Yıllardır SEO‘da “içerik kraldır” mottosu en ünlü ve en yaygın mottodur, content marketingin kıyısından köşesinden geçmiş herkes bu söze aşinadır.Bu yüzden yazının bundan sonrasında “Kral içerik” olarak devam edeceğim. Her kral içerik dediğimde 1. satırda yazdığım motto aklımıza gelsin.

sikilan-adam

Kral içerik size, yüksek sıralama kazandırır, yüksek etkileşim kazandırır daha çok soru-cevap şeklinde bloglarınızı canlı tutar.  Ama şunu unutmamak gerekir, ezbere bilenen bir durum var SEO paketi satın alırken bile karşımıza çıkar, “En az 300 kelimelik tanıtım yazısı”, “1000 kelimelik özgün tanıtım yazısı” gibi. Yazı 10.000 kelime olup kullanıcıya bir deneyim yaşatmıyorsa, kullanıcıyı etkileşime sokamıyorsa o yazı kral değil soytarıdır. Hangi içerik kraldır? Son dönemdeki güncellemeler ile zaten google zekası en ileri seviyesine yükselmiştir. Uzun yazı yazdınız diye sıralamada sitenizi üst taraflara atmaz, size mükemmel SEO skoru kazandırmaz. İnsanları uzun uzun yazılarla sıkmanızı google ve ziyaretçiler is-te-mez!

İşi yarar, insanlara bilge veren , viral olarak paylaşılan her içerik uzun bir içerikten çok daha KRALDIR!

Kral içerik nasıl olmalıdır ?

  • Hızlıca açılır olmalıdır

Sadece içeriği yazmakla iş bitmiyor, web sitenizin bulunduğu sunucu, web sitenizde bulunan gereksiz JS ve CSS kodları gibi durumlar sayfanın açılış hızını düşürebilir. Bu durum SEO skorunu olumsuz etkiler, bu durum aynı zamanda etkileşimide olumsuz etkiler. Bunların hepsi birbirine bağlantılı dolaylı hatalar zinciridir. Sitenizin açılmasını beklerken sıkılan ziyaretçi herhangi bir şekilde sitede durmadığı için olumlu bir yanı olmayacaktır.

  • İlk paragrafta okuyucuya ne anlatmak istediğini net olarak vermelidir.

Bir üstte bahsettiğimiz zaman kavramı burada aynen geçerlidir. İnternet kullanıcısı olan herkesin zamanı çok kıymetlidir. Onlara almak istedikleri yazıyı ilk paragraftan veremiyorsanız o içeriği çöpe atın. Lafı eveleyip gevelemeye gerek yok, net olun.

  • SEO kaygısı olmadan yazılmalıdır, en azından SEO için yazıldığı okuyucuya belli edilmemelidir.

Türkiye çok zor dönemler atlattı, 500 kelime başlıklar, anlamsız keyword dolu sayfalar vb… Bütün bunlar artık geride kaldı. ( tamamen olmasa bile eskisi gibi değil) SEO kaygısı olarak bir yazı yazıp sağına soluna , hemen izle hd izle hadi izle gel izle gibi keyword basarsanız artık insanlar sizin spam yaptığını çok kolay anlıyor ve tabi Google’da. Kaş yapayım derken göz çıkartmanıın luzümu yok.

  • Kolay anlaşılır bir dilde olmalıdır

Kolay, akıcı bir dil olmalı, okuyucular yazının sonuna kadar kahvesinden her yudum aldığında yazı bitmesin diye heves etmeli, sonuna kadar okunmayan hiç bir yazı etkileşim olamaz, hem sosyal medya, hem site üzerinde.

  • Resim & Video gibi metalarla desteklenmelidir.

Ziyaretçilerin sitede zaman geçirmesi google’un gözünde etkileşim sayılıyor. Web sitemizde ilgili makalemizin içerisine ufak ufak videolar, gifler serpiştirirsek ( son dönemde buzzfeed, onedio gibi projelerin yürüme sebebi) daha fazla etkileşim skoru toplayabilirsiniz. Bu skor eşittir SEO skoru diyebilirsiniz.