2023 Google açısından SEO Trendleri Nelerdir? 2023 yılı itibariyle Google ve diğer arama motorları SEO kriterlerini oldukça yükseltti. Peki bu trend olan ve kullanıcı odaklı olan yeni kıstaslar nelerdir? Gelin hep birlikte 10 adet kritik olan ve dikkat edilmesi gereken SEO faktörlerine göz atalım:

2022-seo-trendleri

1. İçeriğinizi Doğru Konumlandırın

SEO odaklı bir proje yürüttüğünüzde yapmanız gereken en önemli inceliklerden birisi de içeriğinizin arama motoru optimizasyonuna uygun bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Bunu uygulayabilmek için de bir takım kriterlere ihtiyacımız olur. Örneğin, hedef kitlenizin aramış olduğu kelimeleri doğru bir şekilde hedeflemeniz gerekir. Bunun için SEMRush gibi profesyonel araçları kullanmanın yanı sıra, Keyword IO tool gibi bir program da kullanılabilir. Bunun dışında Google’a arama niyetinizi yazarak bu içeriğin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Diğer bir husus ise kelimenizin aylık aranma hacmidir. Hedef olarak belirlemiş olduğunuz kelimenin aylık aranma hacmi düşükse sitenizin ziyaretçisi de o oranda düşük olacak ve artış göstermeyecektir. Bunun için de yine SEMRush gibi profesyonel bir SEO aracı ile kelimenin aylık aranma hacmini kontrol edebilirsiniz. Son olarak ise kelimenin zorluk gücü oldukça önem kazanmaktadır. Sitenize uygun bir şekilde güce sahip anahtar kelimeyi tercih etmeniz yine sizi uygun bir pozisyonda uzun soluklu bir şekilde üst sıralarda yer almanızı kolaylaştıracaktır.

2. Örümceklere Yolları Açın

Arama motorlarının sitenizi rahat bir şekilde tarayabilmesi ve anlamlandırabilmesi için web sitenizin taranabilir ve arama motoru dostu olması oldukça önemlidir. Sitenizin hızı, indexlerin açık olması, tarama bütçenizin doğru kullanımı bu anlamda oldukça gereklidir. Bu sayede teknik açıdan SEO örümcekleri sitenizi hızlı bir şekilde tarayabilecek ve sizleri en uygun pozisyona yerleştirmeyi sağlayacaktır. Sitenizin taranabilir olup olmadığını SEMRush, Search Console ve ScreamingFrog gibi araçlar ile öğrenebilirsiniz.

3. Linklerin Gücüne Önem Verin

Sitenizin içerisinde vermiş olduğunuz iç linklemelerin önemi oldukça büyüktür. Sitenizin footer kısmında ve header kısmında yer alan iç dolaşım linklerinin yanı sıra yan tarafların da verimli ve mobil uyumlu bir şekilde kullanılması oldukça önem arz etmektedir. Bunun dışında sitenizin dışından gelen linkler de sizin otorite gücünüzü gösterir. Sizlerden başka siteler tarafından bahsediliyor olması, Google ve diğer arama motorları açısından itibarınızı arttırır. Bu bir bakıma akademik bir çalışma gibidir. Ne kadar çok anlamlı, alakalı ve doğru referanslar alırsanız o kadar fazla sitenizin itibarı ve domain gücü artar. Bunun dışında dışardan gelen zararlı linkleri de Google arama sonuçlarında verim alabilmeniz için engellemeniz gerekmektedir. Sitenize zararı dokunan toksik linkleri ise SEMRush gibi profesyonel bir tool aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

4. Gelen Ziyaretçilerinizi Memnun Edin

Sitenize arama motorları aracılığıyla gelmiş ziyaretçilerinizin mutlu olması oldukça önemli bir husustur. Arama niyetine uygun tüm SEO taktiklerini uygulamanız bu anlamda yeterli olmaz. Çünkü arama motorlarının yine burada ölçümlediği hemen çıkma oranı, siteyi ziyaret süresi ve dönüşüm miktarı / oranı gibi dikkat etmiş olduğu kıstasları mevcuttur. Dolayısıyla sahip olacağınız içeriklerin anlamlı, ilgili ve potansiyel hedef kitlenizi memnun edecek bir nitelikte içeriğe sahip olduğunuzdan mutlaka emin olun.

5. Eşsiz İçeriğe Önem Verin

Organik arama sonuçlarının baş vitrininde taçlandırılmak istiyorsanız organik bir içeriğe sahip olmalısınız. İçeriğinizin vermiş olduğu bilgiler, cümleler, kurgu yapısı, uzunluğu, paragraf sayısı ve alt başlıklar gibi kriterlere dikkat etmelisiniz ve kopya içerik üretiminden uzak durmalısınız. Ayrıca çeviri araçları ile eklenmiş olan içerikler de doğrudan kopya içerik olarak sayılmaktadır. Bunun dışında sitenizin içerisinde de aynı veya çok yakın içerikler barındıran sayfalarınızın bulunmaması gerekmektedir. Bulunması taktirinde bu da birden fazla aynı içerik sorununa yol açabilmekte ve arama motorları tarafından cezalandırılabilmektedir.

6. Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik Konularına Önem Verin

İçerikleriniz, referanslarınız, anahtar kelimeleriniz ve kullanıcı niyetine uygun veriler sağlamanız her zaman sürdürülebilir ve yeterli bir çözüm değildir. Bahsi geçen alan için yeterince doyurucu ve uzmanlık barındıran bir içeriğe sahip olmanız, belirli bir iletişim adresinizin ve detaylı olarak ilgili konu hakkında künyenizin yer alması oldukça mühimdir. Bu da arama motorları tarafından yetkili ve etkili bir web site olarak tanımlanmanızı sağlar.

7. İçeriklerinizin Tazeliğine Önem Verin

İçerikleriniz her zaman için geçerli olsa bile birtakım yeniliklere ihtiyaç duyar ve güncellenmesi gerekir. Örneğin tarihler, içerde belirtmiş olduğunuz linkler, alınan ödüller veya ürünlerin isimleri gibi birçok parametrenin zaman geçtikçe güncellenmesi gerekir ve bu durum oldukça önemlidir. Bunun dışında ilgili sayfalarınızın hızı, mobil görüntülenmesi ve iletişim formlarınızın (varsa) aktif olarak incelenmesi ve gerektiği takdirde gerekli optimizasyonların sağlanması oldukça önemlidir.

8. Tıklanma (CTR) Oranına Önem Verin

İngilizce’de Click-through rate olarak ifade edilen tıklama oranı siteleriniz için organik açıdan da oldukça mühimdir. Kesinliği olmasa da kaç kişinin alakalı olarak bulduğu ve sitenize tıkladığı Google ve diğer arama motorlarının sitenize vermiş olduğu puanlama sistemini doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkilediği literatürde ifade edilmektedir. Bu anlamda doğru başlık ve meta tanımlarınız ile doğru bir şekilde hedef kitlenizin karşısına çıkmanız oldukça önemlidir.

9. Site Hızına Önem Verin

Sitenizin hızı hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları tarafından oldukça değer verilen bir faktördür. Kullanıcılar verilerinize hızlı bir şekilde elde etmek istersen arama motorları da daha fazla sayfalarınızı anlamlı bir şekilde tarayabilme imkanı oluşturulabilmesini istemektedir. 2010 yılı itibariyle hız konusunu Google ele almış ancak majör bir adım atmamıştır. Ancak günümüzde, site hızının özellikle mobil tarafında yüksek olması sıralamalar açısından önemli bir kriter haline geldiği elde ettiğimiz sonuçlar neticesinde açık bir şekilde belli olmuştur. Site hızınızı ölçmeye Google Lighthouse ile başlayabilirsiniz.

10. Mobil Uyuma Önem Verin

Web sitenizin sadece masaüstüne uyumlu bir şekilde yanıt vermesi artık yeterli bir kriter değildir. Sitenizin mobil odaklı olması ve taşınabilir tüm cihazlara karşı uygun yanıtlar verebilmesi günümüz teknolojisinde ve kullanım deneyiminde oldukça önemlidir. Arama motorları da bu anlamda kendilerini mobil odaklı bir şekilde geliştirmişler ve SEO için mobil önceliğe ağırlık vermişlerdir. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını buradan tıklayarak öğrenebilirsiniz.