Sayfalarınızı optimize ettiniz, özenle yerleştirdiğiniz başlık etiketlerini kontrol ettiniz, tıklamalarınızı arttırmak için harika bir açıklama hazırladınız, daha önce yazdığınız yazılarınızda bulunan benzer kelimeleri kullanarak hedef anahtar kelimenizi kullandınız ve içeriği gerçekten iyi bir şekilde hazırladınız. Google’a elinizden geldiği kadar en iyi şekilde kendinizi kanıtladınız ve ona “Bu içerik tamamen birbiriyle bağlantılı bilgiler içeriyor!” dediniz. Ancak o da ne!? Bir türlü sıralamaya giremiyorsunuz.

Sinir bozucu, değil mi? Bu yazıyla beraber bu sinir bozucu durumdan tamamen kurtulacaksınız. Okuyacağınız bu içerikte, her şeyi yaptığınız halde sizi sıralamalardan geri tutan faktörleri bir bir göreceksiniz ve büyük ziyaretçi kitlelerine istikrarlı bir şekilde ulaşmaya başlayacaksınız. Şimdi size lazım olan gerekli püf noktalardan bahsedelim.

Siteniz ile ilgili yapabileceğiniz bazı hileleri öğreneceksiniz ve sonra bu yöntemleri sitenizin her yerinde uygulamak için can atacaksınız.

 

Adım 1: Google’da hızlı bir araştırma yapın.

Google
Google

Merhaba operatör!

Tek tek arama yaparak zamanınızı kaybetmek yerine aşağıdaki kısayolları kullanarak kendi siteniz hakkında hızlı bir arama yapabilirsiniz. (Big G = Büyük Google)

 • site:siteismi.com
 • site:siteismi.com/blog
 • site:siteismi.com/blog/my-site-rocks

Bu arama, Google’a şunu söylemektedir: “Hey, Big G, bana web sitenizin dizininde bulunan sitemin arama bilgilerinin tamamını gösterin.” Bunu yaptıktan sonra göreceğiniz manzara aşağıdaki gibi olacaktır.

Yukarıdaki gibi bir sonuç görüyorsanız, siteniz dizine eklenmediği için sıralamalarda kendinizi göremezsiniz. Sıralama yapılabilmesi için önce dizine eklenmeniz gerekiyor ve sitenizin dizine eklenebilmesi için taranması gerekiyor. Endekslenmeden sıralamaya çalışmak, iş başvurusu yaparken CV’nizi eklemeyi unutmak gibidir.

Arama konsolu sizi kontrol etmeye başlıyor

Google, sizi yukarıda gördüğünüz sonuçlar sayfasında doğrudan Google Arama Konsoluna yönlendiriyor.

Google’ın bu davraşının anlamı şu: “Git ve arama konsolunu sitene kur!” Arama konsolunu kurduğunuzda ve bu Google tarafından doğrulandığında , işlemlere başlayabilirsiniz. Aşağıdaki linkten Google’a başvurun.

Google-search-console
Google Search Console

https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url

Yukarıda verilen linkten yararlanın. İstatistiklerinizi ve bilgilerinizi grafik biçiminde görmek için “Google Dizini“ne (Google Index) ve ardından “Dizin Durumu“na (Index Status) tıklayın! Sayfalarınızın zamanla nasıl endekslendiğini izlemek için kesinlikle kullanışlıdır.

Siteniz dizine eklenmediyse, robots.txt dosyanızı daha yakından incelemeniz  gerekmektedir. Google’ın sitenizi dizine ekleyememesinin bir nedeni olup olmadığını öğrenmek için Arama Konsolu (Search Console) iletilerinizi kontrol edin. Google, robots.txt dosyanıza erişemezse, orada listelenen sayfaları taramaktan kaçınmak için dizine eklemeyi bırakacaktır.

Toolkit: Araç Seti

Google Search Console – Neden taranmadığınız ve dizine eklenmediğinizi öğrenin.

Adım 2: Sıralamanızı öğrenin

Sayfalarınızın tarandığını ve dizine eklendiğini bildiğinize göre, sıralama sonuçlarının en üst noktasına ulaşmasını istiyorsunuz değil mi? Sıralamanızı kontrol edin.

Bu iş özen isteyen bir iştir. İşinizi sıkı bir şekilde takip etmeli ve işleri en kısa sürede en iyi şekilde halletmek zorundasınız. Sayfanızda kullandığınız marka adınızı, birincil anahtar kelimelerinizi, ikincil anahtar kelimelerinizi, kelimeleri ve kelime öbeklerinizi dikkatli kullanılmalısınız. Sayfanızdaki içeriklerinize iyi bakın!

Tempoyu arttırın!

Sitenizi ilk sayfada bulamıyor musunuz? Sitenizi sıralamalarda bulmak için arama sonuçlarını ayrı sayfalarda görmek yani tek tek yeni sekme açmak yerine, aramalarınızda bir defada 50 veya 100 sonuç görmeniz adına tarayıcınızdaki ayarları değiştireceğiz, böylece her aramayla daha fazla sonuç görebileceksiniz. Bunun için şu ayarları yapınız:

Mac: CMD + F | Windows: CTRL + F – kombinasyonlarıyla alan adınızı aratın.

Bu işlem, ilk 50 veya ilk 100’de olup olmadığınızı anlamak için hızlı bir kontrol etme yöntemidir. Google’da oturum açtığınızda tarayıcınızın size özel kişiselleştirilmiş (sadece size özel olarak sunulan) sonuçları gösterebileceğini unutmayın, bu nedenle çıkış yapın ve gizli modda girin.

Herhangi iyi bir dedektif gibi anahtar kelimeyi, anahtar kelimenin sıralamadakini konumunu ve URL’sini şimdiden kaydedin. Bu yöntem, ileride ne kadar aşama kaydettiğinizi görebilmeniz için iyi bir seçenektir.

Uygulamalara başlama vakti!

Manuel aramalar herkese uygun değildir. Google arama sayfalarında ard arda anahtar kelime kovalamak zaman kaybından başka bir şey değil.  Bunun yerine Keyword Explorer’ı kullanarak anahtar kelimeler hakkında hızlı bir analiz yapabilirsiniz.

Bunun için ;

 • Ahrefs
 • Semrush
 • Moz
 • Majestic

isimli araçları kullanabilirsiniz. Şuanda en çok kullanılan Ahrefs ve Moz olmakla beraber Semrush ile Majestic de çok sık kullanılmaktadır.

Yeni bir liste oluşturarak veya hazır bir listeyi sisteme yükleyerek işlemi aktifleştirebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra yükselmek istediğiniz anahtar kelimeleriniz ile çalışmalara başlayabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bir listeyi açın ve sıralamanızı 1-10 arasında görmek için URL’nizde aktif edin.

Google anahtar kelime araştırması

Google anahtar kelime araştırması

İlk elli de misin, görmek ister misin?

Oluşturduğunuz listeyi alıp yukarıda bahsettiğimiz SEO araçlarından sıralamaları kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz alternatif olarak seobook , seo edge ve benzeri araçlar ile sıralamaları kontrol edebilmeniz mümkün. Moz’un Keywords Explorer ayrıntılı bir bilgi sunabiliyor bu konuda.

moz-keyword-explorer
Moz keyword Explorer

Yükselmeyi hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizin hangi sırada olduğunu kontrol edin ve internet adresiniz yani alan adınız kaçıncı sırada ve zamanla yükseliyor mu düşüyor mu bunu da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Moz Keyword Explorer, anahtar kelime gezgini olmasından yanı sıra arama hacmini de içinde barındıran bir oluşumdur ve isterseniz arama hacminden de yararlanabilirsiniz. Arama hacmine bakarken, bir anahtar kelimenin talebi ne kadar yüksek olursa, o kadar çok rekabet edeceğiniz rakiplerle karşılaşacağınızı unutmayın. Daha düşük arama hacmi olan anahtar kelimeler için iyi sıralama yapmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Eğer hiç kullanmadıysanız şuradaki yazımıza bir göz atmanızda fayda var.

Sıralamalarınızı takip etmek, neden beklediğiniz kadar performans göstermediğinizi anlamak için çok önemlidir. İstatistiklerde devamlı aşağıya doğru bir ok görüyorsanız bu düşüşünüz anlamına gelir. Hangi sitelerin sizin önünüzde olduğunu ve bu olayların nedenlerini araştırmanız gerekir.

Sürekli düşüş gösteren ivmeye sahip anahtar kelimelere dikkat edin.

Şu üzücü kırmızı okla gösterilen ve bu işaretle beraber (görselde yer alan aşağı kırmızı ok) veriminin azaldığı anlamına gelen bazı anahtar kelimeleri bulalım. Aşağıdaki görselde bazı anahtar kelimelerin, sıralamada düşüşte olduğunu göreceksiniz.

Yukarıdaki sonucun nedeni, rakiplerinizle yarıştığınız ortak anahtar kelimelerde rakiplerinizin bu anahtar kelimelerle daha güçlü bir şekilde iletişim halinde olması ve tekniksel olarak SEO analizinde sizden üstün olmasıdır. Öyleyse işleri düzgün yapmak için neler yapabileceğinizi öğrenelim.

Toolkit: Araç Seti

Keyword Explorer Lists – Anahtar kelimelerinizin sıralamalarını anı anına kontrol edin!

Moz Pro – Sıralamalarınızı (ve rakiplerinizin) zamanla takip edin.

Adım 3 : Kendinizin ve içeriğiniz birer arkadaş olduğundan emin olun

Çok sık değişiklik yapmayın!

Zıvanaya girmenizi ve içeriği çok sık değiştirmenizi tavsiye etmek doğru değil. Güncellemelerinizi kaydetmek için Google’ın bile zamana ihtiyacı var. Ancak, içeriğiniz biraz tozluysa ve rakiplerinize karşı kaybetme durumu içerisindeyseniz, o zaman, yerinde olduğunu düşündüğünüz şeylerin yerinde olup olmadığını kontrol etme zamanı gelmiştir.

Sayfanızı bir botmuş gibi inceleyin

Bir bot olduğunuzu düşünün ve karşınızda iki sitenin olduğunu hayal edin. Bir sitede karmakarışık fotoğraflar, irili ufaklı yazılar, kategorisiz yazılar varken diğer tarafta özenle hazırlanmış fotoğraf albümleri, vurgulamalara dahil dikkat edilmiş yazılar ve düzenli olarak kategorize edilmiş yazı içerikleri var. Siz bot olsanız hangisini kendi arama motorunuza kaydetmek isterdiniz? Büyük ihtimal ikinci siteyi seçitiniz. İşte botlar da bu mantıkla çalışır. Bu mantığın siteniz üzerinde haya geçebilmesi için biraz kodlama gerekli, aşağıda yapmanız gerekenler yer alıyor:

Firefox veya Chrome’u kullanarak sağ tıklayıp sayfa kaynağını görüntüleyebilirsiniz.

Kod okumaya alışkın değilseniz, kodlar oldukça korkutucu görünür.

Kodlarda işimize yarayacak olan parçaları “cımbızla kıl çekercesine” elde etmemiz için şu kısayolları kullanmalıyız:

Mac: CMD + F

Windows : CTRL + F

Çok önemli bilgi! Eğer “og:title” kodu görüyorsanız bu bir Facebook tag yapısıdır.(Etiketidir)

Aynı şekilde  eğer  “meta property=”og:description,” kodunu kullanıyorsanız bu da bir Facebook etiketidir. Bu yardım format kodu, Facebook üzerinden bir URL paylaşıldığında işlevini gerçekleştirir. Başlık ve Açıklama etiketlerinin bunlara bağladığından emin olmak isteyeceksiniz: Bu yüzden aşağıdaki gibi bir sistem gereklidir:

<title>Buraya sayfanızı açıklayacak en iyi başlığınız </title>

<meta name=”description” content=”Buraya sayfanızın açıklamasını yapacak en iyi açıklama metniniz” />

Temel Sayfa Optimizasyonu

e-ticaret-seo-nedir

Temel sayfa optimizasyonu aslında sayfalarınızı sürekli kontrol ettiğiniz için oldukça basittir ancak yeni başlayan için tam bir kâbustur. Bütün gününüzü tek bir başlık etiketi yazmaya çalışarak geçirmeyin.Bir yazınız için başlık etiketinde birincil anahtar kelimeyi mi yoksa ikincil anahtar kelimeyi mi kullanacağınıza karar veremiyorsanız önce bir sakinleşin ve sayfaya gelen botlarınız için ziyareti kısa süreli kesin. Aşağıda bahsettiğimiz yöntemlerle kısa sürede bu etiket probleminden kurtulacaksınız.

Başlık Etiketi Hakkında Temel Bilgiler

 • Başlık, içeriğiniz ile ilgili ve 55 karakteri geçmeyecek şekilde olmalıdır.
 • Başlığınız içerikle alâkalı olduğu için sıralama kasmak istediğiniz sözcükleri içerir ve bahsettiğiniz şeyleri doğru bir şekilde tanımlar.
 • Google, tıklanmalara ve tıklamalara çok önem verir. Başlığınızı ilgi çekici bir şekilde yazın.
 • Güzel şeyler ararken tıkladığınız başlıkları düşünün.
 • Tıkladığınız başlık etiketlerinin neler olduğuna bir bakın. Arama geçmişinize iyice bir göz atın, onlar sadece bir tık uzağınızdalar.

Açıklama Etiketleri Hakkında Temel Bilgiler

Açıklama etiketleri, “Arama Motoru Sonuç Sayfası”nın (SERP) altında yer alan ve aradığınız içeriği size açıklayan etiketlerdir. Bu etiketler, en fazla 155 karakter olarak kullanılmalıdırlar. Bu, doğrudan bir sıralama faktörü değildir, ancak tıklama oranlarına etkili bir şekilde etki edebilir. Ne kadar çok ziyaretçi size tıklarsa Google’a o kadar çok bildirim gider.

Sayfa üzerinden anahtar kelime kullanımı

seo-makale
SEO İçin Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimelerinizi buraya da girmek isteyeceksiniz ancak buna çok fazla vaktinizi ayırmayın. Eğer mükemmel kalitede bir içerik üretiyorsanız bu içerik kendiliğinden akacaktır. (İçerik akar, aramalarda bulunur.) Uzun vadede ne gerekiyorsa onu yapın, detaylarla zaman kaybetmeyin. Bir içeriği veya sayfayı açıklamak için sürekli aynı kelimeleri kullanmayın. Açıklama yaparken dilinizi kullanın ve bunu yaparken sayfanızı en iyi şekilde nasıl açıklarsınız onu düşünün. Başlık ve açıklama etiketlerinizle birlikte çalışmak için çok uğraştığınız tüm tıklamaları hatırlıyor musunuz? Eğer hepsi aramaya geri döndüyse, Google’ın bununla uğraştığını biliyor olmalısın. İçeriğin tıklanacak kadar değerli olmalı.

Google’da aramaları kontrol edin ve hangi içeriklerin tepede olduklarını bir kontrol edin. En çok tıklanan içeriklerin türlerine göz atın. Bu içeriklerle kendinizin olan içerikleri karşılaştırın, ne kadar iyi olduğunuzu veya ne kadar iyi olmadığınızı göreceksiniz.

Sitenizin tamamını düzenli olarak kontrol edin

Vaktinizi sürekli içerik üretmeye ayırıyor olabilirsiniz. Siz de insansınız sonuçta ve birkaç açıklama etiketi atlamış olabilirsiniz. Belki bir veya iki tane başlık etiketi kopyalayıp yapıştırdınız. İçeriklerinizin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Birinci sınıf, üstün kaliteli bir içerik sitesi oluşturmak istiyorsanız “düzen” ve “disiplin” şart.

Moz Pro kullananlar, içerik ve anahtar kelime kontrollerini şu şekilde yapabilirler : “Sıralamalar” sekmesine gidin ve “Optimize Et” düğmesine basın.

“Optimize Et” komutunu verecek olan düğmeye bastığınızda, Moz Pro botu harekete geçecektir ve hedeflediğiniz anahtar kelimeleri gözden geçirecektir. Bu bot; sayfanızı, içeriğinizi ve anahtar kelimelerinizi kontrol ederek size 100 üzerinden bir performans puanı verecek.

Üç sayfa tipi vardır, bunlara çok dikkat edin ve bunları sıkı bir şekilde takip edin:

 • Google’ın gözündeki en önemli sayfalar
 • Güçlü/Yüksek otoriteye sahip olan sayfalar
 • Patlamaya hazır (Otoritesel ve hit anlamında) sayfalar

Adım 4: Anahtar kelime uzmanı olun

Geleceği iyi olan bir anahtar kelime elinizde mevcut mu? Bir anahtar kelimeyi fenomen hale getirmek zor değil ancak bunun için sıkı bir araştırma gerekli. Wikipedia, eBay, AdWords, ve Image Packs kaynaklarını takip ediyor musunuz? En önemlisi SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) konusunda ne kadar iyisiniz?

Anahtar kelimelerinizin tıklanma oranlarının yüksek olması, diğer sitelerden daha iyi olmanızla ilgilidir. Tıklanma oranlarınızın yüksek olması uzun vadeli bir iştir. Bir zaman sonra kendinizi orada görmek size büyük bir keyif verecektir ancak bu keyif hiç de kısa sürede (en azından organik olarak) ulaşabileceğiniz bir keyif değil, sabırlı olmanız şart.

Rekabetten korkan bir site sahibi ise sadece düşük zorluktaki anahtar kelimelerle iş yapar. Bu sayede kısa sürede yükselir ancak uzun vadede kaybeder. Siz ise kısa süreli kaybeder ancak uzun vadede kazanırsınız.

Uzun süreli kazanma stratejisi, özellikle yükseltilmesi zor olan anahtar kelimelerle hazırlanır. Tabiki de bir kelime zor yükseliyor diye %100 kazanç sağlamaz, sağlayamaz. Her şey aramalarla ilgilidir ve kullanıcının ne istediğini iyi bilmeniz gerekmektedir. Arama trafiği olmayan, hiç kimsenin tıklamadığı ve aramalar konusunda aranma istatistikleri çok düşük olan bir anahtar kelime ile de iş yapmayın, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Biraz rekabet, iyi bir şeydir – sağlıklı, karlı bir endüstrinin olduğunu gösterir.

Anahtar kelimelerle ilgili rekabette nasıl davranmanız gerektiğini göstermek için biraz talep edilen ve yükselme konusunda çok da zor olmayan bir anahtar kelime ile çalışmaya başlayacağız. Bunun yanında, organik rekabetin ne olduğunu ve hangi anahtar kelime zorluğunu hedefleyebileceğinizi de öğreneceksiniz.

Bu sözde “rekabet” in anlamı nedir?

Organik rekabet dediğimiz şey; hile, üçüncü yazılım programlarının suni hit sağlaması veya pop-up tarzı tıklamaya zorlayan kodların olmamasıyla gerçekleşen bir olgudur. Unutmayın ki hile yaparak kısa sürede sitenizin potansiyelinde dahi bulunmayan hitlere ulaşabilirsiniz ancak uçmayı tam öğrenememiş bir kuş gibi çok yükseklere çıkmanız çok sert yere çarpacağınız anlamına gelir. Bu olaydan sonra toparlamak çok zordur çünkü sert duvara çarpmış olacaksınız bir kere. (Google’ın sitenizi SandBox kısmına alması) Organik rekabetin sıralama sisteminde kendinize iyi bir yer edinmek istiyorsanız öncelikle rakipleriniz kim onu bilmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda rakipleriniz, anahtar kelimeleriyle birinci sayfada yer alan diğer sitelerdir. Aynı anahtar kelimeyle rekabet ettiğiniz kişiler sizin rakiplerinizdir, unutmayın.

Ekibinizdeki birisi, bir ajans veya bir müşteri; düşük, orta veya yüksek olarak tanımlanan istatistiksel veriler gönderirse, bunun AdWords istatistiği olması muhtemeldir ve tıklama başı maliyet ile ilgilidir.

Moz Keyword Difficult” bir anahtar kelimenin zorluğunu hesaplamak için en iyi on organik siteyi göze alarak hesaplama yapar Bir anahtar kelime için yüksek bir puan gelirse bilin ki o anahtar kelime rekabet açısından zorlu bir kelimedir ve bu anahtar kelime için harcadığınız çabalarınızın sonucunu görmek uzun sürebilir. Anahtar Kelime Gezgini’ne yaptığınız her aramada “Zorluk Puanı“gösterilir ve bu göstergeleri ilgili anahtar kelimeleri karşılaştıracak şekilde listeler halinde oluşturabilirsiniz.

seo-example-moz-02
Anahtar Kelime Zorluğu

Sitenizin zorluk derecelendirmesini ölçün

Zorluk derecesinin 100’ün altında olduğunu biliyoruz, ama hep sorduğumuz bir soru şudur: “Hangi zorluk seviyesinin çok yüksek bir zorluk seviyesi olduğunu nasıl bilebiliriz?”

Google Arama Motoruna girin. Daha önceden arama trafiğine gönderdiğiniz anahtar kelimeleri seçin. Arama trafiğinden arama analizlerine girin ve onları indirin.  İngilizce diline ayarlı panelde kullanıyorsanız : Google Search Console – Search Traffic – Search Analytics – CSV. (Comma Saperated Values)

Bunları “KWE” (Keyword Explorer) listenize kaydedin.

Listenizi hazırladıktan sonra “kaydeti” tıklayın. Artık bir listeniz mevcut. Bu listeyi anahtar kelimeleri karşılaştırmak için kullanabilirsiniz. Bu sayede anahtar kelimelerin potansiyel sıralamalarını karşılaştırarak daha iyi analiz yapabileceksiniz.

Gelecekte hedefleyeceğiniz anahtar kelimelere baktığınızda kısa veya uzun vadeli bir hedef olup olmadığı konusunda iyi bir fikriniz olacak. SERP Features sizlere hedeflediğiniz anahtar kelimeler hakkında onların arama trafiği bilgilerini verecek. – SERP Features

Toolkit: Araç Seti

Google Search Console – Anahtar Kelimelerinizin trafik yoğunluğunu denetleyin.

KWE – Organik rekabette nerede olduğunuzu bulun ve anahtar kelimeler arasında “zorluk” karşılaştırması yapın.

Ahrefs – Kelimelerin detaylı bir şekilde zorluğunu öğrenin buna dayanarak bir strateji geliştirin.

Adım 5: Sitenizin “otoritesini” oluşturun

Beşinci adım, yeni siteler için eşi benzersiz ortak bir sorun. Gerçek dünyadaki arkadaş çevresi gibi, çevrim içi otorite zamanla arama motorlarının güvendiği sitelere bağlanarak oluşturulur. Burada anlatılmak istenen şey aslında basit: Yeni bir şehre taşındınız ve orada sadece bir tanıdığınız var. Bu tanıdığınız sizleri arkadaşlarıyla tanıştırıyor ve siz de tanıştığınız yeni insanlarla zamanla kaynaşarak çevrenizi oluşturuyorsunuz. Tıpkı bunun gibi arama motorlarının güvendiği sitelerden referans alırsanız sizin otorite olarak güçlü olduğunuzu var sayar ve çevreniz genişler. Ne kadar çok güvenilir site arkanızdaysa o kadar güçlüsünüz demektir ve güçlü olan bir sitenin Google’da sözü her zaman altın değerindedir.

Otoritenizi düzenli olarak takip edin

Moz sisteminin “Domain Authority” denilen bir bölümü mevcuttur. Domain Authority denilen olayın özeti şudur: Bir siteniz var ve sizinle aynı içerikleri üreten bir site daha var. Bu site, Alexa değerleri olsun, Google’daki aramalarda çıkması olsun her şeyde sizden daha iyi. Hatta siz ondan daha çok içerik ürettiğiniz halde sizden daha iyi. Bunun sebebi onun alan adının otorite olarak sizden daha yüksek olmasıdır. Bu sayede sadece sizden daha çok hit kazanmaz ayrıca sizden daha fazla reklam geliri kazanır. Domain Authority puanınız 1 ila 100 arası belirlenir ancak eğer bu yazıyı okuyorsanız zaten alan adı otoritesi nedir biliyorsunuz diye düşünüyoruz. Eğer bilmiyorsanız “Domain Authority Nedir?” diye araştırma yapın. Neticede siz değerli okuyucular ve bizler araştırmalarımız sonucunda bilgiler edinerek kazançlarımıza kazanç ekliyoruz.

Bu puanlamalar, rakiplerinizin de aralarında bulunduğu benzer sitelere göre göreceli puanlamalardır. Unutmayın, siz çalışıyorsanız onlar da çalışıyor!

Domain Authority’nin gelişimi hakkında

Alan adı otoritenizi geliştirmek istiyorsanız ilk yapacağınız şey sitenize genel anlamda düzgün, iyi kodlanmış ve açığı bulunmayan SEO sistemi kurmaktır. Şu an okuduğunuz yer, siteniz için yapılması gerekenler kısmının beşinci adımıdır. Kutlarız ki ilk dört adımı çoktan tamamladınız.

Alan adı otoritenizi geliştirmek için yapmanız gereken ikinci hamle backlinkler elde etmektir. Backlink dediğimiz oluşum, bir internet sayfasından başka bir internet sayfasına gelen “bağlantı köprüsü” yani linktir. SEO literatüründe bu hamle “link inşası” olarak adlandırılmaktadır.

Unutmayın ki bu iş için tıpkı sizin gibi iyi insanların iyi sitelerine ihtiyacınız var, insanlarla tanışın ve birliktelik teklif edin. Dikkat edeceğiniz şey ise eğer işe yaramaz sitelerle iş birliği yaparsanız siz de onlardan biri olursunuz. Spam bağlantılardan da kesinlikle uzak durun. Google’ın bu konuda hiçbir şekilde affı yok ve eğer spam bağlantılarla iş yaparsanız “SandBox” denilen cehenneme düşersiniz.

Domain Authority dediğimiz alan adı otoritenizi nasıl oluşturabilirsiniz ve onu nasıl geliştirebilirsiniz ona bakacağız.

Herhangi bir sızıntı var mı yok mu kontrol edin

Siteniz içerisinde bulunan backlinklerden birkaçı “hacklink” veya bozuk bir link ise link inşası yapmanızın hiçbir anlamı yok. Bozuk linkler sitenize zarar verir, hacklink ise sitenizin ceza almasına sebep olabilir.

Moz sisteminden “Open Site Explorer” kısmına gelin ve “Link Opportunities” bölümünden “Reclaim Links” sekmesine tıklayın.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz üzere bir site sahibi site içi linklerini kontrol etmiş ve kırık/bozuk bağlantıları olduğunu görmüş. Sitenizdeki herhangi bir sayfanın değeri, sitenizdeki diğer sayfalara aktarılmıyor. Bu ne demek? Bunun anlamı her bir sayfa farklı bir değere sahiptir ve sayfa değerleri aldığınız backlinklerle azabilir veya çoğabilir. Her sayfa veya her yazı farklı hitler alır ve kullanıcıya farklı deneyimler sunar. Bu mantıkla sayfa değerleri de farklıdır. 404 durum hatası veren herhangi bir sayfaya dikkat edin. 404 veren bir sürü sayfa mevcut ancak ilk olarak yüksek otoriteye sahip olan sayfalara öncelik verin.

Dahili/Site içi linkler

Kendi başınıza dışarıdan destekli link inşası oluşturamazsınız ancak site içi linklerle iç link inşanızı oluşturabilirsiniz. İç link inşası, yalnızca sitenizin kullanışlığını geliştirmez aynı zamanda kullanıcılarınızın site içi deneyiminde fark yaratır. Sitenizi arama motoru dizinine eklemeye gelen botlar da bundan iyi bir şekilde faydalanacaktır. Bu oluşum, onların siteniz içerisinde daha kolay gezinmelerini sağlayacaktır.

Sayfanızda çok fazla link olmasın, sayfanıza çok fazla link eklemeyin

Muhtelemen anasayfanız ve en çok ziyaretçi çeken sayfalarınız en güçlü sayfa otoritesine sahip olacaklardır. Bununla birlikte diğer siteler de işbirliği adına sayfalarınıza link vermek isteyeceklerdir. Bir sitenin sizden link satın alması ne kadar hoş durum değil mi? Ancak bunu fazla abartmayın, sitenizi link çöplüğüne çevirmeyin. “Az ve öz” tabiri her zaman felsefeniz olsun.

Site sahipleri olarak elbette değerli sayfalar ve içerikler üretip başkalarıyla pazarlık ederek dışarıya linkler vermek isterler ancak unutulmaması gereken bir not yazmak gerekirse, kullanıcılarınızı sakın ticaret yapacaksınız diye unutmayın. Neticede onlar sizin en değerli şeyleriniz ve para kazanmak için sitenizin değerini düşürmeyin. Önceliğiniz, kullanıcılarınızın eğlenip eğlenmediği olsun ve onların sizden öğreneceği önemli bilgiler mutlaka sitenizde bulunsun.

Moz Pro sistemindeki “Crawl Test” bölümüne girerek sitenizde bulunan herhangi bir sayfanın çok fazla sayıda sayfa bağlantısı(link) bulundurup bulundurmadığını kontrol edin. Alternatif olarak Xenu , Deepcrawl ve Screaming Frog kullanabilirsiniz. Fakat bu ek bir “Crawl bütçesi” oluşturmanız demektir aklınızda bulunsun.

Ayrıca çok fazla anahtar kelimelerle metin yazmamalısınız çünkü anahtar kelime denilen kelimeler özeldir ve biriciktir. Unutmayın, ne kadar çok anahtar kelime o kadar çok vakit harcamanız anlamına gelmektedir. Anahtar kelimeler her yerde her metinde kullanılmaz. Anahtar kelimeleri sadece gerektiği yerlerde kullanın, arama motorlarını değil kullanıcıyı düşünün. Bunları yaptığınız takdirde düşündüğünüz arama motorları sizi her zaman ödüllendirir. Doğal olun. Kelime spamı yapmaya hiiç gerek yok.

Çokça anahtar kelime kullanmanızın bir zararı da okuyucularınız için hazırladığınız makalelerin okunmasını zorlaştırmaktır. Anahtar kelimelerin çok olması göze batar ve okuyucularınızın makale okuma keyfine balta vurur.

“Follow” mu yoksa “No Follow” mu?

Linkler iki yol ayrımından geçer: “follow” and “nofollow”. Follow komutu linklerinizin takip edilmesini ve robots.txt dosyasında olduğu gibi dizine eklenmesini sağlar. “No follow” komutu ise bunun tam tersidir Site sahipleri bu iki yolda genellikle “follow” yolunu seçerler ki siteleri arama dizinlerinde yer alsın. Google Botları, onlara izin verdiğiniz takdirde sitenizi dizine eklemek için gezmeye başlar. Link edinirken sadece Do follow şekilde değil No follow linklerde edinmelisiniz doğal bir link inşaası için.

MozBar linkinizi kullanarak sayfalarınızda bulunan “follow” ve”nofollow” linklerini kontrol edebilirsiniz.

Nofollow linklerden bahsetmek gerekirse özeti şudur: Nofollow, bir link aktarım şeklidir. Nofollow link, sayfanızda bulunan değerlerin (içerikler, rakamsal değerler, reklam kodları gibi) link verdiğiniz başka bir sayfaya aktarılmasını engeller. MozPro’nun renklerle işaretleme yapması sayesinde hangi linklerin ne tür bir link olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak…

Anahtar kelimelerin SEO gibi bir kurtlar masasında nasıl iş gördüğünü anlamış olduğunuzu umuyoruz. SEO, çok değişken bir yapı olmakla beraber sitelerin hit kaynaklarından biridir. Son olarak tamamını moz üzerinden anlatmaya çalıştık biraz moz tanıtımı gibi oldu ama idare edin.