En etkili dijital reklam örneklerini incelemeden önce neden dijital reklamların bu kadar önemli hale geldiğini bilmemiz gerekmektedir. Bilindiği üzere dünyamız artık dijital çağa girmiş bulunmaktadır. Yapılan her iş, sunulan her bilgi veya aktarılacak düşünceler sunucuyla dijitalde buluşmaktadır. İşletmeler de bu durumun farkında olup pazarlama ve reklam faaliyetlerini dijitale taşımışlardır. Dijital platformların önemini anlayan işletmeler yaptıkları yatırımlarla aldıkları verimi artırırken bu dönüşüme ayak uyduramayanlar geri kalmış ve belki de yok olmaya mahkûm olmuşlardır. Düzenli olarak reklam stratejilerine ayak uydurmak firmalar için oldukça önemli adımlardır.

Peki bu dijital reklam mecraları nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır? Yapılan çalışmaların kullanıcılara etkileri nelerdir? Bu soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Yapılan incelemeler önem sırasına göre sıralanmıştır. Adımlar uygulandığı takdirde başarılı dijital reklamlar uygulanabilir.

Dijital Reklam Örnekleri

dijital-reklam-ornekleri

1- Google Ads Reklamları

İsminde de belirtildiği gibi Google reklamcılık ağıdır. Birçok reklam çeşidini yönettiğimiz alandır. Dünyanın en büyük arama motorundan yararlanmak ve onu optimum seviyede kullanmak işletmeler açısından çok büyük önem taşımaktadır. Google Adwords (yeni adıyla Google ADS) sayesinde yapabileceğimiz reklam biçimleri şu şekildedir. (Google reklam hizmetlerimiz için tıklayınız.)

Arama Ağı Reklamcılığı : Google arama motorunda aratılan kelimelere reklam vererek kullanıcıları siteye ziyaretini arttırıp satış veya bilgi almasını sağlayan reklam biçimidir. Bu reklam sayesinde hedeflenen kitleye direk ulaşabilir, ürün veya hizmeti hızlıca pazarlanabilmektedir. Aşağıda bu konu hakkında görsel bir örnek bulunmaktadır.

Görüntülü Reklam Ağı : Haber, spor ve video sitelerinde görünen, flash ya da resim formatında olan görsel reklamlardır. Sağ üst köşede Google reklamları diye belirtilmektedir. Hedef kullanıcılara web sitelerinde görsel reklam oluşturmaya olanak sağlamıştır. Satış artışı bu reklamlar sayesinde mümkündür. Yapılan hedefleme çok önemlidir ve seçilen görsel belirlenen hedefe hitap etmelidir. Kullanıcıların ilgi alanları, gezdiği siteler ve arattığı anahtar kelimelerden faydalanılabilmektedir.

Video Reklamlar ( Truview Youtube): Google’ın sunduğu video reklam ağı sayesinde işletmelerin video reklamlarının Youtube videoları öncesinde gösterimidir. Bu reklam ağı işletmelerin mesajlarını kısa sürede kullanıcıyla buluşturmasına, satışlarını arttırmasına ve marka bilinirliğinin yükselmesini sağlamaktadır. Bu reklam biçiminde kullanıcılar ‘Skip to video’ seçeneğine tıklayarak geçebilir. Bu yüzden bu reklam ağı kullanılırken Youtube kanallarını, videolarını, görüntülü reklamda yapıldığı gibi ilgi alanlarını ve anahtar kelimeleri hedeflemenin getirisi olacaktır.

Re-Marketing (Yeniden Pazarlama): Bu reklam ağında mantık web sitesini ziyaret eden kullanıcılara tekrardan reklam göstermektir. Hedefleme aslında web sitesine ziyaret sağlayıp satın almadan çıkan kullanıcılara tekrardan reklam göstermektir. Yeniden pazarlama etiketi oluşturulan bir reklam hesabının yeniden pazarlama etiketini web sitelerinin sayfalarına ekleyerek siteye gelen kullanıcıların takip edilmesini sağlayan bir liste aracılığı ile kullanıcılara yukarıda anlatılan tüm reklam biçimlerinin gösterilmesini sağlamaktadır. Bu reklam ağı sayesinde geri dönüşler gözle görülür şekilde artmaktadır.

2- Yandex Reklamları

Yandex reklamları da Google Ads mantığında çalışmaktadır. En çok kullanılan arama motorlarından biri olan Yandex’de anahtar kelimelerin tetiklenmesiyle aramalarında belirlenen reklamları göstermesini sağlamaktadır. Bu reklamlar sayesinde dönüşüm hedeflenebilmektedir. Arayüzü Google Adwords’den daha karışıktır. Zaman içerisinde anlaşılabilir ve alışılabilmektedir. Her geçen sene kullanım oranı biraz daha artmaktadır. 2023 yılında dijital reklam çalışmalarına dahil edilmesi gereken önemli bir kanal olduğunu düşünüyoruz.

3- Sosyal Medya Reklamları

Bu başlık altında tüm akla gelen sosyal medya mecraları değerlendirilebilir. Facebook, Twitter, Instagram, Messenger ve Linkedin gibi örnekler yardımıyla işletmelerin kullanıcılarla buluştuğu reklam ağıdır. Son dönemlerde en popüler reklam ağıda denebilir. Tüm markalar ürünlerini hem sitelerin kendisiyle hem de site kullanıcılarından halk üzerinde etki yaratabilecek popüleritesi olanlarıyla ulaşmak istedikleri hedefe ulaşmalarıdır. Bu duruma da ‘Influencer Marketing’ denmektedir. Reklamın viral olarak yayılmasını sağlayan WOMM türünde en önemli reklam modelleri 2023 yılında yine Fenomen iletişimi olacak gibi duruyor.

Facebook,Instagram ve Messenger Reklamları : Organik erişimlerin azalmasıyla birlikte bu mecraların reklam verme alanındaki yüzdesi artmaktadır. Bu reklamlarda iyi bir sonuç elde edebilmek için hedef kitlenin tüm çıktıları düşünülmeli ve belirlenmeli ona göre hareket edilmelidir. Yapılan analizler sonucunda verilecek reklamların konumu, dili, şekli ve aktarım yolları değişiklik göstermektedir. Şirketlerin Facebook ve Instagram’da oluşturdukları işletme profilleri sayesinde kullanıcılarla birebir buluşmaları da sağlanmaktadır. Aynı zamanda işletmeler buradaki kullanıcılar vasıtasıyla da müşterileriyle buluşmaktadır. Belirlenen hedef kitleye hitap eden influencer ile reklam çalışmaları yapılmaktadır.

Fenomen Reklamları İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Twitter ve Linkedin : Twitter reklam modelleri diğerlerinden biraz farklıdır. 6 farklı reklam modeline sahiptir. Şu an reklam dili desteği sadece İngilizcedir. Bu reklam modelleri de takipçi sayısını arttırma, web sitesi tıklamaları, sponsorlu twit, sponsorlu hesap, sponsorlu gündem ve hava durumuna göre yapılan reklamlarıdır. Bu diğer ağlardan farklı bir yöntemdir. Linkedin de ise 2 tür reklam modeli mevcuttur. Bunlarda sponsorlu reklamlar ve metin reklamları şeklinde ikiye ayrılır. TBM’ler diğer ağlara göre daha maliyetlidir.

4- Affiliate Marketing

Bu reklam ağı diğerlerinin aksine CPA ile yapılan satışın oranı ile çalışılan ortaklıktır. CPC ile de çalışılınabilir ama genelde reklam verenler CPA’yı tercih etmektedir. Bunun aksine de Retargeting çalışmaları için CPC tercih edilmektedir. Affiliate diğer reklam modellerinden farklı bir networke sahiptir. Milyonlarca insana ulaşılmasını sağlayan satış ortaklığı denebilir. Komisyonculuk faaliyeti de denebilmektedir. Ortaklık yapılır ve satıştan belirli bir yüzde alınmaktadır. Faydası satış olduğu zaman ödeme yapılmasıdır. Kısaca özetlemek gerekirse dijital bir dünyada ayakta kalmak için dijital reklam trendleri güncel şekilde kullanılmalı ve faydalanılmadır. Büyük getirileri göz ardı edilemez. Uzak kalınması halinde ise zararlı çıkanın yine şirketler olacağı çok aşikardır.

Dijital Reklam Maliyetleri Hakkında Detaylı Yazımıza Gitmek İçin Tıkla