Bu yazıda sizlere özel blog ağı (PBN) kullanmanın yararlarını, zararlarını, neden kullanmamanız ve kullanmanız gerektiğini anlatacağız.

1. Maliyet

PBN’in en büyük eksilerinden biri, bir ağın geliştirilmesi ve sürdürülmesi maliyetidir. Eğer auction (herhangi bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek, reklamların hangi sırayla gösterileceğini ayarlamak gibi işlemleri yapmak ve vesaire) modeliyle çalışıyorsanız bu durum size iyi bir alan adı için 40-400$ arasında bir maliyete mal olacak. Eğer alan adı işleri için aracı kullanıyorsanız maliyet yine benzer aralıklarda olacaktır.

Tahmin ettiğiniz gibi bu işlem git gide büyüyecek ve maliyeti artacak.

Yeni alan adınızı güvenli hale getirdikten sonra, özel WHOIS için ödeme yapmanız, onu barındırmanız ve ona içerik eklemeniz gerekir.

100 dolara yeni bir alan adını satın alıp onu güvenli hale getirdiğinizi varsayalım:

 • Domain = 100$
 • Özel Whois = 5$
 • Hosting = 12$
 • Makale = 5$ (iyi bir PBN’nin birden fazla makalesi olur)

Bir site için 112$ harcadınız bile.

Maliyetin yüksek olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Zaman yatırımından bahsetmemize izin verin.

hizli-pbn-olusturma

2. Zaman Yatırımı

Kaliteli bir PBN oluşturmak ciddi bir zaman kaybı olabilir. İlk olarak, satın almaya layık olan alan adlarını bulmalısınız. Alanların yaklaşık% 95’i işe yaramazdır ve bu alanlara para akıtmak çok cömertçe!

10 web sitesi ağı oluşturmaya çalıştığınızı varsayalım. On nitelikli alan bulmak için sizin 6-12 saat arasında bir vakit harcamanız gerekiyor. “Nitelikli” bir alanın en az 15 kişisi ve 15 kişilik bir Alan Yetkilendirmesi olmalıdır.

Artık on alan adına sahip olduğunuza ve bunları güvence altına aldığınıza göre şimdi bunları ayarlamalısınız. Web sağlayıcılarını bulmak ve bu siteleri geliştirmeye hazır hale getirmek 2 ila 4 saat sürecektir.

Ardından, gerekli tüm sayfaları oluşturmanız, uygun temaları bulup yüklemeniz, içerik yazmanız ve yazı işleri için dış kaynak kullanmanız, eklentileri yüklemeniz ve sitenin görünümünü normal yaparak siteyi geliştirmeniz gerekir. Ekstra işler yapıp güvende olmak istiyorsanız, her site için sosyal hesaplar da oluşturmak isteyebilirsiniz.

Bu işlem site başına 1-2 saat sürebilir.

Bu, 10 web sitesi ağı için yaklaşık 36 saate eşittir.

Bu hesaplama, karşılaşabileceğiniz herhangi bir barındırma veya saldırı sorununu da hesaba katmaz. Ucuz web host çalışanları genellikle size herhangi bir rapor vermeksizin işten çıkıp korkunç uptime (çalışma süresi) süresine (mesai saatine) sahip olurlar.

Bu konularla uğraşmanız ciddi bir zaman katili olmanıza sebep olabilir.

Şimdi, bu adımları kendiniz yapmak yerine başkasına yaptırarak dışarıdan destek alabilirsiniz fakat dış kaynak kullandığınızda masraflarınızı artırırsınız. Daha yüksek harcamalar, yaptığınız yatırımların gelirleri azaltacak ve sürenizden çalmaya devam edecek.

white hat seo teknikleri

O halde bir sonraki adıma geçelim:

PBN’lerin iyi bir “Yatırım Getirisi” (ROI) ve “Dönüş Zamanı” (ROT) var mı?

PBN’lerin Kullanılmasının Yatırım Getirisi

Hem siz hem ben, paranın değerini anladığımızdan, oradan başlayalım.

Bu örnekte, anahtar kelime öbeğini kullanacağım: “Los Angeles kişisel yaralanma avukatı”.

Bu anahtar kelime ile ilgili bazı hızlı numaralar:

 • Ayda yaklaşık 1.000 arama alır
 • İlk sayfada rakipler için ortalama bağlantı referans bağlantı 135 olarak tespit edildi.

Bu verilerin gösterdiği şey, bu anahtar kelime için sıralama yapmak ve sıralamada yer almak için yaklaşık 135 adet süresi dolmuş alana (domain) ihtiyacınız olduğudur.

google pbn nedir

Bu tam bir bilim değil. Bu süreç daha fazla zaman alabilir veya daha kısa sürebilir. Ayrıca, alan adlarının kalitesini de göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk sayfada yer alan rakipler bağlantılarının çoğunu yüksek otorite sitelerinden alıyorsa, düşük metrik süresi dolmuş alan adları etkili olmaz.

Bununla birlikte, ortalama bağlantı oluşturan kök alan adlarını bilmek, bir anahtar kelimeyi hedeflemenin Yatırım Getirisi’ni ön görmenizi sağlayacaktır.

Yaptığınız yatırımın getirisini doğru tahmin etmeniz için bilmeniz gereken diğer noktalar şunlar:

 • Ortalama SERP CTR ~% 3 -% 30 (daha yüksek sıralamalar için daha yüksek TO)
 • Ortalama PTL Dönüşümü ~ %5
 • Yeni Müşteri (ILC) Dönüşümü için Ortalama Gelen Gelir ~ %21

Bir ağ sitesi geliştirmek için yaklaşık maliyet = ~ 112 $

 • Bir ağ sitesi geliştirmek için harcanan yaklaşık zaman = ~ 1 saat

Aşağıda, konuyu daha iyi anlamanız açısından bir tablo yer alıyor.

Bunlar cömert hesaplamalar ancak PBN’leri kullanma fikrinin ROI potansiyeli hakkında bir fikir verir. Bir kişisel yaralanma müşterisinin Yaşam Boyu Değeri (LTV) yüksektir. Bu uç noktaya sahip bir LTV’ye sahip olacak pek çok niş yoktur, yani pozitif bir yatırım getirisi elde etmek daha uzun zaman alacaktır.

Birinci ay ile üçüncü ay hesaplamaları,  “Los Angeles kişisel yaralanma avukatı” için ilk sayfadaki sıralamaya dayanmaktadır. Bunun rekabetçi bir niş olduğunu aklınızda bulundurun. Bu nedenle, muhtemelen 6-12 ay sonunda ilk sayfaya ulaşabilirsiniz(eğer iyi iseniz). Bu, oraya varıncaya kadar belirli bir yerde debelenip duracağınız anlamına gelir.

SEO’ya 28 Bin Dolar Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

Yirmi sekiz bin dolar ile SEO alanında birden çok adım atabilirsiniz. Beş yüz dolarla bile SEO için bir şeyler yapabilirsiniz ancak bu yetmez, ter üstüne ter akıtmanız yani çok çalışmanız da şart. Eğer sermayeye sahip değilseniz, Mark Cuban‘ın söylediği gibi, parasızlığınızı alın teriniz ile telafi etmek zorundasınız. Bununla birlikte, SEO’ya PBN’lerin dışında yatırım yapmanın iki yolu vardır:

İçerik

pbn-icerik

İçerik odaklı SEO stratejileri, zamana karşı mücadele edecek. Sadece içerik odaklı stratejiler en güvenli değil, aynı zamanda aslında en ölçeklenebilir bağlantı edinme modelidir. Eğer 28 bin dolar paranız varsa, bunun% 80’ini, değerli içerik varlıklarını oluşturmaya yatırmalısınız. Kısacası, bu piyasa standartlarından daha iyi değerli içerikler oluşturmak anlamına gelir.

Gerçek Backlinkler (Geri Bağlantılar)

Backlink kullanmadan SEO alanında başarılı olmuş kişiler bulmak oldukça nadir olan bir olaydır. Ancak PBN’leri kullanmadığınız için, gerçek geri bağlantılara yani backlinklere odaklanmalısınız. “Gerçek” backlink’ler, trafiğe sahip olan ve editöryal takdir yetkinizin bulunmadığı web sitelerinden gelir. Gerçek backlink edinmenin üç yolu vardır:

 1. İçeriğinizi tanıtım yoluyla tanıtıp öne çıkarın.
 2. İçeriğinizi misafir yazarlık yaparak tanıtın.
 3. Yerleşim yoluyla backlink edinin (riskli).

PBN’leri kullanmanın yatırım getirisini ve aynı zamanda sermaye yatırımı için bazı alternatifleri bilmediğinizden, PBN’leri kullanmanın son olumsuz yönünü açıklamamıza izin verin.

3. Risk

Kabul edin. Ağınızı ne kadar iyi geliştirirseniz geliştirin, her zaman iki tehlikeyle baş başa kalacaksınız : A) siteleriniz indexlerinin silinmesi ve B) doğal olmayan gelen bağlantılar için elle cezalandırılmanız.

Saniyeler içinde, hem nakit hem de zaman yatırımınız hiçbir şey için değmeyen işe yaramaz ikili haline gelecek.

Bunun yerine bütün paranızı ve bütün zamanınızı daha fazla para kazanmak için harcayabilirdiniz.

Tamam, tamam.

PBN’lere çok fazla yüklendik ancak bütün PBN’ler kötü değildir.

Bir PBN Kullanmanız İçin Üç Neden

Biraz da özel blog ağı kullanmanın avantajlarından bahsedelim:

1. Kontrol

SEO’da kontrol sahibi olmak güçlü olmaktır ve muhteşem bir olaydır. Bir ağ ile, link metnini ve bağlantılarını yönetip onları kontrol edebilir ve neyin işe yaradığını görmek için deli gibi test yapabilirsiniz. Başka hiçbir bağlantı kurma stratejisi size böyle bir özgürlük sağlamaz.

En kötü senaryodan bahsedersek en fazla elle ceza alırsınız. Kontrolünüz olduğundan, linkleri kaldırabilirsiniz ve bu sayede cezanızı kaldırtabilirsiniz.

GSA bağlantıları oluşturduysanız veya sahip olmadığınız sitelere bağlantı sattıysanız, manuel ceza kaldırma işlemi hemen hemen imkansız hale gelir.

2. Anında Yetkinlik ve Saygınlık

Özel blog ağları güçlüdür, çünkü yaşlı ve güvenilir bir web sitesinin yetkisini kullanıyorsunuz. Muhtemelen deneyimlediğiniz gibi bu tür bağlantıları sosyal yollardan ya da doğal yollardan elde etmek çok zordur.

3. Sosyal Yardım veya Birileriyle İlişki Oluşturmak Yok

Özel blog ağlarına güveniyorsanız birisine ulaşmak veya birisiyle ilişki kurmak için zaman harcamak zorunda kalmazsınız. Bu iyi bir şey olmasa da size zaman kazandırabilir.

Yani, bir PBN kullanmanın hem artıları hem de eksileri olduğundan, herhangi bir çözüm var mı?

En Üst Düzey PBN Stratejisi

Çok fazla SEO modelinin özel blog ağlarına çok fazla güvenerek büyük işlere kalkıştığını ve büyük bir hata yaptığını görüyorum. Daha önce bu sözü duymuşsunuzdur: “Tüm yumurtaları bir sepete asla koyma.”

Bu HERHANGİ bir bağlantı kurma türü için geçerlidir.

Yıldan yıla Google, tek bir bağlantı oluşturma yöntemiyle çeşitlendirilmemiş ve güvenilir olmayan SEO’ları yok etti.

Özel blog ağlarına nasıl yaklaşmanız gerektiğini söyleyeceğim:

İlk olarak, bir bağlantı kurma stratejisi riskini değerlendirin. Ardından, bu stratejiye ne kadar sermaye ve zaman ayıracağınıza karar verin.

Örneğin, “daha riskli” hisse senetlerine yatırım yapabilirim çünkü potansiyel getirisi daha yüksek. ancak genel olarak riskli stoklar sadece genel portföyümün küçük bir yüzdesini oluşturacak.

Bu düşünce tarzı, bağlantı kurma konusuna ve özel blog ağlarına tam olarak nasıl yaklaşmanız gerektiğini gösteren bir düşünce biçimidir.

Gelen bağlantılarınızın yüzde yüzü PBN’lerden geliyorsa, ateşle oynuyorsunuz demektir.

PBN’ler diğer bağlantı kurma çabalarınızı desteklemelidir. Endüstrinizdeki ilişkilerin oluşturulması ve geliştirilmesi, içerik tanıtımı (erişim yoluyla) ve içerik varlıkları oluşturma gibi diğer önemli otorite oluşturma faaliyetlerinin yerine geçmemelidirler.

Eğer PBN bağlantılarınızı genel bağlantı profilinizin yüzde beşi ila yirmisi arasında tutarsanız, oldukça güvende olacaksınız.

PBN’ler her zaman risklidir ancak bağlantı profilinizin yalnızca küçük bir yüzdesi olduklarında bu risk azalır.

Bağlantılarınızın diğer yüzde sekseni ila yüzde doksanı; editoryal bağlantılardan, işletme listelerinden, marka sitelerden veya niş blog / forum yorumları gibi dahili sayfalardan gelmelidir. Ayrıca White SEO tekniklerini de kullanabilirsiniz.

Kendinize bu soruyu sorma vakti geldi:

PBN’ler sonuçlarına katlanılması değen bir oluşum mudur?

Karar sizin.

90/10 bağlantı çeşitliliği kuralını takip ederseniz gerçek backlinkler elde etmek için zaman harcamak zorunda kalacaksınız.

Aynı zamanda, azaltılmış riskle PBN bağlantılarının avantajlarını da elde edeceksiniz.

Aklınızda Tutun:

Pazarlama, yatırım getirisi ile ilgilidir. Yalnızca PBN bağlantılarını kullanarak yatırım getirisi alabileceğinizi düşünüyorsanız, yapın!

Çoğu insan için, daha güvenli taktikleri ve daha çok para getiren yöntemleri kullanmak en iyisidir.