Holistik SEO” en net tanımıyla, arama motorlarında kayda değer başarılar elde etmek için klasik SEO çalışmalarından vazgeçmektir. Peki burada bahsedilen klasik SEO çalışmaları nelerdir? İsterseniz gelin öncelikle bu konuya değinelim.

Klasik SEO çalışmaları, arama motoruna “SEO nasıl yapılır?” yazarak araştırmalara başladığınız zaman karşınıza çıkacak tüm basit ve geleneksel yöntemleri kapsar. Anahtar kelimelerle dolu içerikler, arama motorlarına yönelik alınan backlinkler, aranma hacimleri oldukça yüksek ve bol rekabetli anahtar kelimeler belirlenerek yapılan çalışmalar gibi kısacası kullanıcıya değil, tamamıyla arama motoruna yönelik yapılan ve artık eskide kalmış SEO çalışmalarını kapsar. Geleneksel SEO çalışmaları, çalışmaların başlangıcında her ne kadar yol gösterici ve işe yararmış gibi dursa da uzun vadede sağlam bir temel oluşturmayı ne yazık ki sağlamaz. Holistik yani bütünsel SEO ise işte tam da bu noktada devreye girerek, tüm bilinen geleneksel yöntemlerle savaşır.

Holistik SEO ile Geleneksel SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Holistik SEO, bir websitesinin arama motorları tarafından nasıl değerlendirileceğine dair tüm faktörleri dikkate alarak, websitenin tümünü kapsayan ve tümüne göre optimize edilen bir yaklaşımdır. Bu, websitesinin tasarımından, içeriğine, kullanıcı deneyimine ve hatta marka imajına kadar tüm maddeleri kapsamaktadır. Geleneksel SEO ise yalnızca website içeriğine odaklanır ve websitesinin anahtar kelime dizilimlerine göre optimize edilmesine önem verir. Holistik SEO, websitesinin daha geniş bir perspektiften değerlendirilmesini ve tüm öğelerin bir bütün olarak optimize edilmesini hedefler. SEO ajansı ile birlikte uzman bir holistik SEO hizmeti alabilirsiniz.

Holistik SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru algoritmalarının yıllar içinde git gide daha da gelişmesiyle ve günümüzde de hala kendisini düzenli olarak geliştiriyor olmasıyla birlikte yapılan optimizasyon çalışmaları da kaçınılmaz bir evrime uğradı. Buna bağlı olarak kendini yenileyen ve daha da akıllı hale gelen bir sisteme karşı ısrarla hala aynı yöntemleri uygulamak elbette istenilen sonuçlara ulaşılmayı imkânsız kılar. Holistik SEO, tüm bu etkenlerin tersine özellikle kullanıcıyı baz alarak daha doğal, daha akılcı çalışmaları kapsar. Peki, Holistik SEO nasıl yapılır? Herkesin anlayacağı şekilde hızlıca özetleyelim.

1.Backlink Çalışmaları Olabildiğince Organik Olmalı

backlink-calismalari

Yaptığınız backlink çalışmaları ve bu yolda izlediğiniz stratejiler olabildiğince doğal ve kullanıcı odaklı olmalıdır. Backlink için tercih ettiğiniz sitelerin otoritesi, sektörünüzle uyumu, tanıtım yazınızın niteliği bir backlinkin arama motoru ve özellikle de kullanıcı gözünde doğallığını doğrudan etkiler. Bu nedenle tanıtım yazılarınız her yönden hedefine ulaşmış olur.

2.Anahtar Kelimelere Dikkat!

anahtar-kelime-degeri

Anahtar kelime stratejisi, SEO çalışmalarının bel kemiğidir. Sektörünüze uygun olarak belirleyeceğiniz anahtar kelimeler doğrudan site içi içeriklerinizi ve backlink çalışmalarınızı da etkileyeceğinden doğru strateji izlemek oldukça önem taşır. Peki bu konuda ne yapabilirsiniz?

Bu konuda yapılabilecek en önemli şey, herkesin bildiği ve uyguladığı yöntem olan aranma hacmi yüksek, nokta atışı kelimelere odaklanmak yerine; long tail, aranma hacmi düşük kelimelere odaklanmaktır. SEO çalışmalarının başlangıcında bu stratejiyi yürütmek doğrudan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak ve adım adım, istikrarlı bir şekilde web sitenizin büyümesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle arama motorları yerine ziyaretçilerin tercih ettiği uzun kuyruklu kelimelere odaklanmak sizi hedefinize emin adımlarla ulaştırır.

Detaylı Anahtar Kelime Araştırma Rehberi Yazımız İçin Tıklayın

Anahtar kelimelerin belirlenmesi konusu haricinde bir de anahtar kelimelerin içeriklerdeki konumu da oldukça önem taşır. Belirlenen anahtar kelimelerle dolup taşan içerikler kullanıcı gözünde ne kadar antipatik duruyorsa artık arama motorları tarafından da o şekilde algılanıyor. Bu tarz içerikler, kullanıcıya bilgi vermek ve daha iyi bir deneyim sunmak amacıyla hazırlanmadığından organik bir stratejiden tamamen uzak ve profesyonel olmayan bir profil çizmektedir.

3.Güncel İçerikler ve Sosyal Medya

sosyal-medya-icerik

Sitenizde her zaman güncel içeriklerin yer alması ve düzenli aralıklarla sağlıklı ve ilgi çekici içerikler yayınlamak kullanıcıyla olan bağın taze kalmasını sağlayarak web site trafiğinizi de doğrudan etkiliyor. Bu nedenle gerek sektörünüzle alakalı gerek hedef kitlenizin ilgi alanına yönelik güncel içerikler paylaşmanız; web sitenizin karakteri ve SEO çalışmaları açısından da oldukça önemli.

Markanız İçin Hangi Sosyal Mecrayı Tercih Etmelisiniz ? Merak Ediyorsanız Tıklayın!

Sosyal medyanın dijitaldeki etkisinin artık herkesçe bilinen bir gerçek olması dışında, arama motorları gözündeki değeri de gün geçtikçe önemli hale geliyor. Arama motoru botlarının sosyal medya çıkışlı linklere hızlı yanıt vermeleri de buna bağlı olarak sitenizdeki içerikleri sosyal medya hesaplarınızla bağlama gerekliliğinizi de kaçınılmaz kılıyor.

Holistik-SEO-Gelistirmeleri

Biz de dijital dünyada güncel kalmanın ve değişimleri takip etmenin stratejileri daha da geliştireceğine inanıyor ve SEO çalışmalarımızda “Holistik SEO” anlayışını benimseyerek sizlere en güncel çalışmaları sunuyoruz.

SEO hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!