Native Reklamlar


Daha fazla görüntülenme ve tıklanma sayısı ile daha başarılı bir marka etkileşimi sağlamaya yarayan, “doğal reklamcılık” anlamına gelen “Native advertising” son dönemde gittikçe popüler olmaya başladı.

NativeReklamcılık 584 - Native Reklamlar

Native advertising özelliği reklamlarınızın ilan verilen sitelerin görüntüsüyle ve yapısıyla uyuşması ve sitenin bir parçası gibi görünmesidir. Bunun yanında doğal reklamlar normal reklamlardan daha eğlenceli ve eğitici olarak içeriklendirilir ve doğal bir kurgulama yöntemi ile reklam alanına entegre edilir. Markanız için hazırladığınız reklam zengin içerikli makale, video veya ilan sayfalarına yerleştirilir. Native advertising ile reklamınız reklam görüntüsünden uzak ve doğal bir görünüm yakalar böylece online dünyada viral bir dağılım yakalanmaya çalışılır.

Native advertising adından da anlaşılabileceği gibi doğal kalitesi olan içerikleri hedefler. Eğlenceli veya bilgilendirici marka reklamlarınız içerikle aynı formatta yayımlanır, böylece pazarlama stratejinize ekstra değer katar.

Doğal reklamcılık dijital dünyadan önce de geleneksel reklamcılık dünyasında da kendine yer bulmuştu. Dergi ve gazete ilanları içerisinde marka sponsorlanması, sayfa giydirme gibi yöntemler geleneksel reklamcılıkta kullanılan native advertising yöntemleri olmuştur. Bunun dijital reklamcılık dünyasındaki örneğini “önerilen içerikler” olarak verebiliriz.

Bu reklam çeşidi birçok formatta yapılabilir. Bu formatlara örnek olarak blog yazıları, videolar, oyunlar ve sosyal medya paylaşımlarını verebiliriz. Bu formatları reklam vermek istediğiniz siteye uygun olarak seçip düzenleyebilirsiniz.

Reklamın içeriği kadar tasarımı da doğal reklamcılık için oldukça önemli bir faktördür. Reklamınızla doğru içeriği uygun bir tasarımla vererek etkileşimleri ciddi derecede artırabilirsiniz. Doğal reklamcılığın dönüşüm istatistiklerini incelediğimizde görüyoruz ki doğal reklamların banner reklamlardan %53 daha fazla görüntülenme elde etmesi ile birlikte, marka bilinirliğinde %82 artış ve dönüşüm oranında %60 oranında artış görülmüştür.