Google’un SERP ekranında yaptığı bir çok değilikliğe şahit olduk. Hepsi kendi içinde biraz tasarım ile ilgiliydi diye düşünüyorum ben. Fakat bu son test edilen güncelleme beni ve SEO uzmanı bir çok arkadaşımızı heyecanlandıracaktır diye düşünüyorum.  Hatta sosyal medyada çok fazla geyik dönmeye başladı bu konuyla ilgili. Beğendiğim bir tanesini görsel olarak aşağıya bırakıyorum.

Google’ın SERP’de Gözükecek Title Tagı Seçimi

google-serp-title-tag

Google SERP’te yavaş yavaş title tagine SEO uzmanlarının yazdıkları başlıklar dışında başlıklar çağırmaya başladı. SERP’te kendi oluşturduğu başlıkları gösteriyor artık meta title vs dikkate almama yönünde ilerliyor sanki.Bu güncelleme ileride hiç meta title & desc gibi manuel eklenen yani Google’a “başlık bu olacak” diye kullanıcıların deklare ettiği başlıkları hiç kullanmayacakmış gibi düşündürdü beni. (Çok doğru bir düşünce bu arada bence de!)

Artık tamamen yapay zeka, kullanıcı deneyimi vb… ile içerikten başlığı arama sorgusuna en iyi karşılığı verebilecek şekilde Google kendi sunacakmış gibi duruyor İçerik hep kraldı ama şimdi kompozisyon, anlam, bütünlük, konunun ne ile ilgili olduğunun anlaşılır olup olmaması eskiye nazaran sanki çok daha fazla önem kazanacakmış gibi görünüyor.

Üstelik bazı örnekleri inanılmaz mantıklı ve eğer bu bir kuralsa, bunun için yapay zeka ve teknolojik anlamda Google yeni bir kural oluşturmuşsa eğer mükemmel bir kural oluşturmuş gibi duruyor. Çünkü uygulanmasının yapay zeka teknolojilerini kullanmadan kesinlikle mümkün olamayacağı başlıklar da gördüm. Şok oldum, ağzım açık kaldı!

Örneğin “SEO Ajansı” sorgusunda Title’dan bağımsız olarak içerikteki h1’den biraz , URL’den biraz alarak kendisi anlamlı bir Title oluşturmuş ve SERP’te göstermiş. Şok oldum çünkü normal şartlarda URL ve h1 tekrara düşen metinler içeriyordu. Yani alalım bu parametreleri yan yana yazalım bu artık title olsun dememiş Google.

Meta Title & Meta Desc Artık Kullanılmayacak Mı ?

URL’de geçen “/seo-ajansi” nı almış başa koymuş. h1’de geçen “SEO – ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU” cümlesinden de sadece “ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU” kelimesini almış. Sanki URL’den aldığı “SEO AJANSI” kelimesi ile H1’den alacağı “SEO – ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU” kelimesini yan yana getirince saçma duracağını anlamış ve “SEO” kelimelerinin birini hiç kullanmayarak anlamlı bir title oluşturmuş.

Hayran kaldım, bayıldım. SEO Direktörümüz Kerim’le de bu konu üzerine biraz konuştuk. Kerim’de farklı bir bakış açısı kattı konuya, izniyle burada yayınlıyorum.

Google en iyi deneyimi sunabilmek için gelişmeye devam ediyor. Bence bu durum en çok haber sitelerinin tıklanma oranlarında fark edilecek. Özellikle SERP’i manipüle etmeye çalışan, clickbait yapan sitelerin önüne geçecektir. Temelde bu geliştirme ziyaretçinin arama sorgusuna yönelik en doğru içeriği vitrine çıkaracaktır.

Ayrıca konu ile ilgili ayrıntılı vaka analizini buradan okuyabilirsiniz. Analiz okurken fark ettiğim tek eksik URL kısmına değinilmemiş o da bizim artımız olmuş olsun. Bir dönemlerin popüler ismi Matt’in dediği gibi her şey bir URL ile başlar…

Özgür GÜNDÜZ

Bol trafikli günler dilerim.