Google Maccabees Güncellemesi Nedir?

Maccabees-Update

Google, güncellemeleri ile her sene ziyaretçilerine daha iyi sonuçlar sunmak için geliştirmelerini sürdürüyor. 2018’e yönelik çıkardığı Maccabees güncellemesinin etkileri Türkiye’de 2018 Mart ayı itibariyle net olarak görülmeye başlandı.

Google Maccabees güncellemesi, 12 Aralık 2017’de çıkan ve dünya genelinde bir çok sitenin trafiğini etkileyen önemli güncellemelerden biri olarak literatürde yerini aldı. Yine spam içeriklerin önüne geçmek amaçlı gerçekleştirilen bu güncellemede anahtar kelime varyasyonları abartılmış olan, lüzumsuz açılış sayfalarına sahip olan, kopya kelimelerin fazla olduğu siteler üzerindeki etkileri net bir şekilde görünüyor.

Özgünlükten uzak, site dışı ve özellikle site içi duplicate content, duplicate pages hatalarının Maccabees güncellemesi ile daha kritik hale geldiğini söyleyebiliriz. Bu güncellemeden etkilenen sitelere baktığımızda kurulan yapıya bir örnek verecek olursak; “ucuz ikinci el araba, ekonomik ikinci el araba, uygun ikinci el araba” gibi benzer sayfaların fazlaca oluşturulması Maccabees güncellemesinin filtresine takılıyor.

Bu güncellemeye takıldığını düşünenlerin sayfalarını özgünleştirmesi, benzer açılış sayfalarını değiştirmesi ve uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelmesi çözüm olarak denenebilir.

Biraz daha derine inersek genel olarak bu tarz Google güncellemelerinin temel dayanağı iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktan geçer. Dolayısıyla sayfalarınızı kullanıcı odaklı tasarlamak sadece bu güncelleme için değil gelecek güncellemeler içinde hazırlıklı olmanıza zemin sağlayacaktır. Bu noktada en sık yapılan hatalar; site hızına yönelik optimizasyon yapılmaması, responsive veya mobil uyumlu olmayan bir yapıda yayın yapılması ve reklam yerleşimlerinin ziyaretçiyi bunaltacak şekilde kurgulanması diyebilirim.

2 cevaplar
 1. Eskişehir Matbaa says:

  Merhabalar hocam örnek adresler var mı ve ayrıca söylediğiniz kelimelerde en fazla kaç sayfa veya yazı olması gerekli örnek olarak “ucuz ikinci el araba için” ne gibi anahtar kelimeler girmemiz gerekli nasıl bir yazı ve link inşaası oluşturmak gerekli

  Cevapla
  • Kerim ATASU
   Kerim ATASU says:

   Direkt olarak rakam vermek yanlış olur. Site içerisinde anahtar kelime ile ilgili semantic yapıyı kurmak gerekir. Link alırken de direkt anahtar kelimelere link almak yerine bilgilendirici metinlerden ilgili sayfalara long tail veya semantic kelimelerden yani farklı anahtar kelime varyasyonlarından link alınabilir. Link alırken dikkat edilmesi gereken pek çok metrik var. Link çeşitliliği önemli. Aynı zamanda nofollow, dofollow oranları da önemli.

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir