Programatik, kullanıcıların dijital ortamda davranışlarını analiz ederek ve bu doğrultuda sınıflandırarak belirlenmiş reklamların gösterilme teknolojisidir. Yayıncı ve reklam veren arasındaki satın almayı borsalar üzerinden sağlar.

programatik reklamcılık 1600x584 - Programatik

Programatik, kullanıcıların dijital ortamda davranışlarını analiz ederek ve bu doğrultuda sınıflandırarak belirlenmiş reklamların gösterilme teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde önceden alınan cookiler kullanılarak hedef kitlelere 50 milisaniyede reklam gösterilir. Ayrıca bu reklam modeli sayesinde display, mobil, video gibi modelleri de kullanabilirsiniz.

Programatik reklamcılığın faydaları

  • İnsana dayalı bir süreç olmadığı için operasyonel süreçler daha kısa ve verimlidir.
  • Birden fazla reklam alanından gelen veriler tek yerde toplanarak rahat erişim sağlanır.
  • Birden fazla reklam alanında çalışılabilir.
  • Reklamlarının görüntülendiğine emin olmak isteyen marka görüntülenebilir gösterim satın alabilir.

Programatik reklamcılık kullandığı datalar ile birlikte hem reklam verene, hem yayıncılara, hem de data şirketlerine kullanıcı verilerini sunuyor böylece detaylı belirlenen bir hedef kitleye reklam çıkılabilir. Yani belirlediğiniz reklamı gerçekten ilgisini çekecek kullanıcılara göstererek hem bütçe dostu hem de yüksek geri dönüşlü reklamlar üretebilirsiniz.

Display yayıncılıklarda gösterim başına ödeme yapılır. Reklam veren bu reklamcılık modelinde reklamının hedef kitle tarafından ne kadar görüntülendiğini merak ediyor. Programatik alt yapısı ile reklam veren aldığı gerçek gösterimlerin raporunu alabilir. Reklam veren bunun için sadece gösterim değil görüntülenebilir gösterim de satın alabilir.

Programatik bünyesinde kullanılan Data Yönetim Platformu (DMP) ile hem arama motoru, hem display, hem mobil, hem de TV reklamlarınızdan gelen dönüşümleri ve verileri tek noktada birleştirip toplayabilirsiniz. Ayrıca DMP ile birden fazla gelen alandan satışlarını ölçümleyebilir, optimizasyon yapabilirsiniz.

Yayıncı ve reklam veren arasındaki satın almalar borsalar üzerinden sağlanır, gerçek zamanlı fiyat optimizasyonu yapılabilir. Programatik teknolojisinin en temel özelliği kullanıcıya gösterilecek reklamın kişiler tarafından değil programlanmış algoritmalar tarafından karar verilmesidir. Programatik genelde RTB (real time building) ile karıştırılır ancak RTB programatik reklamcılık tarafından kullanılan bir satın alma biçimidir.