2020 yılında büyük sıkıntılar ortaya çıkaran virüs sebebiyle yapılan bütün çalışmalar dijital platformlara kaydı. Bu platformlar arasında en büyük paylardan biri de E-Ticaret siteleri. Ticaret Bakanlığı da bu durumun farkına varıp yeni düzenlemeler oluşturmak için bir taslağı görüşlere açmış bulunmakta. Taslakta anlaşılan devlet ticaret sitelerini rahatlatmak istemiş. Kullanıcıyla, direk üreticiyi karşı karşıya getirip sitelere güven ortamı oluşturulmuş. Belki teşvik belki de yapılacak düzenlemelerle müşteriler de daha rahat ve sorunsuz alışveriş yapabilecekler. Netlik oluşacağı için gerçekleşen ticari olaylarda oluşan hatalar kolayca çözümlenebilecek. Aracılık ile sorun aktarımı yerine direk birinci ağızdan bilgi alınabilecek.

Ticaret Bakanlığı’nın taslak düzenlemesine göre, uzaktan satış yapan üreticiler bir müşteri temsilcisi atayacak, kargolara bu temsilcinin iletişim bilgileri yazılacak. Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul‘un aktardığına göre online satış platformları, web üzerinden satılan ürünlerin güvenli olup olmadığını araştırmakla yükümlü olmayacak. İnternetten satılan sakıncalı ürünlere erişim Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kanalıyla engellenebilecek, gerektiğinde TV reklamlarının durdurulması istenebilecek.

Denetleyici kurumlar, internetten satılan ürünleri müşteri gibi gizli şekilde satın alarak, numune elde edip inceleyebilecek. İnternetten vb. kanallardan satış yapan yerli yabancı tüm platformlar, Türkçe satış ve Türkiye’deki adreslere gönderim yapması halinde Türkiye’de yerleşik hizmet sağlayıcısı bulundurmak zorunda olacak. Belki de Amazon’un Türkiye temsilciliği açması bu durumu ön görmesinden dolayı olabilir. Netflix hakkında da benzer konu hakkında yaptırım yapılmak istenmişti. Burada temsilciği bulunmadığı için vergi vermemesi gündeme gelmişti. Amaçlanan müşteri-üretici ilişkisini korumak mı yoksa farklı kaynaklar oluşturmak mı ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

İnternet ve telefon gibi uzaktan iletişim araçlarıyla satılan tüm ürünlere uygulanacak taslak düzenleme şunları getiriyor:

 • Türkçe hizmet, TL ile fiyatlama, TL ile ödeme, Türkiye’ye içindeki tüketicilere sevkiyat yapan bütün platformlar düzenleme kapsamında olacak.
 • Bu kapsamdaki online satış kuruluşlarının Türkiye’de kurulu işletmesi yoksa, ürünleri elinde bulunduran Türkiye’de yerleşik bir hizmet sağlayıcısı olması istenecek. Bu düzenlemeden yabancı online satış şirketleri muaf olmayacak.
 • Ürünlerini internet veya telefonla pazarlayanlar, ürünlerde bulunması gereken uyarı ve işaretleri, görseller aracılığıyla ilanlarına yansıtacak. Telefon satışlarında bu bilgilendirmeler sözel, yazılı iletişimle (e-mail vb.) yapılan satışlarda ise yazılı olarak belirtilecek.
 • İnternet ya da telefondan satış yapan imalatçı, bir yetkili temsilci görevlendirecek.
 • Yetkili temsilci, talep doğrultusunda, ürünün uygunluğunu gösteren gerekli bilgi ve belgeleri denetim kuruluşuna sunacak, riskli ürünü tespit etmesi halinde bildirim yapacak.
 • Aracı platformlar, satışta uygunsuz bir ürün tespit etmesi içeriğe ulaşımı kendi de engelleyebilecek.
 • Temsilcinin ismi, unvanı, açık adresi, iletişim bilgileri, ürünün üzerinde, ambalajında, kolisinde veya gönderilecek belgede yer alacak.
 • Elektronik ticaret ortamını sağlayan internet siteleri (Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 vb.), ortamı kullanan şirket veya kişiler tarafından sağlanan içerikleri kontrol etmek, içerikteki ürünlerin güvenli ve teknik düzenlemesine uygun olup olmadığını araştırmakla yükümlü tutulmayacak.
 • İhlalde bulunan şirketler, bakanlık ve yetkili kuruluşları tarafından, satış platformundan yasaklanabilecek.

  Müşteri Gibi Denetim

 • Yetkili denetim kuruluşları, telefon, e-mail veya internetle satılan ürünlerle ilgili denetim yapacak.
 • Piyasa denetim kuruluşları, internet vb. ortamlardan satılan ürünlerden numune alıp test yapabilecek, şirketlerden bilgi isteyebilecek.
 • Türkiye’de ihlalde bulunmasa da uluslararası platform ve veri tabanlarında yer alan güvensiz ürünlerin Türkiye piyasasına sunulması engellenecek.
 • Denetim kuruluşları, internette satılan ürünlere yönelik testve muayene için satıcı gibi sipariş verip alışveriş yapabilecek. Bu ürünler incelenip gerekirse yasaklanacak.
 • Uygun olmayan bir ürünün televizyonveya radyo reklamıyla satılması halinde önce bu içeriğin kaldırılması talep edilecek.
 • Denetim kurumları, internet ortamındaki sakıncalı ürünlerle ilgili uyarı, ürüne erişim kararının şirket tarafından uygulanmaması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK)başvurup içeriği kaldırtabilecek.

Bununla beraber devlet yeni oluşturacağı Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Destek ve Bilgi Sistemi ile trendleri takip edecek. Bu sistemle şikayetlere bağlı kalınmadan taramalar yapılıp ihlaller belirlenecek.  Kısacası yeni oluşturulan kurum elektronik ticarette moda ve trendler, internet forumları, tüketici şikayetleri, gelecekte elektronik ticarette popüler ve riskli olabilecek alanlar da sistem üzerinden tespit edilip izlenecek.

Müşteri ve üreticiyi bu yeni düzenlemelerle daha ferah bir ticaret ortamı beklemekte. SEO işlerinizi emin ellere bırakmak istiyorsanız SEO ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.