Hediye Dükkanı’nın Gelirlerini %470 Artırdık

Hediye Dükkanı, gerek kişisel gerekse kurumsal olarak, spesifik ve aslında çoğumuzun özel günlerde farklılık yaratarak sevdiğimiz kişileri mutlu etmek için tercih edebileceğimiz ürünleri özenle sunan bir e-ticaret sitesidir. Hediyelik eşya sektöründe bulunan rakiplerine karşın kendi özgün altyapısını kullanarak fark yaratmayı amaçlayan Hediye Dükkanı ile SEO ve Dönüşüm Optimizasyonu alanında 2019 Haziran ayından itibaren çalışmaya başladık.

Clicksus & Hediye Dükkanı SEO İşbirliği

Hediye Dükkanı ile çalışmaya başladığımız dönemlerde 6 aylık bir yol haritası çizerek SEO stratejimizi sağlam temeller ve takip edilebilir şeffaf KPI’lar üzerine kurguladık. Bu bağlamda sektörde bulunan rakiplerin trafikleri, mevcut fırsat kelimelerimizi ve güçlü & zayıf yönlerimizi analiz ederek işe koyulduk.

Temel SEO Problemlerimiz Nelerdi?

Bu bağlamda temel problemlerimizden çok detaya girmeden bahsedecek olursak eğer; Google’ın önergelerine uygun şekilde kodlanmamış site yapısını daha rahat okunabilir bir hale soktuktan sonra, spesifik ürünlerimiz için daha güçlü sayfalar oluşturabilmek adına site haritasını en baştan kurguladık.

Temel Sorunlarımızdan Bazıları Şu Şekildeydi:

  1. Saldırıya Uğramış ve Otoriter Olmayan Backlink Profili
  2. Dağınık Site Mimarisi
  3. Dolaşım Zorluğu Yaşatan Kodlama Yapısı
  4. Satışa Yönelik Sepet Stratejilerindeki Zayıf Yapı
  5. Trende Uygun Olmayan Landing Page Yapısı

Bütün sorunları zaman içerisinde toparladıktan sonra SERP görünürlüğü, kazanılan organik trafik ve ortalama anahtar kelime performansımız eş zamanlı olarak yükselişe geçti.

Genel Artis SEO - Hediye Dükkanı'nın Gelirlerini %470 Artırdık

Yeni anahtar kelimelerimizin sıralama rekabetine girmesi ve eski sıralamalarımızın daha iyi konumlar elde etmesi ile birlikte ciddi oranda görünürlük ve organik trafik artışı yakaladık.

Anahtar Kelime Artisi SEO - Hediye Dükkanı'nın Gelirlerini %470 Artırdık

Yaptığımız On-Page ve Off-Page çalışmalar neticesinde tüm Google algoritma güncellemeleri sonrasında kademeli olarak yükselişimizi sürdürdük. Genellikle Google algoritma güncellemelerinden sonra düşüş ve yükselişlerin olması normaldir.

Trafik Artisi SEO - Hediye Dükkanı'nın Gelirlerini %470 Artırdık

Tüm güncellemeler ve anahtar kelime artışları organik trafik kazanımı olarak yansıdı. Sürdürülebilir yükselişimizi korumak için backlink profilimizi devamlı güçlendirmeye devam ederken trend içerikleri eklemeyi ihmal etmedik. Bu şekilde e-ticaret tarafında sürekli gelir artışı ve yeni müşteri kazanımı sağladık.

Bu süreçte organik trafiğimiz Instagram reklamları ile desteklendi. (Instagram Reklamcılığı ve Sosyal Medya Yönetimi)

Backlink Artisi SEO HediyeDukkani - Hediye Dükkanı'nın Gelirlerini %470 Artırdık

Haftalık olarak düzenli şekilde zararlı link reddetmek ve devamlı ilgili link building çalışmalarımız neticesinde sitemizde artık çok daha güçlü ve otoriter bir backlink profili oluşturmayı başarmıştık.

Trafiği Dönüşüme Çevirebilecek Aksiyonlar

Bir e-ticaret sitesinin temel amacı ürün satışı gerçekleştirmektir. Eğer ziyaretçileriniz hız, cihaz uyumluluğu, aradığı ürünü bulma, satın alma konularında problemler yaşarsa dönüşüm oranlarınız etkilenebilir. Bu çerçevede ilk olarak sitenizin personasını çıkarmalı ve satın alma davranışlarını test etmelisiniz. Biz ürün sayfaları başta olmak üzere Google Optimize ile testlerimizi yaptıktan sonra yazılımın el verdiği kadarıyla geliştirmelerimize başladık. Zaman zaman bazı sistemler tam olarak ihtiyaçları karşılayamıyor olsa da biz bu gibi durumlarda pareto prensibini baz alıyor ve önemli noktalarda değişiklikler yaparak yarattığı etkiyi ölçümlüyoruz. Bu trafiği dönüşüme çevirmede en önemli adımlar bizim için ölçümleme ve değerlendirme aşamalarıdır. Bu aşamalardan sonra izleyeceğiniz yol haritası doğrudan sonuca etki edecektir. Hediyedukkani.com’da izlediğimiz bir stratejiden örnek verecek olursak; özel günlerde sevdiklerine hediye almayı seven ancak ne alacağını çok bilemeyen ve daha genel arama sorgularını kullanan “hediye, hediye al, hediye sitesi vs.” gibi ziyaretçilerimiz için iki farklı CTA butonu tasarladık ve Google Optimize aracılığı ile bu butonların efektifliğini ölçümledik. En etkili butonu keşfettiğimizde o güne özel “hediye” ile ilgili sorgularda farklı kategorilere veya anasayfaya gelen ziyaretçilerimizi özel gün sayfalarımıza yönlendirdik. Buradan gelen dönüşümlerde artış olduğunu gördük ve tüm özel günlerde bu stratejiyi o güne özel olacak şekilde kurguladık. Buradaki stratejik hamleler her sektörde, her sitede değişiklik gösterebilir ancak bizim için bu yöntem efektif bir yöntem oldu.

Fırsatları Yakalayabilmek İçin Anlık Trend Takibi

E-ticaret tarafında en fazla önem verdiğimiz noktalardan bir tanesi de trend takibi. Ekibimiz müşterilerimiz için bulundukları sektörde oluşabilecek yoğunlukları önceden takip edip, detaylı iç görüler oluşturarak her özel gün için ayrı landing page’ler oluşturdu. Burada yaptığımız şey örnek vermek gerekirse “Sevgililer Günü” özelinde sadece “Sevgililer Günü” sayfaları açmak değil, “Erkek Sevgiliye Hediyeler” , “Genç Sevgiliye Hediyeler” , “Yaşlı Sevgiliye Hediyeler” tarzında çok daha spesifik, SEO dilinde ifade edecek olursak, çok daha Long Tail (Uzun kuyruklu) sorgulara yoğunlaştık. Böylelikle pazardan büyük pastayı alan pazar yeri sitelerinin üzerine çıkabildik.

Hatasız kodlama, hızlı açılan sayfalar, özel gün önceleri yoğun içerik ve backlink çalışmalarımız, dönüşüm odaklı A/B testlerimiz ile birlikte site trafiğini ve sitenin satış potansiyelini ciddi oranda artırmamızı sağladı.

%41′ organik trafik artışı ile %470 oranında başarılı alışveriş artışı yakaladık!

*Rakamlar GA ve GSC verilerine dayanmaktadır. Kişisel verilerin korunmasına özen göstermek amacıyla yüzdesel olarak verilmiştir.

Sizler için de başarı hikayesi yazmamızı isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bol trafikli günler dileriz..

SİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN HAZIRIZ

Şimdi işinizi dijitalde nasıl büyütebileceğinizi konuşalım