Google, artık görsel arama sonuçlarındaki bir resim, GIF veya videonun ne olduğuna dair köşesinde küçük bir rozet bulunduracak.

Görsellere rozet eklemek, arama yapan bir kullanıcının görüntünün arkasındaki verileri anlamasına henüz görseli açmadan yardımcı oluyor. Yani direkt olarak bilgiyi paylaşıyor.

Google bu güncellemesi ile ilgili olarak : “Bu rozet güncellemesi, herhangi bir aramanın sonraki adımların veya daha derin bilgilerin mevcut olduğu resimleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak ” şeklinde bir açıklama getirdi. Konuyla ilgili Google resmi blogunda yapılan açıklamaya şu linkten ulaşabilirsiniz.

Desktop tarafa bu güncelleme gelir mi henüz bir açıklama yok ama şuan mobil kullanım oranını düşünürsek rahatlıkla hepimizin karşılaşacağını söyleyebiliriz.

Mobil Rozet Güncellemesi Nasıl Çalışıyor?

Örneğin “Krep Tarifi” araması yaptığımız zaman, görsel kısımda rozetlere bakarak içeriğin detaylı bir tarif mi sadece bir fotoğraf mı ya da video içeren bir tarif mi olduğunu anlayabileceğiz.

NOT: Yemek tarifinden ziyade Google artık modadan, nasıl yapılır sorularına kadar görsel tarafta bu şekilde yanıtlar vererek hızlıca kullanıcıya bilgiyi ulaştırmaya devam edecek gibi. Bu durum içerik üreticilerinin canını sıkmış olsa dahi henüz tüm mobil dünyada yayında değil. Belki sadece bir denemedir.

Güncelleme şimdilik çok çaplı bir şekilde yayına alınmadı sadece Android işletim sistemine sahip telefonlarda, mobil web sürümlerinde aktif olarak kullanılacak.