencer ve işletmelerin kullandığı yukarı kaydırma (swipe-up) özelliğini de Hikâyeler’e ekleyerek birçok ürün ve hizmetin paylaşılmasına, reklamının yapılmasına da imkan sağladı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, direkt olarak internet sitesi yönlendirmesi için bağlantı ekleyebildi. Instagram’ın onaylı hesaplarda ve 10 bin takipçi sınırını aşan hesaplarda kullanılabilmesine imkan tanıdığı bu özellik Hikâyeler’de yer alan zincir işareti üzerinden link eklenerek kullanılabiliyordu. Hikâyeyi gören kişiler, ilgili bağlantıya gitmek için yalnızca parmaklarını yukarı kaydırıyorlardı. Fakat sosyal medya devi Instagram, artık bağlantıların hikâyelere eklenmesinde ve bağlantılara ulaşmada büyük bir değişikliğe gideceğini belirtti.

swipe-up örnek görseli

Swipe Up Özelliği Yerine Gelecek Özellik Belli Oldu

Instagram uygulaması, kullanıcılarına Hikâye paylaşımı esnasında gösterdiği uyarıda ‘yukarı kaydır’ özelliğinin kaldırılacağını açıkladı. Bu köklü değişikliğin nedeni olarak ‘hikâye oluşturma deneyimini kolaylaştırma’ ve ‘daha fazla yaratıcı seçenek sunma’ gibi sebepleri öne sürdü. 30 Ağustos’tan itibaren kullanımdan kalkacak olan özellik yerine tıklanabilir sticker getirileceğini belirtti.

Swipe Up Özelliğinin Kaldırılacak Olması Nasıl Gündeme Geldi?

Sosyal medya uygulamaları hakkında içerik üreten Jane Manchun Wong, yeni özelliğin 30 Ağustos’tan itibaren geçerli olacağı hakkında bir bilgiyi Twitter hesabından takipçileri ile paylaştı. Bu gönderiye yorum yapan YouTuber Sam Sheffer da yukarı kaydırma özelliğinin benzer bir şekilde 30 Ağustos’tan itibaren kaldırılacağını gösteren ekran görüntüsünü tweetin altına ekledi, bu tarihten itibaren Hikâyeler’e bağlantı eklemek için yeni bağlantı etiketi kullanılacağını vurguladı. Tüm bunlar, Instagram’ın, yüksek kitlelere hitap eden kullanıcılarına bir duyuruda bulunduğunu da gösterdi. Instagram’ın Ürün Yöneticisi Vishal Shah haziran ayında yaptığı açıklamada, link çıkartmalarının (sticker) insanların platformu kullanma alışkanlıklarına uygun olduğunu ve link paylaşımını kolaylaştırdığını belirtmişti. Shah, spam paylaşımlar ve kötüye kullanımların önüne geçebilmek için insanların paylaştığı linkleri gözlemlemeye devam ettikleri açıklamasında da bulunmuştu.

swipe-up-ozelligi-kalkiyor

beyonce-marketing

Çıkartma (Sticker) Özelliğine Hangi Kullanıcılar Erişebilecek?

Instagram, şimdilik yalnızca yukarı kaydırma ayrıcalıklarına sahip kişilerin çıkartma seçenekleri alacağını, ancak bunu daha fazla kullanıcıya sunmayı hala değerlendirdiğini belirtti. The Verge’de yer alan habere göre, hikayelerde bağlantı paylaşmak için yukarı kaydırma özelliği yerine çıkartma özelliğinin kullanılması için denemelere geçtiğimiz haziran ayının sonunda başlanmış. Çeşitli kullanıcılarla denenen bu özellik, kullanıcıların hikayelerine link çıkartmaları ekleyebilmelerine olanak sağlıyor. Bir başka kullanıcı, o çıkartmaya dokunarak linkteki sayfaya yönlendiriliyor. Yani, herhangi bir sayfaya yönlendirilmek için yukarı kaydırma özelliğine gerek kalmıyor bunun yerine kullanıcıların tek yapması gereken hikâyede bulunan çıkartmaya dokunmak.

Bağlantı çıkartmasının yukarı kaydırma özelliğinde olduğu gibi sadece 10 bin takipçiye sahip ya da onaylı hesaplar için mi aktif olacağı konusunda net bir bilgi yayınlanmadı ancak bu özelliğin de yukarı kaydırma özelliğini kullanabilen kullanıcılar için geçerli olması bekleniyor. Bu yetkinliklere sahip kullanıcılar (10 bin takipçiye sahip ya da onaylı hesaplar) güncelleme hakkında bilgi alırken diğer kullanıcılar için şu anda herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Kullanıcıların çoğunluğu yenilikle ilgili yorumlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı. Özellikle influencer kitlesinin bu yeni deneyimden oldukça etkileneceği aşikâr. Güncel durumda, bağlantılı hikâyeler yukarı kaldırıldığında yalnızca bağlantıya gidilebildiğinden herhangi bir etkileşim söz konusu olmuyordu ancak yeni değişiklikle birlikte kullanıcılar, artık bağlantılı hikâyelere de cevap verebiliyor olacaklar. Karşılıklı etkileşimin artmasından, sosyal medya kullanıcılarına yönelik olumlu bir gelişme olarak bahsetmek mümkün.

instagram-swipe-up