Google, arama ağı algoritmasının ziyaretçilerine daha iyi hizmet verebilmek için yılda 500’den fazla irili ufaklı güncelleme yaparak geliştirmeye çalışıyor. Bazı güncellemeleri hiç fark etmesek dahi çekirdek güncelleme dediğimiz büyük çaplı güncellemeler genelde sıralamaları etkiliyor. Google süre gelen çekirdek güncellemelerine bir yenisini daha ekledi. Yapılan güncellemelerin temelinde yine insan faktörü yatmakta. Google bu güncellemeleri kullanıcılarına en iyi arama sonuçlarını sunmak ve dizini temiz tutmak amaçlı gerçekleştiriyor. Bu sebeple tüm bu güncellemelerin temelinde kullanıcı deneyimi yatıyor diyebiliriz.

4 Mayıs Google Çekirdek Güncellemesi Detayları

Mayıs 2020 güncellemesi ile ilgili çok fazla detay paylaşmasa da daha önce yayınlanan bir güncelleme içeriğini işaret etti. 1 Ağustos 2019 Perşembe günü yayınlanan https://webmasters.googleblog.com/2019/08/core-updates.html güncellemede kapsamlı olarak nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedilmekte. Aslında geliştirmelere ışık tutan ilk versiyon güncelleme yazın gelen güncelleme diyebiliriz. Gerekli tüm detaylar direkt olarak webmasters.googleblog.com’da işaret edilen içerikte yer aldığından burada kısaca özet çıkartmaya çalıştık. SEO ile ilgilenen web site sahiplerine fayda sağlayabilmek amacıyla bazı maddelere tekrar değinmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

4 Mayıs 2020 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Arama sorgularına hitap eden, orijinal, anlamlı ve fayda iletişimi benimsenerek hazırlanmış içerikler oluşturmaya dikkat edeceğiz. Bu durumda info içeriklerinin yükselişe geçeceğini söylemek mümkün.
  • Sadece bir içerik olarak değil var olan tüm içerikleriniz için kriterleri esas alın. Çünkü yayında olan her içeriğiniz ziyaretçinizle buluştuğunuz, temas ettiğiniz nokta olabilir. Sayfa sayfa değil sitenizi bir bütün olarak değerlendirip, bütün içeriklerinize aynı özeni gösterin. Kısacası; web sitenizi bütünsel yaklaşımla kolektif olarak ele alın.
  • Aslında bütün çekirdek güncellemelerinin temelinde yatan bir gerçek var. Bu gerçek: Kullanıcı deneyimi. Bu güncelleme bizlere kullanıcı deneyimine daha çok önem vermemiz gerektiğine dair sinyaller verdi.
  • Bu gibi güncellemelerin her sektörde farklı düzeylerde farklı şekilde etkileri görülebilir. Hiçbir şekilde motivasyonunuzu kaybetmeyin ve bu süreçte eksiklerinizi giderin. Şunu asla unutmayalım Google hiç bir zaman kalıcı bir ceza algoritması çalıştırmaz, eğer sıralama kaybı yaşıyorsanız sitenizi tekrar gözden geçirin, belki hiç önemsemediğiniz sayfalarınız bütün sitenizin kalitesini etkiliyordur.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi aslında bu güncelleme zaten önem verdiğimiz SEO anlamında çalıştığımız değerlere daha fazla önem vermemiz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Kişisel olarak SEO ekibimize ve bizlere en sık gelen sorulardan bir tanesi “Sitem sıralama kaybı yaşadı. Ne zaman eski haline geri döner?” tarzında sorular oluyor. Cevap verecek olursak eğer şu şekilde toparlayabiliriz.

Eğer sitenize manuel bir işlem uygulanmadıysa yapılan değişiklikler elbette ki etkisini gösterecektir ancak Google tarafından bu süre net şekilde belirtilmese de yaptığınız değişikliklerin bir sonraki çekirdek algoritma güncellemesine kadar etkisini göremeyebilirsiniz gibi bir söylem mevcut. Yani süreçte biraz nefes tutmak, biraz sabırlı olmak gerekebilir.

Bu gibi güncellemeler sonrası çok kısa süre içerisinde tabiri caizse bilgi bombardımanı yapılıyor. Ancak en doğru kaynağın yine Google olduğunu unutmayalım. Yanlış bilgiler ışığında acele bir takım müdahalelerde bulunup sonuç alamamak zaman zaman motivasyon kaybına sebep olabilir. Sitemizi daha kötü bir çıkmazın içine sokabiliriz. Bu sebeple bilgiyi genel hatlarıyla değerlendirip anlamlandırdıktan sonra doğru ölçümleme yöntemini kullanarak sitenize dair sonuçları değerlendirebilirsiniz. Değerlendirdiğiniz sonuçlar ışığında aksiyon almak sizler için bir yol haritası niteliğinde olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.