Video Reklamcılığı


İnternet reklamcılığının gelişmesi ile yıldızı parlayan video formatı pazarlamada da kendine yer buldu. Video reklamcılığı, geleceğin reklam modeli olarak tanımlanmaktadır. Türkiye’de 30 milyon internet kullanıcısının 28 milyonu internette video izliyor. Sadece bu sayıya bakarak bile Türkiye’de internet kullanıcılarının neredeyse tamamının internette video izlediğini söyleyebiliriz ve video trafiğinin artış göstereceğini tahmin etmek zor değil.

VideoReklamcılığı 1600x584 - Video Reklamcılığı

Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %64’ü bir ürünü satın almadan önce o ürün ile ilgili videolar izliyor ve alışverişini ondan sonra tamamlıyor.

Bu sayılara bakarak çıkaracağımız sonuç eğer doğru hedef kitle ve doğru reklam içeriği yaparsanız markanızın bilinirliğini artırabilir, iyi dönüşümler alabilirsiniz.

1. Youtube Reklamları

Hepimiz Youtube’a girip video izliyoruz ve bu sırada videonun başında veya ortasında çıkan reklamlara hepimiz aşinayız. Videoların krallığı diyebileceğimiz Youtube üzerinden verilen reklamlara Youtube reklamları denir. Youtube arama sonuçlarında ve videoların önüne reklam verebilirsiniz. Reklamlarınız izlendiğinde ödeme yaparsınız.

Youtube videolarına reklam vermek istediğiniz takdirde seçim yapmanız gereken iki farklı reklam çeşidi vardır: geçilebilen videolar ve geçilemeyen videolar. Geçilebilen videolarda reklamınızın 5. saniyesinden sonra Skip Ad veya Reklamı Geç butonu çıkar. Kullanıcı reklamınızı ilginç bulursa izlemeye devam edecektir. Bu tarz video reklamların ödemesi kullanıcı reklamı 30 saniyeden fazla izlerse yapılır.

2. Facebook Video Reklamları

Dünya çapında video görüntülemelerinin %75’i mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu yüzden video reklamınızın mobil uyumlu olması çok önemlidir. Ayrıca Facebook, videoların ilk 10 saniyesinde marka ismi ve iletilmek istenen mesajın verilmesinin önemli olduğunu belirtmiş, çünkü bu tarz videolar ile 3 kat daha fazla etkileşim kurulabiliyor. Yani yapacağınız video reklamlarında yaratıcı, açık bir yöntem belirleyerek kişileri etkileşime yönlendirmelisiniz. Bir diğer nokta videolara alt yazı ekleme seçeneği. Bu seçeneği bulunan videoların %12 oranında daha fazla süre görüntülendiği ortaya çıkmıştır.

En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’ta yayın akışında doğru ve yaratıcı reklam vererek yüksek dönüşümler alabilirsiniz. Reklamlarınız izlendiği zaman ödeme yaparsınız.

3. Instagram Video Reklamları

Yeni güncellemeleri ile sosyal medya mecrasında hızla yükselen Instagram üzerinden video reklamlarınızı yayımlayabilirsiniz. Facebook’ta da olduğu gibi Instagram’da da videonun başında marka isminizi ve iletmek istediğiniz mesajı vermelisiniz. Videonuzun sessiz izlenebilmesi için alt yazı seçeneği eklemeli, çok uzun videolar yapmamalısınız. Instagram’da video reklamı vererek çok büyük bir kullanıcı kitlesine erişebilir, kullanıcılara hem görsel hem işitsel reklamlar sunabilirsiniz. Reklamlarınız gerçekten izlendiği zaman ödeme yaparsınız.

4. Snapchat Reklamları

Bir zamanlar silinebilen video ve hikaye seçeneği ile sosyal medyada altın çağını yaşayan Snapchat varlığını hala sürdürmektedir. 116 milyon kullanıcısı olan Snapchat ile dikey videolardan daha çok etkileşim alabilirsiniz. Snap reklamları 10 saniyeye kadar sürebilir, kullanıcılar isterlerse reklamın uzun versiyonunu da izleyebilirler. Reklamlarınız aynı zamanda Snapchat uygulaması içindeki içerikten görülebilir. Genel video reklamcılığından farklı olarak Clicks’us ile Snapchat üzerinden video ve diğer reklamcılık kanallarında reklam verebilirsiniz.