Domain yaşı ve hosting süresinin SEO çalışmalarına olumlu etkileri vardır. Bir sitenin domain yaşının 5 yıl ve üzeri olması, SEO çalışmalarını doğrudan etkileyerek web sitenin sıralamada önemli bir yer edinmesini sağlar ancak elbette ki bu tek başına bir başarı etkeni değildir. Domain genç yaştayken bile uzman ekibiyle birlikte yardım alacağınız SEO ajansı her zaman sitelerinizin yararına olacaktır.

domain-yasi

Domain Yaşı Nedir?

Domain yaşı, bir alan adının satın alınmasıyla kullanılmaya başlandıktan sonraki süre ile günümüze kadar geldiği süre aralığını ifade eder.

Bazı araştırmacılara göre bir sitenin 5 yaşında veya 5 yaşından büyük olması, arama motoru sıralamalarında büyük başarı elde etmesindeki en önemli etken olsa da bu durum yüzde yüz kanıtlanmış değil. Algoritmasını sürekli olarak güncelleyen bir arama motoru için elbette domain yaşının tek başına yeterli bir etken olduğunu söylemek yanlış olur.

Domain yaşı ve hosting süresinin yaşlı olması konusunda emin olunan en büyük nokta, Google gözünde bu sitelerin daha güvenilir olduğudur. Bu durumu güvenimizin, yeni tanışıklığımız olan birine göre uzun yıllardır tanıdığımız kişilere karşı daha fazla olması şeklinde örneklendirebiliriz. Google da yaşlı siteleri bu şekilde görerek onlara güveniyor ve sıralamalarda bariz bir şekilde bu sitelere öncelik veriyor.

Bu durum sizi hemen rahatlatmasın çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi domain yaşının yanı sıra site içeriğinin kalitesi, domain adı, domain uzantısı gibi etkenler de önem arz ediyor. Tüm bunlara bağlı olarak kafalarda “yeni aldığım domain ilk sıraya çıkar mı?” gibi sorular belirecektir. Evet tahmin edildiği gibi otoritesi güçlü, daha yaşlı sitelerin yanında yeni bir sitenin ilk sıralara yükselmesi elbette zor ancak imkânsız değil. Doğru stratejiler izlenerek yapılacak optimizasyonlarla, kaliteli içeriklerle, akıllıca yapılmış domain adı seçimiyle ve yüksek otoriteli, yaşlı sitelerden alınmış backlinklerle bu mümkün ancak elbette hemen değil. Emin adımlarla, sabırla ve doğru stratejilerle siz de web sitenizle sektörünüzde sağlam bir yer edinebilirsiniz. Bunun yanında domain ve hosting ile ilgili SEO’ya etki eden diğer faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Alan Adı Niteliği

Alan adı niteliğinden kastımız, alan adını oluşturan anahtar kelimenin sektöre ve işinize uygunluğu, alan adı uzunluğu ve uzantısı. Bir alan adı sektörünüzle ilgili bir anahtar kelimeyi barındırırsa ve uzunluğu ne kadar makul olursa hem akılda kalıcılığı hem de arama motorları gözündeki niteliği de o denli önemli olur. Yani otoritesi ve yaşı yüksek bir web siteye sahipsiniz, giyim sektöründe hizmet veriyorsunuz ancak alan adınız buna uygun değil. Bu durum size puan kaybettirir. Ayrıca alan adınız uzun ve çok kısa olmamalı, makul karakter sayısına sahip olmalıdır.

Alan adı uzantısı ise yazılı bir kural olmamasına rağmen önem derecesine göre ülkemizde com, com.tr, net, org gibi bir sıralamaya sahip. Yani uzantınız com veya com.tr olursa bu hem arama motorları hem de kullanıcı gözünde daha fazla önem arz ediyor.

domain-yasi

Hosting’in SEO’ya Etkileri

Web site için yapılacak hosting seçimi çoğu zaman göz ardı edilen konulardan biri ancak site trafiğini ve dönüşüm oranlarını doğrudan etkilediğinden aslında oldukça önemli bir konu. Web sitelerine ait verilerin, e-postaların barındırıldığı sitelerin sahipleri için ayrılan alan olan hostingler, 10 yıla kadar kiralanabilirler. 3 yıldan az olacak şekilde kiralanan hostingin Google gözünde geçici olduğu ve buna bağlı olarak SEO çalışmalarına olumsuz etkisi olduğu düşünülmektedir. Buna bağlı olarak hosting bitiş süresi de takip edilerek anlaşma en az 15 gün öncesinden yenilenmelidir aksi takdirde siteye erişim durdurularak içerikler zamanla silinebilir.

Domain Yaşı Nasıl Öğrenilir?

Domain yaşınızı öğrenmek için “WHOIS” adındaki internet üzerinden sorgulayabileceğiniz aracı kullanabilirsiniz. WHOIS, domain adları ve sahipleri hakkında bilgi saklayan bir kamu veritabanıdır. Domain hakkındaki bilgileri sunacaktır, bu bilgiler arasında domain oluşturulma tarihi de yer alır.

Domain yaşını öğrenebilmek için başka yollar da mevcuttur. Domain adının oluşturulma tarihi hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Domain adının sahibine ulaşarak, domain adının ne zaman satın aldığını sorabilirsiniz.
  • Domain adının web hosting hizmetini kullandığı şirkete ulaşarak, domain adının ne zaman kaydedildiğini sormak için iletişim kurabilirsiniz.
  • Domain adının kullandığı DNS (Domain Name System) kayıtlarını inceleyerek, domain adının ne zaman yayına alındığını öğrenebilirsiniz.
  • Domain adının kullandığı web sitesinin kaynak kodlarını inceleyerek, domain adının ne zaman oluşturulduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.