Instagram, ilk olarak yalnızca iphone model cihazlar için 2010 yılının ekim ayında geliştirilen ve sonrasında 2012 yılında android cihazlar için de aktif hale gelen, içerdiği kaliteli filtreler ve sosyal ağ özellikleri ile kısa sürede oldukça ilgi çeken bir görsel paylaşım uygulamasıdır. Instagram uygulamasını bu kadar popüler kılan özellik, anlık olarak çektiğiniz her fotoğrafa dilediğiniz filtreyi kullanarak oldukça ilgi çekici görseller elde edebilmeniz. Peki üyelik işlemi sağlayarak giriş yaptığınız bu platformdan hesabınızı silmek istiyorsanız yapmanız gereken nedir?
Instagram hesabını silmek için kendinizce haklı sebepleriniz olabilir. Tercihinize bağlı olarak Instagram hesabınızı geçici olarak dondurabilir ya da kalıcı olarak üyeliğinizi silebilirsiniz. Hesabınızı dondurmak kalıcı bir çözüm değildir. Hesabınızı dondurduğunuz süre zarfında hesabınız, takipçileriniz, profiliniz, fotoğraflarınız, beğenmeleriniz vb. her şey diğer Instagram kullanıcılarından gizlenir. Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde bu işlemi verilen tarihe kadar geri almanız mümkün olmamaktadır. Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde tüm verileriniz de kalıcı olarak silinecektir. Ayrıca sonrasında Instagram uygulamasına yeniden üyelik gerçekleştirmek istediğinizde aynı kullanıcı adını yeniden almanız da mümkün değildir.

Instagram Hesabı Nasıl Kalıcı Olarak Silinir?

Instagram platformuna üye olduktan sonra herhangi bir gerekçe ile hesabınızı silmek istediğinizde bu işlemi yalnızca bilgisayar üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Yani cep telefonu ya da diğer cihazlar üzerinden silme işlemini gerçekleştirmek mümkün değil. Hesabınızı kalıcı olarak silmek için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. İlk olarak bilgisayardan instagram.com adresine erişim sağlayarak üyelik bilgileriniz ile giriş yapın. Bu linkinden hesabınızı neden kalıcı olarak silmek istediğinize dair seçeneklerden birini seçmeniz gerekir.

  • Kullanmaya başlamakta zorlandım
  • Takip edecek kişiler bulamıyorum
  • Gizlilikle ilgili endişeler
  • İkinci bir hesap açtım
  • Çok zamanımı alıyor
  • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
  • Çok fazla reklam var
  • Başka bir şey… gibi birçok seçenekten hesabınızı kapatma sebebinize uygun olan seçeneği işaretledikten sonra Instagram hesabınızın şifresini girerek alt kısımda yer alan kullanıcı isminizin yer aldığı X’i Sil butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Profiliniz ve hesap bilgileriniz üyeliğinizi sileceğiniz sayfada yer alan uyarıda verilen tarihe kadar gizlenecek ve size verilmiş olan tarih geldiğinde kalıcı olarak silinecektir. Verilen tarihe kadar hesabınıza giriş yapmak isterseniz, Instagram uygulaması üyeliğinizi yeniden aktif hale getirecek ve sakladığı verileri yeniden sizin erişiminize sunacaktır.

hesabı_sil

hesabı_sil2

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine geçici bir süreliğine dondurmak, uygulamayı kullanmaya ara vermek ve hesabınız görünürlüğünü kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken yalnızca bilgisayar tarayıcısı üzerinden instagram.com adresine erişim sağlayarak üyelik bilgileriniz ile hesabınıza giriş yapmak ve profilinize girerek profili düzenle butonundan sağ altta yer alan “Hesabımı geçici olarak kapat” kısmına tıklamak. Bu alanda karşınıza hesabınızı neden kapatmak istediğine dair seçenekler sunuluyor. Bu seçeneklerden hesabınızı dondurma sebebinizi seçerek alt kısımda yer alan boşluğa hesap şifrenizi giriyorsunuz. Sayfanın sağ alt kısmında yer alan. “Hesabını Geçici Olarak Kapat” butonundan hesabınızı dondurabilirsiniz. Hesabınızı dondurduğunuz andan itibaren fotoğraflarınız, yorumlarınız ve beğenmeleriniz gizli olacaktır. Hesabınızı tekrar aktif etmek istediğinizde yapmanız gereken, instagram hesabınıza kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmaktır. Hesabınıza giriş yaptığınızda üyeliğiniz otomatik olarak yeniden aktif olacaktır. Hesap dondurma işlemini yalnızca haftada bir defa gerçekleştirebilirsiniz.

instagram-hesabi-kapatma-adimlari

instagram-hesabi-gecici-olarak-kapatma

Instagram Verilerini İndirme

Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde tüm verileriniz silinir. Bu sebeple, üyeliğinizi silmeden önce tüm verilerinizi indirmek, yedeklemek isterseniz aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
İlk olarak mobil cihazınızdan Instagram profilinize gidin ve sağ üst köşede yer alan yatay üç çizgiye tıklayın. Karşınıza çıkan listeden “Ayarlar” yazan dişli çark simgesine tıklayın. “Ayarlar”ı tıkladığınızda ekranda yeni bir liste açılır ve bu listede “Güvenlik” sekmesini ve oradan da “Veri İndirme” seçeneğine tıkladığınızda Instagram uygulaması, fotoğraflarınızın, yorumlarınızın, profil bilgilerinizin ve daha fazlasının yer aldığı bir dosya bağlantısını alt kutucuğa girdiğiniz mail adresine e-posta yoluyla gönderir. Bu verilerin toplanması ve mail hesabınıza iletilmesi yaklaşık 48 saati bulur. 48 saat sonunda Instagram hesabınıza ait tüm veriler artık yedeklenmiş olur ve hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde içerikleriniz sizin elinizde olur.

guvenlik-bolumu-ile-kapatma

telefondan-instagram-kapatma

instagram-verileri-yukleme