Mobil Reklamcılık


Herkesin elinde her an bir cep telefonu veya tablet bulunması ve insanların bu taşınabilir araçlarla internete girmelerinden dolayı pazarlama sektörü bu yönde kendine bir ivme kazandırdı. Daha çok insana, her an ulaşabilmek adına firmalar kendilerini mobil ortamda daha çok göstermek için çalışmaya ve özgün çalışmalar yapmaya başladılar.

MobilReklamcılık 1600x584 - Mobil Reklamcılık

Mobil cihazlar aracılığı ile yapılan reklamlara mobil reklamcılık deniyor. Bu yeni nesil reklamların geleneksel reklamlardan en büyük farkı yaratıcılık oluyor. Mobil cihazlar üzerinden görüntüleneceği için çalışılan reklamların bu cihazlara uyumlu hale getirilmesi gerekir. Bu reklamlar aynı zamanda mobil cihazlar için optimize edilmiş uygulamalarda ve sitelerde de gösterilebilir.

Mobil reklamcılık sektörü içinde mobil video, mobil görsel, sponsorlu çağrı, web banner, konum bazlı tanıtım, kupon sistemi gibi alanlar ile kolaylıkla mobil reklam verebilirsiniz. Bu reklamın amacı istenilen reklamın doğru zamanda doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktır. İnternete erişimin bu kadar kolay olduğu çağımızda reklamlarınızı bir tıkla karşı tarafa çok kısa sürede ulaştırabilirsiniz.

Mobil reklamcılığın markanıza sağlayacağı birçok avantaj vardır. Öncelikle bunlardan biri yerel aramaların %50’sinden fazlasının mobil cihazlarla yapılıyor oluşudur. Bu durum markanızın yerelde %50’den fazla kullanıcıya erişme şansı olduğunu gösterir. Yapılan her mobil arama iki yeni etkileşim olmasını sağlar. Böylece marka bilinirliğinizi iki katına çıkarma şansınız olur. Yapılan araştırmalara göre her hafta kullanıcıların %72’si tablet üzerinden online alışveriş yapmaktadır. Yine yapılan araştırmalara göre verilen mobil reklamların %65’i çalışma sırasında kullanıcılar tarafından fark edilmiş ve bu reklamlar kullanıcıların %56’sı tarafından etkili bulunmuştur.