Dijital Pazarlama Bloğu; Clicks’us Digital olarak kahve molalarınızı değerlendirmeniz için oluşturduğumuz güncel marketing yazılarımız.

2019’da YouTube Pazarlama için Tam Kılavuz

YOUTUBE’DA DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLEME NASIL KAZANILIR?

2019 yılında YouTube’da pazarlama yapmayı planlıyorsanız, öncelikle bununla ilgili gerekli bilgiye sahip olmanız gerekecektir. YouTube’un 50 milyondan fazla içerik oluşturan YouTuberları, videoları düzenli olarak hazırlıyor. Bu nedenle, içeriğinizin göze çarpması gerekiyor.


Dikkat! YouTube kullanıcılarını eğlendirirken markanızla ilgili farkındalığı nasıl arttıracağınızı iyice düşünmeniz gerekir.
Korkutucu gelse de doğru yöntemler ile başarmak mümkündür. YouTube’da pazarlama için bu 9 adımlı kılavuzu bitirdiğinizde, nasıl başlayacağınız konusunda iyi bir strateji yöntemi elde etmiş olacaksınız.

Üç ana temele odaklanacağız:

 1. YouTube kanalınızı oluşturmak  ve optimize etmek.
 2. Oluşturduğunuz veriler ile kitlenizi/rakiplerinizi anlamak.
 3. YouTube reklamları ve etkileyici stratejiler ile YouTube’da reklam vermek.

Şimdi, içeri girelim 🙂

10 adımlı YouTube pazarlama stratejisi

Adım 1. İşletmeler için bir YouTube kanalı oluşturma

Başlamadan önce Google’da bir Marka Hesabı açın.Neden Youtube Marka Hesabı açmalıyız? Normal google hesabı kullanarak YouTube kanalınızı oluşturduğunuzda, yalnızca bir kişi Google Hesap sahibi olarak kanala giriş yapabilir.  YouTube hesabınızı bir Marka Hesabı olarak oluşturduğunuzda, birden çok yetkili aynı anda giriş yapabilir.

YouTube kanallarında çok fazla detay olduğundan daha iyi  yönetilebilir olması için en az bir veya iki kişiyi görevlendirmek gerekmektedir.

YouTube işletme hesabı oluşturmanıza yardımcı olacak “ İşletmeler İçin YouTube Hesabı Nasıl Oluşturulur? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Adım 2. Kitlenizi Öğrenin

İşiniz için YouTube kanalınız, kanalınızla ilgili bir çok istatistik içeren Analytics sekmesine erişmenizi sağlar. Kanalınız ve kitlenizin davranışları hakkında , görüntüleme sayınız, ortalama izlenme süresi, elde edilen gelirler ve videolardaki etkileşim oranı dahil olmak üzere  

bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Analytics sekmesi, abone demografilerinizde de değerli veriler içerir.

Abonelerinizin kim olduğunu bildiğinizi düşünseniz bile, demografi sekmesi altında bulduğunuz konuya çok dikkat edin. Bu veriler, varsayımların ötesine geçmenize ve doğru kitleye ulaştığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıdaki gibi soruları yanıtlamak için İzleme Süresi ve Demografi analizlerini izleyin:

 • Videolarınızın nerede ve ne zaman görüntülendi?
 • İzleyicileriniz kaç yaşında?
 • Görüntüleyen kullanıcılar çoğunlukla hangi cinsiyette?

Kitle analizlerini izlemek bir kazan-kazandır stratejisidir. Abonelerinizle ilgili varsayımlarınız varsa, bu harika! Çünkü; artık doğru kitleye ulaştığınızdan eminsiniz.

Varsayımlarınız yanlışsa, içerik stratejinizi istediğiniz kitleye ulaşmak için ayarlayabilirsiniz. Öte yandan, ürününüzün tüm pazarlama ekibiniz için beklenmedik bir demografik bilgi girdiğini öğrenebilirsiniz.

Videolarınızdaki yorumları okuyarak ve yöneterek, kitleniz hakkında kalitatif bilgilere kavuşabilirsiniz. Yorumları okumak her zaman eğlenceli değildir, ancak burada bulduğunuz bilgiler, hem YouTube’da hem de YouTube dışında, pazarlama stratejinizin farklı yönlerini bilgilendirmek için çok değerli olacaktır.

İpucu: YouTube Topluluk Sayfası kitleniz hakkında bilgi bulmak için underrated alandır. Profilinizdeki Topluluk sekmesinin altında, doğrudan aboneleriniz ile etkileşimde bulunabilirsiniz. Kitlenizin nasıl düşündüğüne dair daha derin bir anlayış kazanmak için sorular yayınlayın veya anket oluşturun.

Adım 3. Rakiplerinizi Araştırma

YouTube’daki  rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, rekabet analizi önemlidir. Neyse ki, potansiyel fırsatları tanımlamak için ihtiyacınız olan birçok bilgi kendi kanallarında mevcut.

Rakiplerinizin YouTube kanallarına göz atın ve hangi videoların en çok ve en az görüntüleme sayısına sahip olduğunu not edin. Bu videolara göz atın, kitlenizin ne tür içerik izlediklerini ve neyi yapmadıklarını öğrenin. Sonrasında kendi stratejilerinizi kurgulayın.

Kendi videolarınız olduğu gibi, rakiplerinizin video yorumlarını okuyun.

YouTube arama optimizasyonlarında hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını görmek için rakip video açıklamalarını okuyun. YouTube’un arama sayfalarındaki sıralamasını ve önerilen video akışlarını artırmak için benzerleri kullanın.

Not: Rakiplerinizin videolarınızda reklam sunmadığından emin olun!

Adım 4. Favori kanallarınızı öğrenin

YouTube’da kendi geçmişinizi izlediğinizde kendinize sorun: Bu videoda ne dikkatimi çekti? En iyi kanalla geri dönmemi sağlayan şey nedir?

Favori YouTube kullanıcılarına dikkat etmek, görüntüleme, abonelik ve katılım sağlamak için izledikleri teknikleri ve en iyi uygulamaları ortaya çıkaracaktır. Favori YouTube kullanıcılarının stratejilerini kendi YouTube’unuzu artırmak için uyarlayabilirsiniz.

Adım 5. Görünürlük için SEO kriterlerini uygulayın

YouTube videolarınızdan yüksek değer elde etmek istiyorsanız, arama için optimize edilmiş olması gerekir.

YouTube’da daha fazla görüntüleme elde etmek için ayrıntılı bir makale yazdık incelemek isteyebilirsiniz.

Doğru başlığı doğru anahtar kelimelerle seçin

Başlığın video konusuyla alakalı olduğundan emin olun. Harekete geçirici başlıklar kurgulayın.

YouTube video başlıkları en çok 70 karakter içerebilir. Arama sayfalarında başlığınızın yarıda kalmaması için 60 veya daha azını öneriyoruz.

Dikkat çekici küçük resim yapın

Bir video yüklediğinizde, küçük resim olarak kullanılacak bir görsel seçebilirsiniz. Bununla birlikte, içeriğinizin öne çıkmasına yardımcı olacağı için, küçük resminizi oluşturmanızı kesinlikle öneriyoruz.

İlgi çekici bir video açıklaması yazın

Video içeriğinizin kısa bir açıklaması  web sitenize, sosyal medya hesaplarınıza ve hashtag’ler içermelidir.

Video açıklaması için  en önemli noktaların bir özeti:

 • Maksimum 5000 karakter (muhtemelen bu kadarına ihtiyacınız olmayacak)
 • Önemli anahtar kelimeler ve bunları başlık ve açıklamada kullanın
 • Görüntüleyenlerin kolayca alakalı noktaları kolayca bulabilmeleri için zaman damgalarının bir “içerik sayfası” ekleyin.
 • Kanalınızdaki farklı oynatma listelerine bağlantı verin
 • 15 hashtag ekleyin

Video açıklamanıza hashtag ekleyin

Hashtag, içeriğinizi YouTube’da daha fazla aranabilir kılar. Kapsamlı bir liste yerine az sayıda alakalı hashtag seçin.YouTube’un etiketleme kurallarına göz atmayı unutmayın.

Adım 6.  Videolarınızı yükleyin ve planlayın

Bir platform olarak, YouTube neredeyse televizyon kadar popüler. Üstelik, abonelerinizden birçoğu YouTube kanalınızı bir TV istasyonu gibi ele alacak.

Profesyonel olun ve düzenli bir programda içerik paylaşın. Abonelerinize, her cumartesi öğle saatlerinde yeni bir video yayınladığınızı söylerseniz bunu mutlaka aksatmamanız gerekecektir.

Adım 7.  Kanalınızı Optimize edin

Videolarınızı optimize ettikten sonra, YouTube kanalınızın kendisini optimize etmeniz gerekir. Kanalınızda tutarlı bir deneyim sağlayarak, daha fazla görüntüleme ve daha da önemlisi bu görüntülemeleri normal abonelere dönüştürebilirsiniz.

YouTube profiliniz için:

 • Anahtar kelime açısından zengin bir biyografi
 • Göz alıcı bir banner resmi (2560 x 1440 piksel, 2MB maks.)
 • Web sitenize ve sosyal medya profillerine bağlantılar
 • Yer ve iletişim bilgileri

oluşturun.

Ayrıca, YouTube profilinize Öne çıkan kanalların bir listesini de ekleyebilirsiniz . Öne çıkan kanallar abonelerin ilgilerini çekerek sayfanıza değer katacaktır.

Videolarınızı farklı dillere çevirin

YouTube’a göre, bir YouTube kanalının görüntülemelerinin %60’ından fazlası, içerik oluşturucunun kendi ülkesinin dışındadır. Siz de YouTube videolarınıza altyazı ekleyerek erişiminizi genişletin.

Maliyetli olacağını düşünüyorsanız, korkmayın 🙂

Aslında, hayran kitlenizden ücretsiz çeviriler yapabilirsiniz! Bunu yapmak için videolar için topluluk katkılarını açmanız gerekir:

 • Sağ üstte hesap adınızı tıklayın ve İçerik Stüdyosu’na gidin.
 • Soldaki menüde Çeviriler ve Çeviri> Topluluk Katkıları‘nı tıklayın .
 • Topluluk katkılarını etkinleştirmek için tüm videolar için Aç’ı tıklayın.

Adım 8. YouTube reklamlarını deneyin

YouTube kanalınız, kullanıcıların içeriğinizi görebileceği yegane yer değil. Paranız varsa YouTube reklamları için de ödeme yapabilirsiniz.

YouTube reklam çeşitleri neler?

 • Atlanabilir video reklamlar
 • Atlanamayan video reklamlar
 • Tampon reklamlar
 • Yer paylaşımlı reklamlar
 • Görüntülü reklamlar
 • Sponsorlu kartlar

Adım 9. Analiz edin ve uyarlayın

YouTube kanalınızı oluşturdunuz, düzenli olarak içerik yayınlıyorsunuz. Tebrikler – ama henüz bitmedi!

YouTube kanalınızın bakımı ve büyümesi sürekli izleme gerektirir. Bu yüzden YouTube Analytics‘i kontrol edin :

 • Abone sayısında önemli değişiklikler
 • Yeni veya değişen kitle demografisi
 • Video oynatma yerleri ve trafik kaynakları
 • Cihaz raporları (mobil, masaüstü, akıllı TV’ler vb.)

Ek olarak, yorumlarınızı mutlaka okuyun. Bu, kitlenizin video hakkında tam olarak ne düşündüğünü ve kanalınızı tam olarak öğrenmenin en iyi yoludur. Bir sonraki videonun nasıl yapılacağı hakkında somut önerilerde bulunabilirsiniz!

YOUTUBE’DA DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLEME NASIL KAZANILIR?

Etkili YouTube videoları oluşturmak için 6 ipucu

YouTube içeriklerinizi görüntülemeleri ve paylaşımları en üst düzeye çıkarmak için son derece etkili YouTube videoları oluşturmak için 6 ipucu hazırladık.

 1. YouTube’un video özelliklerini takip edin

YouTube için olması gereken video formatları yükleyerek başlayın.

 • Önerilen boyutlar: 426 x 240 piksel (240 piksel), 640 x 360 piksel (360 piksel), 854 x 480 piksel (480 piksel), 1280 x 720 piksel (720 piksel), 1920 x 1080 piksel (1080 piksel), 2560 x 1440 piksel (1440 piksel) and 3840’ye göre 2160 piksel (2160p)
 • Minimum boyut: 426 x 240 piksel
 • Maksimum boyut: 3840 – 2160 piksel
 • Desteklenen görünüm oranları: 16: 9 ve 4: 3
 • Önerilen teknik özellikler: .MOV, .MPEG4, MP4, .AVI, .WMV, .MPEGPS, .FLV, 3GPP veya WebM
 • Maksimum dosya boyutu: 128 GB
 • Maksimum uzunluk: 12 saat uzunluğunda
 1. Bazı iyi kayıt ekipmanlarına yatırım yapın

Bu ipucu oldukça basittir: Orijinal içerik oluşturursanız, videolarınızı HD olarak çekin ve kaliteli bir mikrofona yatırım yapın. İçeriğiniz daha profesyonel görünecek ve hissedilecektir.

 1. Harekete geçin

Videonuzun ilk 15 saniyesi dikkat çekmek için çok önemlidir.

 • Özel fragman sunabilir,
 • Videonuzu özetleyebilir,
 • Bir kampanya veya çekiliş oluşturabilirsiniz.
 1. Daha uzun videolar

Gelin beraber bir istatistik yapalım.

Bu oldukça basit bir mantık:
Daha uzun videolar = daha fazla izlenme süresi=YouTube SEO için etkilidir.

 1. Canlı akış etkinliklerini programlayın

Canlı yayınlar, en sadık abonelerinizi ödüllendirmenin harika bir yöntemidir. Etkinlik zamanını tanıtın ve kitlenizle doğrudan iletişim kurmak için YouTube Canlı Akışı kullanın. Normal videolarınız hakkında geri bildirim almak için  canlı akışları bile kullanabilirsiniz.

6.Bitiş ekranı ekle

Son ekranlar, görüntülemenizi genişletmek için gereklidir. Kanalınızdaki diğer videoları veya oynatma listelerini ziyaret etmek, abone olmak veya görüntüleyenleri web sitenize yönlendirmek için harekete geçirici mesajlar ekleyebilirsiniz.

İşletmeler İçin YouTube Hesabı Nasıl Oluşturulur?

YOUTUBE’DA DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLEME NASIL KAZANILIR?

YouTube hesabı oluşturmaya hazır mısınız? İşletmeniz için bir YouTube hesabı oluşturmak istiyorsanız; bu içeriğimiz sizlere baştan sona olan süreç boyunca yol gösterecektir.

Unutulmaması gereken ilk temel şey, YouTube hesaplarının doğrudan Google hesaplarına bağlı olmasıdır. Dolayısıyla, YouTube hesabınızı oluşturmak için mevcut bir Google hesabınız olmalı veya  bir YouTube hesabı oluşturmalısınız.

Sizin için Sıfırdan bir YouTube hesabı oluşturmak için gerekli adımları uygulayarak başlayacağız.

Google hesabınız yoksa bir YouTube hesabı nasıl oluşturulur?

 1. youtube.com adresine gidin. 
 2. Sayfanın sağ üst köşesindeki “Oturum Aç‘a tıklayın.
  isletmeler-icin-youtube-hesabi-nasil-olusturulur
 3. Hesap oluştur” u seçin.
   1. Google hesabınızı oluşturmak için gerekli alanları doldurun. Google hesabınızı oluşturduktan sonra, YouTube ana sayfasına yönlendirebilirsiniz.
    Buradan:
  1. Sol taraftaki menüden “Kanalım” ı tıklayın.

3. Kanalınız ve işletmenizi en iyi tanımlayan kategori için bir isim seçin. Bu ad altında bir Google+ sayfasının otomatik olarak oluşturulacağını unutmayın.

4. Bitirdiniz! Sonraki adımlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu gönderinin alt kısmına gidin.

Mevcut bir Google hesabıyla bir YouTube hesabı nasıl oluşturulur?

İşletmeniz için bir Google+ sayfası veya Gmail adresi oluşturduysanız, YouTube hesabınızı oluşturmak için kullanabileceğiniz bir Google hesabınız zaten var. İşletmeniz için bir YouTube hesabı oluşturmak için kişisel Google hesabınızı da kullanabilirsiniz. (Endişelenmeyin – ikisi arasındaki ilişki gizli kalabilir. Daha fazla bilgi için YouTube’daki bu açıklamaya bakın .)

Bunlar, işletmeniz için var olan bir Google hesabınızın olup olmadığını veya kişisel bir Google hesabı kullanıp kullanmadığınızı takip edeceğiniz adımlardır.

 1. youtube.com adresine gidin.
 2. Mevcut Google hesabınıza eklenmiş e-posta adresiyle giriş yapın.
 3. Sağ üst köşedeki profil simgesine tıklayın.
 4. İçerik Stüdyosu” nun yanındaki tekerlek simgesine tıklayın.

isletmeler-icin-youtube

5.“Yeni bir kanal oluştur”a tıklayın.

İŞLETMELER İÇİN YOUTUBE HESABI NASIL OLUŞTURULUR?

6. Kanalınız ve işletmenizi en iyi tanımlayan kategori için bir ad seçin. Bu ad altında bir Google+ sayfasının otomatik olarak oluşturulacağını unutmayın.

İŞLETMELER İÇİN YOUTUBE HESABI NASIL OLUŞTURULUR?

Sonraki adımlar

Bir profil resmi ve kanal resmi ekleyin. Bir sosyal ağda oluşturduğunuz herhangi bir profil gibi, YouTube hesabınızın görünümü de işinizin doğrudan yansımalıdır. Profil görüntüsü eklemek, hesabınızın anında tanınmasına yardımcı olur ve kanal resmi eklemeniz size daha da fazla markalı görsel ve mesaj eklemenizi sağlar.

 

 

 

 

YouTube’da Daha Fazla Görüntüleme Nasıl Kazanılır?

YOUTUBE’DA DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLEME NASIL KAZANILIR?

Daha fazla YouTube görünümü mü almak istiyorsunuz? İçiniz rahat olsun, tüm fırsatları bu yazımızın altında derliyoruz!

Daha Fazla YouTube Görüntüleme Elde Etmenin 11 Yolu

1.Mevcut kullanıcıları abone olmaya teşvik edin

Videolarınızı izleyen ve keyif alan kullanıcılar, gelecekteki içerikler için harika bir potansiyel kullanıcı kaynağıdır. Abone olduktan sonra, her yeni içerik yüklediğinizde haberdar olmak isteyebilirler. Bu, yeni bir video yayınladığınız her zaman size anlık görüntüleme getirir.

Görüntüleyenleri abone olmaya teşvik etmenin en kolay yolu, abone olmalarını istemek. Videonuzun sonunda, kullanıcıların kanalınıza abone olmalarını isteyen bir harekete geçirici mesaj ekleyin. Video açıklamanızda, bunu yapmasını kolaylaştıran bir bağlantı ekleyin.

2.Kullanıcınıza ne görmek istediklerini sorun

İnsanlara neye ihtiyaç duyduklarını ve ne istediklerini sorduğunuzda ve sonra onlar için videolar hazırladığınızda, güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır. Kullanıcınıza görmek istediği içeriği sunmak,  onlara sadakat oluşturmak ve daha fazla içerik için geri gelmesini sağlamak için en doğru yoldur.

Günümüzde bir çok YouTuber video içerikleri oluşturduklarında videolarının altındaki yorumları okuyarak çok ilginç fikirler alır ve uygulamaya başlar. Geri dönüşümü ise genelde olduğundan çok daha fazladır. Örneğin videoların sonuna veya başına kullanıcılara daha fazla görmek istedikleri şeylerin ne olduğu sorulur. Sonrasında kullanıcının istediği tarzda videolar düzenlenir.  

Basit, değil mi? Basit görünebilir fakat  son derece etkili bir yöntemdir.

3.İnsanları izlemeye devam etmek için oynatma listelerini kullanın

Kanalınız izleyiciler tarafından ziyaret edilmeye başladığında, beğendikleri içeriklerden daha fazlasını kolayca bulabilmeleri için bölümler ve oynatma listelerinden yararlanmalısınız.

YouTube Oynatma Listesi nasıl oluşturulur?

 1. Oynatma listesine eklemek istediğiniz ilk videoya gidin.
 2. Ekle’ye tıklayın .
 3. Mevcut bir oynatma listesini seçin veya Yeni bir oynatma listesi oluştur’u seçin (ve ardından bu çalma listesini adlandırın).
 4. Oynatma listenizin gizlilik ayarını seçmek için açılır kutuyu kullanın.
 5. Oluştur‘a tıklayın.

4.Diğer videoları veya kanalınızı tanıtmak için kartlar, bitiş ekranları ve filigranlar kullanın

Kartlar ve bitiş ekranları, bir kullanıcı diğer videolarınıza yönlendirmek ve onları daha fazla izlemeye teşvik etmek için fırsattır. Ve filigranlar kanalınızı tanıtmak için bir fırsat sunar.

Kartlar videonun kendisinde görülen pop-up‘lar gibi çalışır, videonun sonunda bir son ekran görüntülenir. Filigranlar, sağ alt köşedeki tüm videolarda aynı anda görünür.

Kartlar nasıl eklenir?

YouTube videolarınıza nasıl kart ekleyeceğinize dair genel bir bakış için bu videoya göz atın.

Daha fazla YouTube görüntüleme alındığı için, kanalınıza bağlantı vermek için bir kanal kartı kullanmak isteyeceksiniz. Ya da görüntüleyenleri diğer videolarınıza ve oynatma listelerinize yönlendirmek için bir video veya oynatma listesi kartı kullanabilirsiniz (örnek videodaki gibi bir anket kartı). Anket kartı özelliği ile görüntüleyenlere, ne görmek istediklerini sormak için harika bir yol olabileceğini unutmayın.

5.Arama motoru ve kullanıcı dostu başlıklar ve açıklamalar oluşturun

İnsanlar videolarınızı izlemeden önce, onları bulmaları gerekir.

Başlık ve açıklama yazarken insanların daha çok neleri aradığını görmek için youtube arama çubuğuna potansiyel anahtar kelimeleri girin. Aradığınız kelimeler ile ilgili güzel fikirler edinebilirsiniz.

Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı sayesinde başlığınıza ve açıklamanıza güçlü anahtar kelimeleri eklemenize ve keşfetmenize de yardımcı olur. Ancak videonuzla alakalı olmayan anahtar kelimeler eklememelisiniz. Şayet bunu yaparsanız YouTube sizi bu yüzden cezalandıracaktır. Aynı zamanda video açıklamanızda en fazla 15 hashtag ekleyebilirsiniz.

Arama sonuçlarında tam olarak görüntülendiğinden emin olmak için başlıkları yaklaşık 60 karakterde tutun. 

6.Küçük resimler kullanın

İnsanlar videolarınızı izlerken ilgi çekici küçük resim içeren videoya daha fazla bakmak ister.

Youtube’un Otomatik oluşturulan küçük resimlerden birini seçmek yerine, potansiyel yakalamak için özel bir resim yükleyebilirsiniz. YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların %90’ı bunları kullanıyor.

Not: Özel küçük resminiz 1280 x 720 piksel ve 2 MB’dan küçük, JPG, .GIF, .BMP veya .PNG biçiminde olmalıdır.

Özel küçük resim nasıl eklenir?

Aşağıdaki video, özel küçük resmi nasıl oluşturacağınızı ve videonuza nasıl ekleneceğini göstermektedir.

YouTube hesabınızı henüz doğrulamadıysanız, özel küçük resim özelliğine erişebilmeniz için bunu yapmanız gerekir. Hesabınızı nasıl doğrulayacağız aşağıda açıklanmıştır.

7.YouTube kanalınızı optimize edin

YouTube kanalınızı optimize etmek, tek tek videoları optimize etmek kadar önemli olabilir.

Aşağıda üzerinde durulması gereken bazı önemli alanlar yer almaktadır.

Sosyal kanallarınızı ekleyin: Güvenilirliği sağlamak için diğer sosyal kanallarınızı YouTube hesabınıza bağlayın.

Harika bir kanal simgesi oluşturun: Marka bilinirliği doğru bir şekilde yansıtılmalı. 98 x 98 pikselde harika görünen 800 x 800 boyutunda bir resim yüklemelisiniz.

Dikkat çeken bir kanal banner resmi ekleyin: Banner resminiz en az 2560 x 1440 piksel olmalıdır. Banner YouTube’un İçerik Oluşturucu Akademisi’nde yardımcı olacak şablonlar bulabilirsiniz.

İlgi çekici bir kanal açıklaması oluşturun: Bu, kanalınızın hakkında sekmesinde veya herhangi bir izleme sayfasında kanal simgenize yerleştirdiğinde görünür. YouTube kanalınız için etkileyici bir marka bilinirliği oluşturmak için 1000 karaktere kadar, görüntüleyenlere neleri sunmak zorunda olduğunuzu ve niçin yeni içerik ürettiğinizi anlatabilirsiniz.

8.Kaliteli içeriğinizi bir kanal fragmanıyla sergileyin

Kanal fragmanı, kanal sayfanıza gelen tüm yeni ziyaretçilere gösterilen kısa bir videodur. Ne tür içerikler oluşturduğunuzu göstermek, sağladığınız avantajlardan bazılarını vurgulamak ve görüntüleyenlere abone olmaya teşvik etmek için harika bir yoldur.

9.YouTube Analytics’ten bilgi edinin

Herhangi bir pazarlama çabasıyla başarının anahtarı; en iyi neyin işe yaradığını öğrendiğinizde stratejinizi test etmek, izlemek ve ayarlamalar yapmaktır.

YouTube analizleri sayesinde, hangi videoların en iyi performans gösterdiğini, izleyicilerinizin ne kadar meşgul olduğunu ve hatta kitlenin demografik özelliklerini bile öğrenebilirsiniz.

10.Videolarınızı diğer kanallardan tanıtın

Başka bir sosyal kanalda mevcut bir kitleniz varsa, YouTube’a yeni bir video yayınladığınızda onları bilgilendirin. Örneğin, Instagram’da görünmek için videonuzun bir fragmanını oluşturmayı ve kullanıcıları tam video için YouTube kanalınıza (biyografinizdeki bir bağlantı aracılığıyla) yönlendirmeyi deneyin.

YouTube videolarını web sitenizin alakalı sayfalarına veya video içeriğine eşlik edip sergilemek için oluşturulmuş blog yayınlarına yerleştirmeyi deneyin.

Diğer fenomen YouTuberlar ile iletişime geçip, yayınladığınız videolardan veya kanalınızdan bahsetmesini isteyin.

11.YouTube reklamlarıyla denemeler yapın

Daha fazla YouTube görüntüleme elde etmenin bir diğer yolu, onlar için ödeme yapmaktır. YouTube reklamları, içeriğinizi başka şekilde kullanıcıların görmesini sağlar. Facebook’tan hemen sonra en yüksek ikinci dijital video reklam harcaması yüzdesini aşağıda görebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler, daha fazla YouTube görünümü ve kullanıcı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, harika içerikler üretmediğiniz sürece bu stratejilerin hiçbirinin YouTube varlığınızı artırmayacağını unutmayın.

Kitlenize gerçekten hitap eden videolar oluşturmak için zaman ve çaba sarfetmeniz gerekiyor.

 

Ciddiye almamanız gereken 10 dönüşüm optimizasyonu tavsiyesi

Ciddiye almamanız gereken 10 dönüşüm optimizasyonu tavsiyesi

Hiçbir pazarlama uygulaması kolay değildir. Hangeldiyev dijital reklam ajansının kurucusu Atamyrat Hangeldiyev, bu makalede bazı popüler CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) kavram yanılgılarından ve bunların olağandışı gerçeklerinden bahsediyor.

Dönüşüm oranı optimizasyonu ile ilgili oldukça fazla içerik mevcuttur. Bazıları oldukça kalitelidir, ancak birçoğu maalesef aynı saçmalıkları anlatmaktadır. İşte bu saçmalıkları detaylıca inceleyelim.

Öncelikle şunu söyleyeyim, dönüşüm oranı optimizasyonu kolay bir şey değildir, satış ve pazarlama konularına da hakim olmanız gerekmekte. Masanızın üzerindeki kalemi bile satamıyorsanız dijital pazarlamadan kesinlikle uzak durmanızı öneririm, çünkü bu işte amatörler asla başarılı olamaz, ya da evden eve dolaşıp bir şeyler satarak satış konusunda kendinizi yeterince geliştirdikten sonra dijital pazarlamaya adım atabilirsiniz.

Peki o zaman dönüşüm oranı optimizasyonu ile ilgili kavram yanılgılarına ve bunların olağandışı gerçeklerine göz atalım.

 1. Yanlış Kanı: Herkes yapabilir

Dönüşüm optimizasyonunda iyi sonuç elde etmek için ekibinizde becerikli insanlara ihtiyacınız var. Dönüşüm oranı optimizasyonu ekibi genellikle şunları içermelidir:

 • İki veya üç dönüşüm optimizasyonu uzmanı
 • UX tasarımcı
 • Front-end developer
 • Müşteri araştırma uzmanı (part-time olabilir)
 • Analiz uzmanı (part-time olabilir)
 • Veri analisti (part-time olabilir)
 • Ürün veya program yöneticisi, işinize bağlı.

Tüm bu farklı iş türleri ve sorumlulukları ile, tek kişi hepsini nasıl yapabilir? Herkes Chuck Norris değildir.

 1. Yanlış Kanı: En iyi CRO uygulamaları mevcuttur

Herkes en iyi uygulamaları ister, ancak dönüşüm optimizasyonunda en iyi uygulama diye bir şey yoktur. Çünkü bir web sitesinde işe yarayan uygulama bir başka sitede çalışmayabilir.

Örneğin, CaffeineInformer ve Booking.com her ikisi de aynı gezinme menülerini test etmiştir, ve CaffeineInformer’de işe yarayan menü Booking.com’da iyi sonuç sağlamamıştır.

CaffeineInformer, hamburger menüsünü (üç çubuktan oluşan simge) kenarlıklı ve kenarlıksız geleneksel kelime menüsüne karşı test ederek sonuçları detaylıca yayınlamıştır. Kutulu menü sonuçlarının, kenarlıksız menüden daha sık tıklandığını ve hamburger menüsünün de kullanım göstermediğini görebilirsiniz.

Ciddiye almamanız gereken 10 dönüşüm optimizasyonu tavsiyesi

Booking.com test sonuçlarını çalıştırdığında, kendi menü seçenekleri için tıklama sayısında bir fark bulamadılar:

Ciddiye almamanız gereken 10 dönüşüm optimizasyonu tavsiyesi booking-comRakipleriniz size ilham verse de, sitelerinde kullandıkları şeyler çoğu zaman sizin sitenizde işe yaramayabilir. Yukarıdaki örnekte, bu küçük bir değişikliktir, ancak şirketlerin yüzbinlerce dolara mal olan ve sitelerinde olumsuz bir etki yaratan bir değişiklik hakkında bahis yaptıkları görülmüştür.

Tavsiyem sektörünüzü takip etmek ve diğer sitelerden ilham almak, ancak sitenizde bir değişiklik yapmadan önce araştırma, prototipleme ve kullanılabilirlik testleri ile emin adımlarla yürümek (özellikle de proje büyükse). Hamburger menüsü gibi küçük bir şey ise, işe koyulun ve test edin, ama kendinize şunu sorun, bu değişiklik ile gerçekten ne elde etmeye çalışıyorum? Başlamak için konseptin geçerliliğini düşünün ve siteniz için sahip olduğunuz genel yol haritasına uyup uymadığına bakın.

 1. Yanlış Kanı: Dönüşüm oranı optimizasyonu A/B testidir

 • A/B testi dönüşüm oranı optimizasyonu sürecinin sadece bir parçasıdır.
 • Dönüşüm oranı optimizasyonu için kullandığımız metodoloji şöyledir:
 • İnce eleyip sık dokumak, Varsayımda bulunmak, Uygulamak ve Yaymak.

Dönüşüm oranı optimizasyonu yapmak için harcadığımız zamanın yüzde 70’inden fazlası, sürecin aşamasını dikkatle incelemektir (planlamak). Veriler tarafından desteklenmeyen plansız bir test genellikle iyi sonuç vermez.

Dönüşüm optimizasyonu hakkında konuştuğumuzda, tasarım düşüncesine, yenilikçiliğe ve yaratıcılığa odaklanmamız gerekir. Sonuçta, bir deneyimi optimize ediyor ve bu deneyimi site ziyaretçisi için yeni bir seviyeye getiriyorsunuz. Ziyaretçiyi yalnızca müşteriye dönüştürmekle kalmayıp, akılda kalacağı unutulmaz, eğlenceli bir deneyime sahip olduğundan emin olmak için karmaşık sorunlara çözüm getiriyorsunuz.

Bunu başarmak kesinlikle kolay değildir!

 1. Yanlış Kanı: Basit bir değişiklik bile elde edeceğiniz sonucu etkiler

Bazen basit bir değişiklik etkili olabilir. Ama kendimizi kandırmayalım: bu istisnadır, kural değil.

Sitenizdeki bir renk değişikliğinin dönüşümü yüzde 40 ila yüzde 50 oranında artıracağını sanmak iyi bir fikir değildir. Birisi bu konuda benimle tartıştığında, hemen “Test ne kadar sürdü?” ve “İstatistiksel güce ulaştı mı?” diye merak ederim.

BlueStout.com‘dan Allen Burt, Shane Barker‘ın blogunda bu konu ile ilgili şunu demiştir:

“Dönüşüm oranını nasıl arttırabileceğimiz ve nasıl optimize edebileceğimiz hakkında konuşmayı seviyorum, çünkü çoğu site, özellikle de e-ticaret işi yapanlar bunu yanlış anlıyor. Bu kişiler dönüşüm optimizasyonunun tamamen A/B testi olduğunu ve farklı renkleri deneme ile ilgili olduğunu düşünmektedir. Gerçekte, küçük ve orta ölçekli işletmelerin %90’ı için, sitenizde dönüşüm oranını artırmak için yapabileceğiniz bir numaralı değişiklik, verdiğiniz mesajdır.”

Kestirmelerden uzak durun; Kullanılabilirlik konularının ele alınması gerekir ve “Ödeme İşlemine Devam Et” ifadesi gibi kritik çağrıları ve renkleri test etmek uygun bir denemedir. Ancak, basit değişikliklerin sonuçlarınızda önemli bir etki yaratmasını beklemeyin.

Başarılı bir dönüşüm oranı optimizasyonu programının önemli bileşenlerinden biri, bunun arkasındaki yaratıcılıktır. Testlerle sınırları zorlayın, yeni şeyler deneyin, ve sıradanlığa alışmış olan ziyaretçiyi heyecanlandırın.

 1. Yanlış Kanı: A/B testi her şeydir

Geçmişte, en küçük butondan ana resme kadar her şeyde A/B testi uygulama ile ilgili güçlü bir vurgu vardı. Ama şimdi, işler değişti ve A/B testini farklı görmekteyiz.

Bazı şeylerin sadece sitede sabitlenmesi gerekiyor. Kullanılabilirlik sorununun anlaşılması veya sık karşılaşılan sorunların giderilmesi durumunda dönüşümlerin arttığını anlamak için A/B testi yapmaya gerek yok. Bir A/B testinin yapılmasının gerekip gerekmediğini belirlemek için gerekli olan tek şey basit bir araştırma olabilir.

Bir siteyi değerlendirirken, sorunları buluyoruz ve daha fazla eylemi belirlemeye yardımcı olması için bu sorunlara gruplar halinde çözümleri sınıflandırıyoruz. İşte dört temel grup:

 • Alanlar ve sorunlar test için değerlendirilir. Bunları bulduğumuzda, araştırma fırsatları grubuna yerleştiririz.
 • Bazı alanlar test edilmeye ihtiyaç duymaz, çünkü bunlar tutarsızlıktan muzdariptir ve sadece düzeltilmesi gerekir. Bu sorunları hemen düzeltilmesi gerekenler grubuna yerleştiririz.
 • Diğer alanlar yukarıdaki iki gruptan birine yerleştirmeden önce sorun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı ve anlamamızı gerektirebilir, bu yüzden bunu daha fazla araştırma grubuna
 • Herhangi bir site değerlendirmesinde, bir etiketin veya etkinliğin bulunmadığını ve belirli bir sayfa veya öğe hakkında yeterli bilgi sağlamadığını görebilirsiniz. Bu, sınıflandırma aracı grubuna
 1. Yanlış Kanı: İstatistiksel anlamlılık en önemli metriktir

Dönüşüm optimizasyonu ile ilgili şunu her zaman duyarız: Test yüzde 95 istatistiksel güveni sağladı, bu yüzden bu testi durdurmalıyız. Ancak, geriye dönüp teste baktığınızda, orijinal ve varyasyon arasında sadece 50 dönüşüm toplanmıştır (her biri için yaklaşık 25) ve test sadece iki gün sürmüştür.

Bu yeterli veri değildir.

Bir A/B testi başlatırken göz önünde bulundurulması gereken ilk adım örneklem büyüklüğünü hesaplamaktır. Örneklem büyüklüğü, testin yapılmasından önce ulaşmanız gerekeceğine inandığınız ziyaretçi sayısı, dönüşüm sayısı ve beklenen artışa dayanmaktadır.

Hubspot.com‘daki bir blog yazısında, WPEngine’nin Carl Hargreaves‘i şunları söylemiştir:

Sayfanız için gerçekçi bir sayı seçmeniz gerektiğini unutmayın. Hepimiz test etmek için milyonlarca kullanıcıya sahip olmayı istesek de, çoğumuz bu lükse sahip değiliz. Hedef örneklem büyüklüğüne ulaşmadan önce testinizi ne kadar sürdürebilmeniz gerektiğini tahmin etmenizi öneririm.

İkincisi, istatistiksel gücü düşünün. Minitab.com’a göre, “İstatistiksel güç, bir testin gerçekte var olan bir farklılığı (veya etkiyi) tespit etme olasılığıdır.”

Bir A/B testinin, varyasyonlar arasındaki dönüşüm oranlarındaki bir değişikliği tespit etme olasılığı, yeni tasarımın etkisine bağlıdır. Etki büyükse (dönüşümlerde yüzde 90’lık bir artış gibi), A/B testinde tespit edilmesi kolay olacaktır.

Etki küçükse (dönüşümlerde yüzde 1 artış gibi), A/B testinde tespit edilmesi zor olacaktır.

Ne yazık ki, gerçek etki büyüklüğünü bilmiyoruz! A/B testinin amaçlarından biri bunu tahmin etmektir. Etki büyüklüğünün seçimi her zaman biraz rastlantısaldır ve fizibilite hususları genellikle çok önemlidir.

 1. Yanlış Kanı: Bir seferde sadece bir şeyi değiştir

Bazı insanlar, değişimin etkilerini anlamak için yavaşça hareket ederler ve bir seferde bir değişiklik yaparlar. Test ederken, testle ilgili bir hipotez oluşturursunuz ve bu bir veya daha fazla unsuru içerebilir.

Şablonun ayarlanması (örneğin, yalnızca konumların değiştirilmesi ve öğelerin tasarımı) değil; Bu, ziyaretçilerin görebileceği ve hissedebileceği veriye dayalı değişikliklerle sonuçlanan verilerle desteklenen bir hipoteze karşı test yapmaktır.

 1. Yanlış Kanı: Her seferinde birden çok değişiklik yap

Yukarıdaki 7 numarada belirtilen olayın tam tersi. Bazen bir hipotezin bulanık hale geldiğini görürüz çünkü diğer değişiklikler tek bir test içinde yer alır. Bu, sonuçların güvenilirliğini ve hangi unsurun testi etkilediğini deşifre etmeyi zorlaştırır.

Her zaman hipoteze sadık kalın ve hipotezinizin sitede yaptığınız değişikliklerle eşleştiğinden emin olun.

 1. Yanlış Kanı: Yaygın kullanılmayan unsurlardan kaçınılmalıdır

Carousel’lerin işe yaradığına inanmayan bir müşterimiz vardı. Ben de carousel’leri sevmem açıkçası, ancak bu müşteri spesifik bir ürün sattığı için, carousel’lerin gerekli olduğunu ve kullanılmaları gerektiğini düşündük.

Ancak, müşterileri şikayetçi oluncaya kadar bu müşterimiz direndi. O zamana kadar, müşterimiz, döner carousel’lerin ziyaretçilere ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardımcı olacağını ve sattıkları ürün yelpazesine genişlik katacaklarını fark etmedi.

Araştırma size bir öğenin sizin için bir çözüm sunabileceğini gösteriyorsa, onu tamamen kaldırmadan önce test edin.

 1. Yanlış Kanı: Dönüşüm oranı optimizasyonu için siteniz çok küçük

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) yalnızca testle ilgili değildir. CRO, ziyaretçilerinizi anlamak ve onlara daha ilgi çekici bir deneyim sunmakla ilgilidir. Herhangi bir boyuttaki siteye sahip olan dijital pazarlamacılar ve web yöneticileri CRO’nun uygulanmasını sağlamalıdır.

Teorilerinizi haklı çıkaracak bir trafiğiniz varsa, test edin! Aksi takdirde, sitenizi sürekli olarak güncelleyin ve analizlerinizle veya kullanılabilirlik testi aracılığıyla önemli metriklerin gözlemlenmesi yoluyla değişikliklerinizi ölçün.

Sosyal Medya’nın SEO’ya Etkisi Var Mıdır?

Sosyal Medya SEO’ya Etkisi Var Mıdır?

Sosyal Medya SEO’ya Etkisi Var Mıdır? Google çalışanlarının yorumlarını ve kişisel tecrübelerimizi baz alarak bu içeriği sizler için kaleme aldık.

Sosyal Medya: Sıralama Faktörü

İlk olarak şöyle bir gerçek var ki; google’da çalışan biri “Google’ın sıralama faktörü bunlar!” diyerek, bizimle paylaşmaya karar vermediği sürece, Google’ın algoritmasında ne olduğunu tam olarak bilmemiz pek olası bir durum değildir.
Şaşırdınız mı?

Şaşırmayın; bunun gerçekleşmesi maalesef mümkün değil.

Google çalışanlarının anlattıklarına ve vaka çalışmalarımızda edindiğimiz tecrübelere dayanarak çıkarımımız; google ve sosyal medya sinyallerin doğrudan sıralama faktörü olmadığını belirtmiştik. Fakat, Google’ın bir sıralama faktörü olmadığını söylemek, sıralamanın etkilemediği anlamına gelmez.

Sosyal Medya SEO’ya Nasıl Etki Eder?

Sosyal medya, doğrudan Google sıralama faktörü olmasa da, sosyal medyanın aslında SEO çalışmalarında yardımcı olmasının dört yolu vardır bunlar;

 1. Bağlantılar için potansiyel paylaşımlar hazırlamak
 2. Bir kitle oluşturmak
 3. Markalı anahtar kelime aramaları yapmak
 4. Promosyona yardımcı olmak

Biraz daha detaylandırmak gerekirse;

Bağlantılar İçin Potansiyel Paylaşımlar Hazırlayın

Sahip olduğunuz sosyal medya hesaplarınızda daha fazla paylaşım, kullanıcıların içeriğinizi görmesi ve ona bağlanmasına daha fazla kapı aralayacaktır. Sosyal medyada ilgi çeken yüksek kaliteli içerikler yaparsanız, diğer web sitelerinden doğal backlink almanız daha yüksektir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli backlink alıyorsa o kadar trafik sağlar.

Bir Kitle Oluşturmak

Sektörünüz ile alakalı en iyi ürün veya hizmete sahip olabilirsiniz, ancak insanlar bunu bilmiyorsa bu hiçbir işe yaramayacaktır. Proaktif olmalısınız ve insanlara nerede olduklarına ulaşmalısınız. İnsanların çoğunluğu nerede? Sosyal medyada. Facebook’un yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Sosyal medyadaki kullanıcı sayısı, erişim ve paylaşım kolaylığı ile sosyal medya, web varlığınızı oluşturmanın ve hızlı bir şekilde kitle oluşturmanın harika bir yoludur. İnternetteki milyonlarca site arasında bulunmak istiyorsanız, sosyal medyada bulunmalısınız.

Ek olarak, tıklama oranlarının Google Arama Motoru ve diğer arama motorlarında sıralamasını etkileyebileceğini de biliyoruz . Sosyal medya reklamcılığı , marka bilinirliği ve kitle oluşturmada katkı sağlayacaktır. Bu da, kullanıcıların Google’ın arama sonuçlarında markanızın içeriğine tıklama olasılığını artıracak yöntemlerden biridir.

Markanız ne kadar büyükse ve tüketiciler size ne kadar güvenirse, Google’da daha büyük bir tıklama elde etme olasılığınız o kadar yüksek olur. Sosyal medya, markanızı oluşturmanıza ve başka türlü sizi bulamayacak kişilerin önüne geçmenize yardımcı olacak harika ve etkili bir yöntem. Genişletilen kitlenizden Google’daki tıklamaların payından daha fazla yararlanmaya başladıktan sonra, sıralamada o kadar yüksek olur.

Markalı Anahtar Kelime Aramaları Yapmak

Müşteriler markanızın adını ve bir anahtar kelime öbeğini Google’da aradığında, benzer anahtar kelime öbeklerinde sıralamaya yardımcı olur. Örnek ile açıklamak gerekirse; “(marka adı) elbise ” araması yapan bir tüketici kitlesine sahip ve içeriğinde olumlu etkileşimde bulunuyorsanız, Google sayfasında “(marka adı) elbise” için iyi bir yer olduğunu düşünür. “elbise” içinde iyi bir sonuç olur ve “elbise” anahtar kelimesi için size daha fazla yer verir.

Promosyona Yardımcı Olur

Unutmadım 🙂 Makalede facebook üzerinden bahsettik ama youtube‘u unutmadım. Çünkü YouTube en çok aranan ikinci arama motorudur.  SEO performansınızı olumlu etkilemek için YouTube’u kullanabilirsiniz. İçeriğinizi veya markanızı tanıtmak için bağlantı oluşturabileceğiniz videolar oluşturabilir ve videolarınız potansiyel olarak SERP’lerde organik olarak sıralanabilir. Hatta Youtuber’lar ile çalışarak marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.

İçeriğinizi kitlenize tanıtmak ve yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmek için bu örneği ve diğer sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Ancak birkaç bağımlılık var:

Müşterileriniz sosyal medyada. Müşterileriniz içeriğinizi önemsemelidir. Bu yüzden SEO, SEO’ya yardımcı olmak için sosyal medya pazarlaması yaparken oldukça zor bir satış. Katılım, çoğu B2B şirketi için zorlayıcıdır. Genel olarak, sosyal medyayı kullanan insanlar iş odaklı düşünmüyorlar. İlgi alanları ve hobileri hakkında düşünüyorlar. Yani farklı kurgular (belki de mizahi içerik ya da hizmet teklifinizin dışında ) stratejiler , daha çok dikkat çekecektir.

Özet

Kaybolma Görün! Geleceğin ne olduğuna bakılmaksızın, sosyal medyanın aslında SEO çalışmalarınıza yardımcı olabileceğini gördünüz. Sosyal medya birçok uzun vadeli faydalar sunar. Sosyal medya doğrudan Google sıralama faktörü olmasa bile, içeriği tanıtmanın ve çevrimiçi bulunmanın en iyi yollarından biridir.

Sesli Aramalar Rehberi – SEO’da Yeni Dönem

voice-search

Selamlar arkadaşlar,

Blogumuzda farkettiğim kadarıyla Sesli aramalar için bir rehber ve buna benzer bir içerik oluşturmadığımızı gördüm. Son günlerde özellikle 2018 in ilk çeyreğinde herkesin dilinde olan Sesli arama ile ilgili sizlere bilgi vermek istedik.

sesli-arama

Nedir Bu Sesli Arama ?

 • Comscore verilerine göre 2017 yılında dünya genelinin %20’si civarında sesli arama
 • İlk sesli aramalarda gelişim  71 yılında IBM  tarafından 17 dilde çıkartıldı
 • Google mazisine baktığımızda 16 yıllık bir mazisi var
 • 2007 yılında 1-800-GOOG-411 adı altında Google sarı sayfalar sayfası vardı
 • Google asistan – Siri – Google Home – Windows cortana şeklinde ilerleme kaydedilmiştir sesli aramalarda
 • Modern olarak ise : Siri-2011 – Google Now-2012 – Windows cortana-2013 – Amazon Echo-2014 – Google Home-2016
 • Popülariteye baktığımızda ise Siri kelimesi Google asistandan daha fazla arandığını görmekteyiz.

voice-search-logos-lr

Peki Sesli aramalarda nasıl öne çıkabilirim ?

 • Site hızı. Site hızınız ne kadar iyi olursa o kadar iyi dönüş alırsınız. Ortalama sesli aramalarda çıkan sonuçlara baktığımızda sayfa yüklenmesi 2 saniyenin altında olan siteler.
 • SSL. Google artık bildiğiniz gibi SSL sertifikasını her yerde bangır bangır bağıra bağıra lanse ediyor.
 • Kısa ve net metin. Bir soru sorduğunuzda net sonucu veren metinler. Örnek vermek gerekirse 2017 yılında süper lig şampiyonu kimdir ? sorgusunda 75 puanla Galatasaray sonucunu getirmesidir.
 • Schema yapısını kullanan siteler daha fazla ön plana çıkıyor.
 • Ortalama domain otoritesi 75 sayfa otoritesi ise 22 olan siteleri ön plana çıkartıyor. Buda demek oluyor ki Google şuanda sadece çok güvenilir sitelerle çalışıyor sesli arama konusunda ve ileri dönemlerde bunu daha spesifik bir hale getirecek.
 • Ortalama 1200 Facebook paylaşımı ve 20 twitter paylaşımı. Detaylı olarak baktığımızda ortalama olarak 1200 paylaşım facebook ve 20-30 arası da twitter da paylaşılmış sayfaların daha ön planda olduğunu gördük.
 • %40 oranında Zero features sonuçlarından çekiyor. Zero position bildiğiniz gibi özellikle artık günümüzde çok popüler. Bununla birlikte bir sorguya cevap veren Ne ? Nerede ? Nasıl ? Neden ? Ne zaman ? gibi sorgularla daha çok ön plana çıkar oldu web siteleri. crm nedir gibi sorular sorduğumuzda karşımıza çıkan sonuçtan görebilirsiniz.

2018 yılı için Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Maccabees-Update

youtube

Web siteler için o kadar seo çalışmaları yapılıyor da, youtube için neden yapılmasın? Büyük bir paranın döndüğü youtube’da size nasıl seo yapıldığını aşama şeklinde göstereceğim!

Aşama 1: Video Anahtar Kelimeleri Bulmak

Her seo türünde olduğu gibi bunda da bir anahtar kelimesi buluyoruz.

Amacımız ise anahtar kelimemizin Youtube sonuçları Google’da 1. sırada olması

Anahtar kelimeniz googleda aratıldığında eğer hiç youtube videosu yoksa sadece 10 adet web site varsa o anahtar kelimeyi çöpe atın. Başka bir anahtar kelime bulmaya çalışın

google_video_sonuçları

Amacımız bu tarz bir kelime bulmak. “Kaykay nasıl yapılır?”

Google genelde bazı kalıplı kelimelerde bu tarz videolu sonuçlar ortaya koyar.

 • Nasıl Yapılır kelimeleri (Kaykay nasıl yapılır?)
 • İnceleme videoları (Gta v inceleme)
 • Tutorial(rehber) videoları (WordPress kurma rehberi)
 • Sporla alakalı videolar (kick boks videoları)
 • Eğlenceli videolar (Araba kazaları)

Neden bu kadar önemli?

Çünkü birisi gta v inceleme diye yazdığında web sitelerine girmeden önce videolara bakar. Bizde o çıkan videolar arasında yer aldığımız zaman daha çok izleneceğiz.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur

Anahtar kelime bulmanın en basit yolu niche kelimelere bakmak. Biraz göz gezdirip niche kelimeler arasında youtube videoları çıkan bir kelime bulmak

googleda youtube arama sonuçları

Kolay değil mi?

Kelimemizi bulduktan sonra ki amacımız aranma hacmine bakmak. Ne kadar büyük bir aranma hacmine sahip olduğunu öğrenmeliyiz.

Büyük aranma hacmine sahip videolar çok büyük bir rekabet gerektirir. Onun için küçük balığa bakmamız gerek.

Bulduğumuz kelimenin en azından aylık 300 aranması olmalı. Aranma hacmini buradan kontrol edebilirsiniz.

aranma hacmi raporları

Neden en az 300?

Eğer google’da bile 300 aranıyorsa youtube içerisinde daha büyük bir aranma hacmine sahiptir. Ancak youtube aranma hacmini ölçen bir araç olmadığı için google üzerinden tahmin ediyoruz.

Aynı zamanda eğer videonuz google’da ilk sıraya ulaşırsa aylık 300+ izlenim alacaksınız demektir. Buda hiç az değil, değil mi?

Size Gerçek Bir Örnek Göstereyim

Bir çok internet sitesi Seo tutorial kelimesi için çalışma yapmakta. Ancak bizim yöntemimizi uygulayan insanlar “Seo Tutorial” yazıldığında bakın kaçıncı sırada yer alıyor!

seo-tutorial-sonuçları

Gördünüz mü! İşte bizim amacımız da tam olarak bu.

aylık aranma hacmi

Aranma hacmide 300’ün üstünde.

Seo Tutorial kelimesi üzerinden bir video yapmak kulağa hoş geliyor değil mi?

Aşama 2: Videonuzu Yapma Zamanı

Diğer her işte olduğu gibi video işinde de ne kadar çok yatırım yaparsanız o kadar geri dönüşü olur.

Mesela size bir taktik.

1 günlüğüne profesyonel video grafikçisini işe alıp videonuzu çekin. Bir editörede videonuzu editlemesi için para verin. İşleyin.

Video gayet kaliteli ve pahalı gözüküyor değil mi? Aslında hiç pahalı değil.

Sadece 90 $’a mal oldu. Eğer bütçeniz bu kadar yüksek değilse Powerpoint sunumlarında konuşmak için bu programı kullanabilirsiniz. Yıllık 15 $.

İlk başta çok fazla para harcamanıza gerek yok. Geri dönüşler arttıkça harcadığınız miktarı da arttırırsınız. Önemli olan izleyiciyi sıkmayacak eğlenceli bir video yapmak.

Kalite youtube için en önemli şey. Videolarınız ne kadar kaliteli olursa sıralamada o kadar yukarıya çıkarsınız.

Eğer çektiğiniz videolar kalitesiz ise çöptür. Ne kadar seo yaparsanız yapın bir işe yaramaz.

İnsanların sizin videonuzla olan etkileşimine göre kalitenizi anlayacaklar. Bunu unutmayın!

Videonuzun Kaliteli Olduğunu Gösteren Belirtiler

İşte videonuzun kalitesini belli eden etkileşimler

 • Ortalama İzlenme: Ortalama izlenme ne kadar yüksek ise insanlar videolarınızı o kadar sevmiştir. Eğer az ise insanlar videoyu direk kapatıyorlardır. Videonuzun başında bir yerinde sorun vardır. Kontrol edin!

ortalama-izlenme-süresi

 • Yorumlar: Eğer birisi videonuza yorum yapıyorsa bu kişi videonuzu sevmiştir, eğlenmiştir yada bilgili bulmuştur. Ne kadar çok yorum geliyorsa o kadar kaliteli iş çıkarmışsınızdır. Aynı zamanda gelen yorumlarda ki önerilere dikkat ederek daha kaliteli işler çıkarabilirsiniz.

youtube yorumları

 • Video Bitimi Abone Olma: Eğer birileri videonuz bittikten sonra kanalınıza abone oluyorsa bayağı iyi bir iş yapmışsınızdır. Doğru yolda ilerlemeye devam.

youtube abone butonu

 • Paylaşımlar: Videonuzun yayılması için en önemli olaylardan biri paylaşımlar. Videonuzu izleyenler ne kadar çok yerde paylaşırsa o kadar çok izlenim alırsınız.

 

 • Favoriler: Videolarınızı favorilerim kısmına almaları iyiye işaret. Daha sonradan tekrardan videolarınızı izleyeceklerini gösteriyor.

 

 • İstatistikler: Youtube Analitik sizin can dostunuz. Her an onda ki değişimlere bakarak hangi yolda ilerleyeceğinizi görmelisiniz.

youtube analitik

Eğer yaptığınız video çok iyi olursa bir çok like, yorum, paylaşım alacaksınız. Bunların hepsi de youtube’un bir videoda görmek istedikleri.

Videolarınızı En Az 5 Dakikalık Yapın

Uzun makalelerde olduğu gibi uzun videolarda üstte çıkmak için çok önemli.

Küçük bir arama sonucu youtubeda çıkan sonuçlarda en üstte ki videoların çoğu uzun süreli olanlar.

youtube-arama-sonuçları

Burada ki örnekte ilk 4 sırada olan videodan 3’ü 1 saat hatta daha uzun.

Bu yüzden en azından 5 dakikalık videolar çekmeyi unutmayın.

Videolarım çok uzun kimse izlemez diye düşünmeyin. Eğer eğlenceli videolar yaparsanız insanlar ne kadar uzun olursa olsun izler.

Size nasıl video yapılacağını gösterdik. Şimdiyse en büyük kısma geliyor. Videonuzu optimize etmeye.

Aşama 3: Videolarınızı Youtube Seo’ya Göre Uploadlama

İşte karşınızda youtube seo’ya en uygun video uploadlama.

Video Dosya İsmi

Videonuzu tamamladığımızda uploadlamadan önce video isminde anahtar kelime geçsin.

Mesela anahtar kelimemiz “weight loss tips” ise video ismi “weight_loss_tips_video.mp4” olsun.

 

Video Başlığı

Video başlığınız en az 5 kelimeden oluşsun. Bu sayede anahtar kelimelerle doldurmanıza gerek kalmaz.

Mesela bu örnekte videonun başlığı 5 kelimeden oluşuyor. Ama sadece 2 tanesi bizim ana kelimemiz.

video-başlığı

Önemli Not: İnternet sitelerinde anahtar kelimeleri ilk başa koymamız daha çok işe yarar bilirsiniz. Aynı mantık youtube içinde geçerli.

Mesela kelimemiz “surfing tutorial” ise video başlığımız şöyle olmalı ;

“Surfing Tutorial: Learn How to Ride a Wave Today”

Açıklama

Videonuzun açıklaması ÇOK ÖEMLİ.

Çünkü google ve youtube videolarınızı “dinleyemiyor”. Henüz. Bu sebeplen videonun neyle alakalı olduğunu başlığınızdan ve açıklamanızdan anlıyor.

İşte sizlere videonun açıklaması için biraz tavsiye :

 • Sitenin linkini üst taraflara koymaya çalışın
 • İlk 25 kelimenizde anahtar kelimeniz olsun
 • Açıklama en az 250 kelime olsun
 • Açıklamada 3-4 kez ana kelimeniz geçsin

Bu sistem sayesinde videolarınız google ve youtube gözünde spam yapılmamış bir şekilde gözükecek ve hedef kitleye videolarımız ulaşacak.

İşte size bir örnek. Youtube video açıklamalarınız bu şekilde olmalı.

youtube-açıklama

Etiketler

Etiketler çok önemli değil ancak bize yardımları dokunuyor.

Tek yapmanız gereken youtube ve google’a videonuzun neyle ilgili olduğunu gösteren  etiketler kullanın.

youtube etiketler

Sadece ana kelimenizle ilgili etiketler girmeyin.

Anahtar kelimenizle farklı ancak videonuzla alakalı etiketler girdiğinizde farklı aranma sonuçlarında da çıkabilirsiniz.

youtube-ornek

Bütün bu işlemleri halletikten sonra Ayarları kaydet diyoruz.

Aşama 4: Videonun İzlenmesini Sağlamak

Buraya kadar bir çok kez kullanıcılar için önemli şeylerden bahsettik.

Ancak videolarınızın üst sıralarda çıkmasını istiyorsanız videoların ÇOK FAZLA izlenmesi gerek.

Çok izlenme = Yüksek sıralama

Ama önemli bir şey! İzlenmelerin gerçek olması gerekiyor.

Youtube gelişmiş bir sistem. Hemde sizin sahte izlenim gönderdiğinizi anlacak kadar. O yüzden hiç bu işlere bulaşmayın.

Daha önceden söylediğimiz gibi uzun süreli izlenimler altın kadar değerli.

İşte videolarınızın izlenim almasını sağlayacak bir kaç taktik :

Videolarınızı Soru Cevap Bölümlerine Ekleyin

Son zamanlarda insanlar forum yerine soru cevap sitelerinde takılıyor. Sizde bu sitelerde sizin içeriğinizle alakalı sorulara cevap olarak videonuzu gösterin.

Soru soran kişi istediği cevabı aldığı sürece hiç bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Quora gibi kalteli soru cevap sitelerinde SEO nedir diye bir çok başlık bulunmakta.

quora soru cevap sitesi

Hemen gidip bu başlıklara youtube videosunu gösteriyoruz

quora cevaplama

Bu sayede doğal bir şekilde insanlar videolarınızı izleyecek, beğenecek yorum atacak ve paylaşacak!

Video Linkinizi E-mail İmzanız Yapın

İnsanlar bir çok zaman mesajlaşmak için e-mail kullanıyor. Siz bile anneniz ile öyle mesajlaşmıyor musunuz?

Benim gibi insanların bir çok e-mail’den arkadaşı oluyor. Onlara mesaj atarken imzamıza video linkini koyarak insanları videoyu izletmeye teşvik ediyoıruz. İşte organik izlenme diye buna derim!

email imzası

Videonuzu Siteye Gömün

Size en klasik taktiği sölüyorum. Videonuzu sitede yayınlatın! Zaten sitenizin içeriğiyle uyumlu olacağından dolayı hiç sorun olmayacaktır.

Yazılarınızın sonunda “şu şu videomuzu da izlediniz mi?” tarzı yazılar yazıp videonuzun embed koduyla gösterim kazanabilirsiniz.

youtube embed

Yolun Sonu

Bu gün sizler için Youtube Seo üzerine bayağı bir konuştuk. Üstte verdiğimiz youtube seo teknikleri sayesinde üst sıralarda çıkmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bir PBN Kullanmamak ve Kullanmak İçin 3 Neden

Paravan blog networkü kurmak

Bu yazıda sizlere özel blog ağı (PBN) kullanmanın yararlarını, zararlarını, neden kullanmamanız gerektiğini ve neden kullanmanız gerektiğini anlatacağız.

1. Maliyet

PBN’in en büyük eksilerinden biri, bir ağın geliştirilmesi ve sürdürülmesi maliyetidir. Eğer auction (herhangi bir reklamın gösterilip gösterilmeyeceğine karar vermek, reklamların hangi sırayla gösterileceğini ayarlamak gibi işlemleri yapmak ve vesaire) modeliyle çalışıyorsanız bu durum size iyi bir alan adı için 40-400$ arasında bir maliyete mal olacak. Eğer alan adı işleri için aracı kullanıyorsanız maliyet yine benzer aralıklarda olacaktır.

Hayal ettiğiniz gibi bu işlem git gide büyüyecek ve maliyeti artacak.

Yeni alan adınızı güvenli hale getirdikten sonra, özel WHOIS için ödeme yapmanız, onu barındırmanız ve ona içerik eklemeniz gerekir.

100 dolara yeni bir alan adını satın alıp onu güvenli hale getirdiğinizi varsayalım:

 • Domain = 100$
 • Özel Whois = 5$
 • Hosting = 12$
 • Makale = 5$ (iyi bir PBN’nin birden fazla makalesi olur)

Bir site için 112$ harcadınız bile.

Maliyetin yüksek olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Zaman yatırımından bahsetmemize izin verin.

hizli-pbn-olusturma

2. Zaman Yatırımı

Kaliteli bir PBN oluşturmak ciddi bir zaman kaybı olabilir. İlk olarak, satın almaya layık olan alan adlarını bulmalısınız. Alanların yaklaşık% 95’i işe yaramazdır ve bu alanlara para akıtmak çok cömertçe!

10 web sitesi ağı oluşturmaya çalıştığınızı varsayalım. On nitelikli alan bulmak için sizin 6-12 saat arasında bir vakit harcamanız gerekiyor. “Nitelikli” bir alanın en az 15 kişisi ve 15 kişilik bir Alan Yetkilendirmesi olmalıdır.

Artık on alan adına sahip olduğunuza ve bunları güvence altına aldığınıza göre şimdi bunları ayarlamalısınız. Web sağlayıcılarını bulmak ve bu siteleri geliştirmeye hazır hale getirmek 2 ila 4 saat sürecektir.

Ardından, gerekli tüm sayfaları oluşturmanız, uygun temaları bulup yüklemeniz, içerik yazmanız ve yazı işleri için dış kaynak kullanmanız, eklentileri yüklemeniz ve sitenin görünümünü normal yaparak siteyi geliştirmeniz gerekir. Ekstra işler yapıp güvende olmak istiyorsanız, her site için sosyal hesaplar da oluşturmak isteyebilirsiniz.

Bu işlem site başına 1-2 saat sürebilir.

Bu, 10 web sitesi ağı için yaklaşık 36 saate eşittir.

Bu hesaplama, karşılaşabileceğiniz herhangi bir barındırma veya saldırı sorununu da hesaba katmaz. Ucuz web host çalışanları genellikle size herhangi bir rapor vermeksizin işten çıkıp korkunç uptime (çalışma süresi) süresine (mesai saatine) sahip olurlar.

Bu konularla uğraşmanız ciddi bir zaman katili olmanıza sebep olabilir.

Şimdi, bu adımları kendiniz yapmak yerine başkasına yaptırarak dışarıdan destek alabilirsiniz fakat dış kaynak kullandığınızda masraflarınızı artırırsınız. Daha yüksek harcamalar, yaptığınız yatırımların gelirleri azaltacak ve sürenizden çalmaya devam edecek.

white hat seo teknikleri

O halde bir sonraki adıma geçelim:

PBN’lerin iyi bir “Yatırım Getirisi” (ROI) ve “Dönüş Zamanı” (ROT) var mı?

PBN’lerin Kullanılmasının Yatırım Getirisi

Hem siz hem ben, paranın değerini anladığımızdan, oradan başlayalım.

Bu örnekte, anahtar kelime öbeğini kullanacağım: “Los Angeles kişisel yaralanma avukatı”.

 • Bu anahtar kelime ile ilgili bazı hızlı numaralar:
 • Ayda yaklaşık 1.000 arama alır
 • İlk sayfada rakipler için ortalama bağlantı referans bağlantı 135 olarak tespit edildi.

Bu verilerin gösterdiği şey, bu anahtar kelime için sıralama yapmak ve sıralamada yer almak için yaklaşık 135 adet süresi dolmuş alana (domain) ihtiyacınız olduğudur.

google pbn nedir

Bu tam bir bilim değil. Bu süreç daha fazla zaman alabilir veya daha kısa sürebilir. Ayrıca, alan adlarının kalitesini de göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk sayfada yer alan rakipler bağlantılarının çoğunu yüksek otorite sitelerinden alıyorsa, düşük metrik süresi dolmuş alan adları etkili olmaz.

Bununla birlikte, ortalama bağlantı oluşturan kök alan adlarını bilmek, bir anahtar kelimeyi hedeflemenin Yatırım Getirisi’ni öngörmenizi sağlayacaktır.

Yaptığınız yatırımın getirisini doğru tahmin etmeniz için bilmeniz gereken diğer noktalar şunlar:

 • Ortalama SERP CTR ~% 3 -% 30 (daha yüksek sıralamalar için daha yüksek TO)
 • Ortalama PTL Dönüşümü ~ %5
 • Yeni Müşteri (ILC) Dönüşümü için Ortalama Gelen Gelir ~ %21

Bir ağ sitesi geliştirmek için yaklaşık maliyet = ~ 112 $

 • Bir ağ sitesi geliştirmek için harcanan yaklaşık zaman = ~ 1 saat

Aşağıda, konuyu daha iyi anlamanız açısından bir tablo yer alıyor.

Bunlar cömert hesaplamalar ancak PBN’leri kullanma fikrinin ROI potansiyeli hakkında bir fikir verir. Bir kişisel yaralanma müşterisinin Yaşam Boyu Değeri (LTV) yüksektir. Bu uç noktaya sahip bir LTV’ye sahip olacak pek çok niş yoktur, yani pozitif bir yatırım getirisi elde etmek daha uzun zaman alacaktır.

Birinci ay ile üçüncü ay hesaplamaları,  “Los Angeles kişisel yaralanma avukatı” için ilk sayfadaki sıralamaya dayanmaktadır. Bunun rekabetçi bir niş olduğunu aklınızda bulundurun. Bu nedenle, muhtemelen 6-12 ay boyunca ilk sayfaya ulaşabilirsiniz(eğer iyi iseniz). Bu, oraya varıncaya kadar belirli bir yerde debelenip duracağınız anlamına gelir.

SEO’ya 28 Bin Dolar Yatırım Yapmanın Farklı Yolları

Yirmi sekiz bin dolar ile SEO alanında birden çok adım atabilirsiniz. Beş yüz dolarla bile SEO için bir şeyler yapabilirsiniz ancak bu yetmez, ter üstüne ter akıtmanız yani çok çalışmanız da şart. Eğer sermayeye sahip değilseniz, Mark Cuban‘ın söylediği gibi, parasızlığınızı alın teriniz ile telafi etmek zorundasınız. Bununla birlikte, SEO’ya PBN’lerin dışında yatırım yapmanın iki yolu vardır:

İçerik

pbn-icerik

İçerik odaklı SEO stratejileri, zamana karşı mücadele edecek. Sadece içerik odaklı stratejiler en güvenli değil, aynı zamanda aslında en ölçeklenebilir bağlantı edinme modelidir. Eğer 28 bin dolar paranız varsa, bunun% 80’ini, değerli içerik varlıklarını oluşturmaya yatırmalısınız. Kısacası, bu piyasa standartlarından daha iyi değerli içerikler oluşturmak anlamına gelir.

Gerçek Backlinkler (Geri Bağlantılar)

Backlink kullanmadan SEO alanında başarılı olmuş kişiler bulmak oldukça nadir olan bir olaydır. Ancak PBN’leri kullanmadığınız için, gerçek geri bağlantılara yani backlinklere odaklanmalısınız.. “Gerçek” backlink’ler, trafiğe sahip olan ve editöryal takdir yetkinizin bulunmadığı web sitelerinden gelir.Gerçek backlink edinmenin üç yolu vardır:

 1. İçeriğinizi tanıtım yoluyla tanıtıp öne çıkarın
 2. İçeriğinizi misafir yazarlık yaparak tanıtın
 3. Yerleşim yoluyla (riskli)

PBN’leri kullanmanın yatırım getirisini ve aynı zamanda sermaye yatırımı için bazı alternatifleri bilmediğinizden, PBN’leri kullanmanın son olumsuz yönünü açıklamamıza izin verin.

3. Risk

Kabul edin. Ağınızı ne kadar iyi geliştirirseniz geliştirin, her zaman iki tehlikeyle baş başa kalacaksınız : A) siteleriniz indexlerinin silinmesi ve B) doğal olmayan gelen bağlantılar için elle cezalandırılmanız.

Saniyeler içinde, hem nakit hem de zaman yatırımınız hiçbir şey için değmeyen işe yaramaz ikili haline gelecek.

Bunun yerine bütün paranızı ve bütün zamanınızı daha fazla para kazanmak için harcayabilirdiniz.

Tamam, tamam.

PBN’lere çok fazla yüklendik ancak bütün PBN’ler kötü değildir.

Bir PBN Kullanmanız İçin Üç Neden

Biraz da özel blog ağı kullanmanın avantajlarından bahsedelim:

1. Kontrol

SEO’da kontrol sahibi olmak güçlü olmaktır ve muhteşem bir olaydır. Bir ağ ile, link metnini ve bağlantılarını yönetip onları kontrol edebilir ve neyin işe yaradığını görmek için deli gibi test yapabilirsiniz. Başka hiçbir bağlantı kurma stratejisi size böyle bir özgürlük sağlamaz.

En kötü senaryodan bahsedersek en fazla elle ceza alırsınız. Kontrolünüz olduğundan, linkleri kaldırabilirsiniz ve bu sayede cezanızı kaldırtabilirsiniz.

GSA bağlantıları oluşturduysanız veya sahip olmadığınız sitelere bağlantı sattıysanız, manuel ceza kaldırma işlemi hemen hemen imkansız hale gelir.

2. Anında Yetkinlik ve Saygınlık

Özel blog ağları güçlüdür, çünkü yaşlı ve güvenilir bir web sitesinin yetkisini kullanıyorsunuz. Muhtemelen deneyimlediğiniz gibi bu tür bağlantıları sosyal yollardan ya da doğal yollardan elde etmek çok zordur.

3. Sosyal Yardım veya Birileriyle İlişki Oluşturmak Yok

Özel blog ağlarına güveniyorsanız birisine ulaşmak veya birisiyle ilişki kurmak için zaman harcamak zorunda kalmazsınız. Bu iyi bir şey olmasa da size zaman kazandırabilir.

Yani, bir PBN kullanmanın hem artıları hem de eksileri olduğundan, herhangi bir çözüm var mı?

En Üst Düzey PBN Stratejisi

Çok fazla SEO modelinin özel blog ağlarına çok fazla güvenerek büyük işlere kalkıştığını ve büyük bir hata yaptığını görüyorum. Bunu daha önce bu sözü duymuşsunuzdur: “Tüm yumurtaları bir sepete asla koyma.”

Bu HERHANGİ bir bağlantı kurma türü için geçerlidir.

Yıldan yıla Google, tek bir bağlantı oluşturma yöntemiyle çeşitlendirilmemiş ve güvenilir olmayan SEO’ları yok etti.

Özel blog ağlarına nasıl yaklaşmanız gerektiğini söyleyeceğim:

İlk olarak, bir bağlantı kurma stratejisi riskini değerlendirin. Ardından, bu stratejiye ne kadar sermaye ve zaman ayıracağınıza karar verin.

Örneğin, “daha riskli” hisse senetlerine yatırım yapabilirim çünkü potansiyel getirisi daha yüksek. ancak genel olarak riskli stoklar sadece genel portföyümün küçük bir yüzdesini oluşturacak.

Bu düşünce tarzı, bağlantı kurma konusuna ve özel blog ağlarına tam olarak nasıl yaklaşmanız gerektiğini gösteren bir düşünce biçimidir.

Gelen bağlantılarınızın yüzde yüzü PBN’lerden geliyorsa, ateşle oynuyorsunuz demektir.

PBN’ler diğer bağlantı kurma çabalarınızı desteklemelidir. Endüstrinizdeki ilişkilerin oluşturulması ve geliştirilmesi, içerik tanıtımı (erişim yoluyla) ve içerik varlıkları oluşturma gibi diğer önemli otorite oluşturma faaliyetlerinin yerine geçmemelidirler.

Eğer PBN bağlantılarınızı genel bağlantı profilinizin yüzde beşi ila yirmisi arasında tutarsanız, oldukça güvende olacaksınız.

PBN’ler her zaman risklidir ancak bağlantı profilinizin yalnızca küçük bir yüzdesi olduklarında bu risk azalır.

Bağlantılarınızın diğer yüzde sekseni ila yüzde doksanı; editoryal bağlantılardan, işletme listelerinden, marka sitelerden veya niş blog / forum yorumları gibi dahili sayfalardan gelmelidir. Ayrıca White SEO tekniklerini de kullanabilirsiniz.

Kendinize bu soruyu sorma vakti geldi:

PBN’ler sonuçlarına katlanılması değen bir oluşum mudur?

Karar sizin.

90/10 bağlantı çeşitliliği kuralını takip ederseniz gerçek backlinkler elde etmek için zaman harcamak zorunda kalacaksınız.

Aynı zamanda, azaltılmış riskle PBN bağlantılarının avantajlarını da elde edeceksiniz.

Aklınızda Tutun:

Pazarlama, yatırım getirisi ile ilgilidir. Yalnızca PBN bağlantılarını kullanarak yatırım getirisi alabileceğinizi düşünüyorsanız, yapın!

Çoğu insan için, daha güvenli taktikleri ve daha çok para getiren yöntemleri kullanmak en iyisidir.

 

BilgeAdam’la Beraber İTÜ’de SEO Anlattık.

Bu hafta sonu İstanbul Teknik Üniversitesi Arı2’de BilgeAdam akademinin düzenlediği Dijital Medya Zirvesinde Clicks’us olarak bulunduk.  Birbirinden değerli anlatıcılar ile birlikte katılımcılara dijital pazarlamanın farklı alanlarını sunumlarla anlatıldı. Google Adwords’den SEO’ya, SEO’dan Growth Hacking’e kadar bütün konulara değinildi.

 

Dijital Medya Zirvesi 2018

Ajansımızın direktörü Özgür GÜNDÜZ’ün de SEO anlattığı zirvede yapılan sunumun linkini buradan paylaşacağız. Aslında SEO 30-40 dakika içerisine sığdırılabilecek bir yapıda değil fakat temel olarak ne demektir, neden gereklidir, ne yapmamak gerekir gibi konulara değinildi.

Dijital Medya Zirvesi SEO Sunumu


SEO sunumu ile ilgili görüş ve yorumlarınızı bu blog altında bizlere iletebilirsiniz.

Google Adwords Yeni Güncellemeleri 2018

Maccabees-Update

Google Partners; Ajansları tek bir alanda bir araya getirerek, genel olarak ortak bir çatı altında toplar. Google Adwords ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtırken doğru hedef kitleye ulaşmanızın en önemli sebebi uzman bir ekipten alacağınız desteğe bağlıdır. Reklamlarınızın kalite puanındaki değer ile daha az maliyet sizi rakiplerinizin önüne geçirmek için en önemli detaylardır. Bununla paralel olarak Google AdWords önemli değişikliklere imza atmaya devam ediyor. Yapılan değişikliklerden haberdar olmanızı istedik ve sizler için bununla ilgili bilgi içeriği derledik…

Bu sene Google Partners sitesinde yer alan materyallerin birçoğu yeni AdWords deneyimindeki Partners programı sekmesine taşınacak. Bununla birlikte, bazı özellikler tamamen kaldırılacak. Birazdan okuyacağınız üç özellik Nisan 2018 itibariyle artık kullanılamayacak.

Potansiyel müşteriler
Google Partners’da şirket yöneticisiyseniz Potansiyel Müşteriler’e rahatlıkla erişebiliyordunuz. Potansiyel Müşteriler’i kaldırılnca artık Partners portalındaki Potansiyel Müşteriler sayfasından reklamverenle iletişim kuramayacak, potansiyel bir müşterinin durumunu değiştiremeyecek ve Şirketim sayfanızdaki Analytics sekmesine erişemeyeceksiniz. Bununla birlikte, önceki potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini görmeye devam edeceksiniz.
Google İş Ortağı Arama
Google Partners’da bir şirket yöneticisiyseniz şirketinizin bilgilerini Google İş Ortağı Arama’da listeleyebiliyordunuz. Bu özellik kaldırıldığında aşağıdakiler artık kullanılamayacak.
Google İş Ortağı Arama giriş sayfası

 • Arama sonuçları
 • Şirket profili sayfasındaki ajans arama çubuğu gibi arama filtreleri ve gezinme öğeleri
 • Şirketim sayfanızın Analytics sekmesindeki Aramada görüntülenme sayısı, Profil görüntülenme sayısı ve Potansiyel müşteri sorguları
 • Şirket profili sayfanız yayında kalacak. Ayrıca, kullanıcıları şirketinizin Partner veya Premier Partner rozet resminden şirketinizin genel profil sayfasına yönlendirmeye devam edebileceksiniz.

Materyaller
Tüm Google Partners kullanıcıları Materyaller’e erişebiliyordu. Materyaller kaldırıldıktan sonra, daha önce bu bölümünde yer alan belgeleri artık bulamayacaksınız. E-öğrenme kurslarımız, sınavlarımız ve sertifika programlarımızı bulmak için Academy for Ads’i ziyaret edin. Pazarla bilgileri ve eğilimleri için Think with Google’a göz atabilirsiniz.