Google, direkt olarak arama sonuçlarında ve Google news kategorisinde çıkan haberleri kontrol etmeyi amaçladığı “Fact Check” özelliğini hazırlamaya devam ediyor. Google, bu tarz fake haber yapan bütün irili ufaklı sitelere çok güçlü bir güncelleme ile savaşa hazırlanıyor.

Fake haberlerin önüne geçmek için çok büyük bir adım olarak nitelendirilen yeni özellik yakında Türkiye’ye geliyor.

Google Fact Check Geliyor!

Aslında google bütün bu süreci manuel olarak yönetmeyecek, data mining alanında sürekli kendini geliştirmeye devam eden Google’un bu süreçleri şu şekilde yöneteceği söyleniyor. Son yıllarda zaten bir çok snippet hayatımıza sokan google, tıpkı review özelliği gibi bir markup ile bunu yapıyor.

haber doğrulama google
haber doğrulama google

Bir kaç ülkede pilot olarak denemeler yapılıyordu. Özellikle ABD’deki seçimler sırasında yayılan çok sayıda yalan ve yanlış haber ülkede büyük tartışma konusu olmuştu. Google algoritma uzmanları bunun üzerine aksiyon alarak bu tarz bir geliştirmenin sadece Google değil, dünya internet tarihi adınada bir devrim olacağının farkında.İşte bütün bu süreçler sonucunda Google birkaç ülkede ‘Fact Check‘i kullanıma sunmuştu.

Google bu ay bütün ülkelerde Fact Check özelliğini yayını aldı.

Doğruluk kontrolünden geçebilen sitelerde net bir şekilde gözükecek.

Fact Check Nasıl Çalışıyor?

Google Haberler bir makalenin doğruluk kontrolü içerip içermediğini ClaimReview markup’a bakarak tespit ediyor.Ayrıca genel olarak kabul edilen doğruluk kontrolü kriterlerine uyan sitelere de bakılıyor.

Eğer yayıncılar haberlerinin ‘fact check’ etiketi altında görünmesini istiyorsa makalelerinin içine ilgili markup tag‘ini eklemeleri gerekiyor. İlerleyen zamanlarda Google News kayıtlı site sahipleri bu özelliği sitelerine eklemek durumunda bile kalabilir. Belki bu yeni bir “SEO SİNYALI” olabilir. Şuan sadece bir öngörü.

Not : Türkiye’de henüz faaliyete geçmedi fakat çok yakın bir tarihte bizim ülkemizde kullanıma başlayacak.